Чи варто відкривати офлайн-крамницю в Києві: пояснює маркетологиня Вікторія Зима
З розвитком цифровізації все більше підприємців надають перевагу відкриттю онлайн-магазинів. А чи варто відкривати крамницю офлайн у Києві, де попри воєнні реалії конкуренція росте щодня? Розберемося разом із бізнес-консультанткою — маркетологинею-підприємицею Вікторією Зимою!
Вікторіє, чи доцільно в сучасних умовах відкривати офлайн-крамницю, яка ще має онлайн-платформу, коли всі продають на маркет-плейсах та в інста-магазинах? Чи дає це перевагу на ринку?
Відкриття офлайн-крамниці у сучасних умовах, коли онлайн-продажі домінують, може бути доцільним і вигідним, але все залежить від стратегії, типу товарів і конкретної аудиторії та розуміння перспектив бізнесу. Офлайн-крамниця може бути хорошим варіантом, якщо:
- продукт має високу вартість, вимагає довіри та перевірки перед покупкою;
- є можливість створити простір для демонстрацій, майстер-класів чи інших подій, що залучають аудиторію;
- ви працюєте у ніші, де конкуренти присутні лише онлайн — офлайн-присутність може стати унікальною перевагою.
З переваг я можу назвати такі:
- офлайн-крамниця дозволяє створити атмосферу, яка занурює клієнтів у світ бренду, що важливо для товарів, де емоційний фактор відіграє велику роль. Наприклад, люди часто люблять тестувати косметику, оцінювати якість одягу чи особисто бачити електронні гаджети перед покупкою;
- фізичний магазин може надати бренду вагомість, яку важко досягти виключно через онлайн-продажі. Клієнти часто сприймають офлайн-крамниці як ознаку стабільності та надійності, особливо якщо це магазин з унікальним інтер’єром чи концептом;
- офлайн- і онлайн-платформи можуть взаємодіяти на користь одна одній, наприклад, за допомогою опцій типу "купити онлайн — забрати в магазині", що розширює можливості для клієнтів та підвищує зручність покупок. Досвід підприємництва показує, що офлайн-продажі здатні стимулювати покупки онлайн і навпаки;
- відкриття крамниці в правильному місці, наприклад, у торгівельному центрі або в популярному районі, дозволяє залучити спонтанних покупців та підвищити охоплення;
- для деяких ніш, які потребують консультацій, особистого огляду чи відчуття на дотик (наприклад, косметика, меблі, техніка), офлайн-локація буде привабливою для клієнтів.
Які поради підприємцям ви можете дати щодо дослідження ринку та вибору ніші для відкриття магазину в Києві?
Важливо обирати нішу не лише за актуальністю. Варто звернути увагу на той сегмент, який близький по духу та відповідає вашим інтересам, адже це полегшить процес роботи й допоможе глибше розуміти потреби клієнтів. Якщо ніша популярна та грошова, але вам не цікаво в ній, ви не відчуваєте піднесення, то це "не ваше поле". Немає нецікавих ніш, є ситуації, коли ви робите те, що любите, або те, що не любите.
Підприємництво — це важко, особливо зараз, тому якщо ви вирішили заходити у власний бізнес, це має бути та ніша, яка драйвить вас, яка вас цікавить, і у вас є велике бажання розвиватися в ній не заради грошей, а просто тому, що ви інакше не можете.
Дослідження ринку та аудиторії буває різних типів, кожен із них допомагає отримати різні види інформації. Можна використовувати кількісні дослідження (масові онлайн-опитування, аналіз продажів, або якісні дослідження (глибинні інтерв’ю, фокус-групи), яким я особисто віддаю перевагу в роботі.
А як просувати магазин? Які інструменти найбільш ефективні для просування локального бізнесу? Чи відіграють зараз якусь роль вивіски, банери, флаєри?
Для просування локального бізнесу ефективними є комбінації цифрових каналів і традиційних методів, залежно від типу бізнесу, бюджету та специфіки аудиторії. Найчастіше використовують соцмережі Instagram і Facebook — це платформи з широкими можливостями геотаргетингу та налаштуваннями аудиторій. Для бізнесів, що розраховують на молодшу аудиторію, Instagram та Facebook можуть поєднуватися з TikTok.
Реклама на картах (Google Maps, Apple Maps, Waze) допомагає знайти бізнес під час руху містом або за запитами.
SEO-оптимізація — оптимізація сайту під запити допомагає потрапляти у видимість Google Search для мешканців району. Включення слів на кшталт "біля мене" або назв локацій підвищує ймовірність залучення клієнтів.
Месенджери (Viber, Telegram) можуть залучати клієнтів через повідомлення, акції та оновлення, що часто є ефективним для більш зрілої аудиторії або інформування клієнтів про новини та акції.
Я б ще виділила Google My Business. Це безкоштовний інструмент для підвищення видимості локального бізнесу в пошуку Google і на Google Maps. Профіль компанії дозволяє додавати фото, посилання на сайт, контактні дані, години роботи, відгуки клієнтів. Це важливо для більшої частини локальних підприємств, особливо для ресторанів, салонів краси, медичних закладів, крафтових крамничок...
Вивіски, банери та флаєри у певних випадках залишаються ефективним. Наприклад, для локального бізнесу з високим рівнем пішохідного трафіку вони будуть дуже актуальні, адже стильна вивіска одразу привертає увагу та створює впізнаваність.
Чи варто співпрацювати з місцевими лідерами думок (блогерами) або організовувати відкриті заходи для залучення перших клієнтів?
Співпраця з блогерами та організація заходів є потужними інструментами для швидкого старту локального бізнесу. Я б радила обʼєднати ці підходи, наприклад, запросити місцевих блогерів або лідерів думок на відкритий захід, що допоможе збільшити охоплення та створити позитивний імідж для тих, хто не зможе бути присутнім, але побачить захід через соцмережі.
Як правильно позиціонувати бренд і крамницю, щоб виділитися серед конкурентів?
На мою думку, питання позиціонування та виділення серед конкурентів не першочергове. Це обгортка. Вона важлива, але не головна. Я завжди фокусую увагу клієнта на продукті — ось що насправді є основоположним в тому, чи виграє бізнес битву та завоює серце клієнта. Є таке поняття як product-market fit, що означає відповідність продукту потребам ринку та його аудиторії.
Основні кроки для досягнення product-market fit:
- дослідження аудиторії та її потреб. Потрібно розуміти, хто цільова аудиторія бізнесу та які її болі, проблеми чи потреби;
- фокус на мінімально життєздатному продукті. Завжди раджу створювати базову версію продукту, яка розв'язує основну проблему аудиторії, але не містить зайвих функцій, яка дозволить швидко перевірити доцільність ідеї на ринку;
- тестування та зворотний зв’язок. Запускаючи продукт, раджу активно залучати early birds користувачів до зворотного зв’язку. Вони допоможуть виявити, що саме потребує покращення чи змін.
- вимірювання та аналіз. Рекомендую на постійній основі вимірювати рівень задоволеності клієнтів і зростання бази користувачів.
Product-market fit досягнуто, якщо у вашого бізнесу високий рівень утримання користувачів, вони рекомендують продукт іншим, а нові клієнти приходять без значних витрат на рекламу, клієнти високо оцінюють продукт, дають позитивні відгуки та готові платити за нього, ну і продукт забезпечує стабільний дохід для бізнесу.
Які ключові моменти в обслуговуванні клієнтів варто врахувати на старті бізнесу?
Чітка комунікація з клієнтом. Важливо прозоро інформувати клієнтів про умови замовлення, доставку, способи оплати та гарантії. Чіткі й прозорі, а також швидкі відповіді допомагають уникнути непорозумінь.
Внутрішня робота з командою. Навчений та емпатичний персонал може змінити навіть негативний досвід клієнта на позитивний, тому варто приділяти багато часу на роботу з працівниками й мати готовий план на випадок непередбачуваних ситуацій.
Швидке розв'язання проблем має складатися зі зрозумілої, описаної процедури для обробки скарг, повернень чи обміну товарів, щоб клієнти відчували підтримку у разі виникнення проблем.
Збирання відгуків клієнтів. Варто спонукати покупців залишати відгуки про послугу чи товар. Це допомагає визначити, над чим ще варто попрацювати.
Які найтиповіші помилки роблять підприємці на етапі запуску магазину? Як їх уникнути?
Помилок багато, але я б виділила дві основні, які критично впливають на те, чи полетить бізнес, чи його доведеться закрити через певний період часу.
Перше — це нерозуміння клієнта. Варто чітко розуміти, що ви продаєте, кому, як, хто ваш клієнт, чого він хоче, які його болі, страхи та очікування. Друге — це відсутність product-market fit, про який я говорила вище. Але на практиці все одно кожен підприємець вчиться на своїх помилках.
Текст: Євгенія Желєзна