Не тільки тексти та картинки: як компанії використовують ШІ для прогнозування, рекрутингу та випробувань ліків

Не тільки тексти та картинки: як компанії використовують ШІ для прогнозування, рекрутингу та випробувань ліків Фото: freepik.com

Багато інструментів ШІ вже мають практичне застосування і навіть суттєвий результат. Про ці результати та їх вплив на сьогодення та майбутнє Пітер Діамандіс та Стівен Котлер вже написали книгу "Майбутнє ближче, ніж здається".

Давайте трохи подивимось на ситуацію взагалі. Наведемо декілька кейсів.

Наприклад, влітку 2023 року препарат для лікування захворювання легень пройшов проміжну фазу випробувань на людях — і так, це перший препарат, повністю розроблений ШІ. Як так сталося? Біотехнологічна компанія Insilico Medicine використала сотні моделей ШІ, аби знайти причини виникнення фіброзу в організмі та молекули, які можна синтезувати для ліків. Завдяки цьому шлях від нуля до запуску препарату у першу фазу випробувань на людях став два з половиною роки, а не п'ять чи більше.

Якщо врахувати, що більшість ліків проходить довгострокові дорогі випробування (вибраковуються до 97% препаратів, що стартували у дослідженні), то залучення ШІ, який прораховує завчасно найбільш провальні та невигідні варіанти, зекономить фармацевтам багато часу, зусиль і відповідно грошей. Але, що найважливіше, людських життів, які зможуть врятувати ліки, бо вони стали доступними раніше. 

Не тільки медицина може отримати профіт від залучення ШІ — наприклад, прогнозування тропічних штормів тепер теж одна з галузей, де вже застосовується ШІ.

Або всередині компанії — наприклад, для рекрутингу. 

У червні ResumeBuilder.com опитали понад 1000 співробітників, які беруть участь у процесах найму на своїх робочих місцях, щоб дізнатися, як їхні компанії використовують співбесіди з ШІ.

Виявилося, що:

  • 43% компаній вже провели або планують запровадити співбесіди з використанням ШІ до 2024 року.
  • Дві третини цієї групи вважають, що співбесіди з ШІ підвищать ефективність найму.
  • 15% кажуть, що штучний інтелект буде використовуватися для прийняття рішень щодо кандидатів без участі людини.
  • Більш ніж половина вважають, що штучний інтелект зрештою замінить менеджерів з найму людей.
  • Проте дослідники уточнюють, що 85% респондентів визнають, що в процесі найму все ж потрібна людська участь.

ШІ можна використати не тільки для вирішення "земних" проблем:  астрономи та фізики використовують ШІ для обробки даних із Всесвіту, які раніше були надто величезні, щоб до них підступитися. Наприклад, колайдер частинок CERN продукує занадто багато інформації, щоб її можна було фізично зберігати. А застосування ШІ відкидає знайомі спостереження, зберігаючи невідомі для аналізу.  

Але цей аналіз стає ще складнішим через те, що квантові спостереження дуже численні, експерименти дуже швидкі, а нейронаукові гіпотези дуже складні для людських здібностей. Навіть коли ШІ дозволяє виконувати наукову роботу, яка раніше здавалася неможливою, ці інструменти створюють епістемічну дилему. Отже, ШІ дає революційні знання, водночас руйнуючи наше уявлення про те, що взагалі таке наукове знання.

Є ще одне обмеження. ШІ опосередковано може коштувати багато грошей і купу часу, бо моделі ШІ повинні навчатись на великій кількості релевантних даних. Наприклад, успішна модель AlphaFold повинна навчатися на дуже дорогому, ретельно контрольованому наборі даних, які десятиліттями збиралися в лабораторії з дуже чітко визначеної проблеми, яку можна оцінити з високим ступенем точності. Якщо таких даних немає в інших областях, це може перешкодити або обмежити використання ШІ.

На противагу цьому ми можемо використовувати ШІ не настільки глобально. І вже це робимо. Імпровізоване опитування в Linkedin показало, що ми найчастіше застосовуємо базові функції, в якості яких більш-менш впевнені (але все одно перевіряємо):

Які компанії використовують ШІ
Скриншот з Linkedin

Частіше до інструментів ШІ звертаються індивідуально, ніж через політики компаній:

Які компанії використовують ШІ
Скриншот з Linkedin

І більше для поточних справ, ніж стратегічно:

Які компанії використовують ШІ
Скриншот з Linkedin

Якщо ж казати про "бізнесовий підхід", звісно, там поле застосування значно ширше:

Які компанії використовують ШІ
Скриншот з Linkedin

І навіть на таке купуються корпоративні підписки, або навіть навчання:

Які компанії використовують ШІ
Скриншот з Linkedin

Хоча на наших теренах вартість роботи фахівців іноді настільки низька, що вигідніше замовити людям, ніж співпрацювати з ШІ:

Які компанії використовують ШІ
Скриншот з Linkedin


Тим приємніше бачити, що деякі компанії готові перебудовувати внутрішні процеси, аби "віддати" ШІ найрутиннішу роботу:

Які компанії використовують ШІ
Скриншот

І якщо здається, що сам не вправишся, вже є фахівці, які охоче допоможуть:

Які компанії використовують ШІ
Фахівці з Chat GPT

І компанії активно шукають фахівців на відповідних ресурсах

Які компанії використовують ШІ
Вакансії для фахівців з Chat GPT

Тобто ШІ поступово стає часткою нашого сьогодення. Як "колега" у робочих завданнях або помічник у пошуку натхнення. Як інструмент, що допомагає з рутиною або готує наступні кроки в бізнесі або буднях. Гадаю, ми поки не дійшли до глобального залучення, і не всі компанії готові визнати, що співпрацюють з ШІ. Тим більше, що однозначно позитивного сприйняття цієї технології по світу немає. Але так чи інакше, ШІ призводить до прискорення технологій та здешевлення продуктів та інструментів, які нам дуже на часі або потрібні (від ліків до нанотехнологій тощо). Пітер Діамандіс та Стівен Котлер пишуть, що поєднання ШІ, 5G та віртуальної реальності дасть дешевшу освіту, розваги й медичне обслуговування майже кожній людині на Землі. То, може, варто ризикнути? 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації