Павло Голландський: архітектор родини Терещенків

Павло Голландський: архітектор родини Терещенків Колаж: "ТиКиїв"

Ім'я Павла Івановича Голландського добре знайоме дослідникам київської архітектури, але майже невідоме широкому загалу. Хоча в Києві є кілька його важливих творів. 

Життєвий шлях Голландського довжиною у 77 років майже рівно поділяється на чотири періоди: 1861-1883 роки — зростання та початкове навчання на Дону (батько — козачий урядник війська Донського); до 1898 року — вища освіта і перші практичні роботи у Санкт-Петербурзі; 1898-1919 роки — викладання та активна творча діяльність у Києві; потім до 1939 року — переважно музейно-дослідницька і пам'яткоохоронна робота в Криму. 

Голландський
Портрет Голландського. Фото: Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

Київський етап

Майже 20-річний київський етап життя архітектора — найбільш успішний та плідний. Хоча будував Голландський небагато, більшу частину часу присвятив викладанню. Гадаємо, воно було більш важливим, ніж архітектурна діяльність. 

Науково-педагогічна діяльність у вищому учбово-технічному закладі була моєю постійною мрією, — писав архітектор Голландський у своїй автобіографії.

Вже маючи досвід викладання в Інституті шляхів сполучення у Петербурзі, у 1898 році Голландський перевівся за станом здоров'я до новоствореного Київського політехнічного інституту. І пропрацював тут всі роки свого життя в Києві до літа 1919 року.

Одна з перших творчих робіт архітектора пов'язана саме з Політехнічним інститутом. Голландського запросили на будівництво техніком для перевірки квитанцій і кошторисів. Але коли 1899 року імператору мали надіслати показові графічні матеріали, їх виготовлення взяв на себе Павло Іванович. Тут виявися його художній талант (про живопис він мріяв з дитинства!).

Жіноча торговельна школа по вул. Бульварно-Кудрявській, 18/2, 2010 р.
Фото К. Денисова

Голландський також займався оздобленням інтер'єрів, розробляв ескізи меблів, навіть їздив до Варшави на виробництво. Гадаємо, саме робота в будівельній комісії КПІ стала вирішальною для подальшої долі Павла Голландського як архітектора-практика.

Одним з ініціаторів і фінансистів будівництва був Нікола Артемійович Терещенко. Він міг примітити П. Голландського, який надалі став "придворним архітектором" знаменитої родини підприємців та меценатів.

У 1899 році Голландський став інженером в управлінні Південно-Західної залізниці. І з того ж року взяв участь у проєктуванні вокзалу разом з Олександром Кобелєвим та Олександром Вербицьким, причому розробив кілька варіантів.

Особняк Терещенко
Маєток О.Терещенка по вул. Гетьмана Скоропадського, 7/2.
Фото з відкритих джерел

Ще одним невідомим замовленням П. І. Голландського став проєкт для Київської контори державного банку по вулиці Інститутській, 9. Але не тієї будівлі, яка сьогодні прикрашає вулицю.

Теперішній банк будувався у 1902-1905 роках за проєктом О. Кобелєва. 1900 року відбувся закритий конкурс на найкращий проєкт. До участі запросили О. Кобелєва, В. Городецького та  П. Голландського. У конкурсі він не переміг, але отримав інше приватне замовлення.

Перше замовлення для Терещенка

У 1901-1902 рр. на кошти Терещенка Голландський будує жіночу торговельну школу ім. Пелагеї Терещенко, померлої дружини мецената (вулиця Бульварно-Кудрявська, 18/2). 

Це була перша робота для родини Терещенків, хоча існує ще один будинок, який помилково пов'язують з іменем Голландського — маєток Олександра Терещенка по вул. Гетьмана Скоропадського 7/2. Насправді особняк будувався за проєктом москвича П. Бойцова, хоча нагляд за роботами здійснював хтось із киян. 

Конкурсний проєкт будинку зразкових училищ по вул. Ярославів Вал, 40, 1903 р. Фото: журнал "Зодчий"

Нас інтригує автобіографія П. І. Голландського, де він вказує, що збудував у Києві два особняки, а також займався перебудовою інтер'єрів житлових будинків і магазинів. На жаль, жодної адреси не вказує. І лише один з особняків — по вулиці Липській, 16 — ми знаємо напевне.

У доробку архітектора вирізняється навчальний заклад, також зведений на кошти Терещенків. У його проєктуванні і будівництві Павло Іванович виявив свій архітектурний талант чи не найяскравіше. 1903 року Київська міська дума оголосила конкурс на найкращий проєкт училища ім. Ніколи Терещенка в садибі на розі вул. Ярославів Вал та Львівської площі (вул. Ярославів Вал, 40).

Будинок зразкових училищ по вул. Ярославів Вал, 40. Фото: фонди Музею історії Києва

Першу премію присудили Павлу Альошину — тоді ще студенту. Судді високо оцінили планувальне рішення молодого фахівця. Але Голландський, що на той час був вже досвідченим архітектором, запропонував більш вдалі фасади. Тому йому довірили розробку технічного проєкту і доручили керувати будівництвом (1905-1907 роки).

Будинок має стилістично витриманий вигляд, як писали − "у чисто візантійському стилі". На рівні першого поверху архітектор використав змішану кладку, характерну для давньоруського зодчества. В інтер'єрі застосував склепіння з давньоруськими живописними мотивами. Такий вибір стилю був зумовлений тим, що школу будували на місці колишнього валу часів Ярослава Мудрого. Нагадаємо, що Голландський цікавився історією, пам'ятками, брав участь в археологічних дослідженнях.

Фрагмент будинку сучасного Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого по вул. Ярославів Вал, 40. Фото: К. Денисов

Виконуючи побажання замовників пожвавити фасад, архітектор запропонував прикрасити його майоліковими вставками та фризом. За виконання узялася відома фірма майолікового та кахляного виробництва І. Андржейовського. На жаль, кольорові пальметки фризу вже до 1940 року здебільшого повипадали. 

Маєток Уварових по вул. Липській, 16. Фото: Центральний державний архів кінофотофонодокументів

Ім'я Голландського пов'язано ще з одним відомим об'єктом — Музеєм Товариства старожитностей та мистецтв (вул. М. Грушевського, 6). Архітектор був членом цього Товариства, створеного 1897 року. 1901 року він розробив проєкт гранітних сходів та підпірних стін.

Наступним за хронологією об'єктом Голландського, виконаним на замовлення представників родини Терещенків, став палац, або, як писав сам архітектор, вілла у с. Денеші Житомирської області (1910-1912 рр.). Сьогодні ця пам'ятка напівзруйнована. Втім, її проєктування та будівництво відображено в цікавому листуванні архітектора і замовників. 

Палац в Денешах
Палац у Денешах. Фото з відкритих джерел

Найбільш відомим у його творчості є маєток Уварових по вулиці Липській, 16, зведений у стилі неоампір (1912 рік). Це замовлення він отримав попри певне незадоволення співпрацею у Денешах.

Маєток Уварових по вул. Липській, 16. Фото: Центральний державний архів кінофотофонодокументів

Проєкт будинку не зберігся. Є згадка, що Уварови називали архітектора... "черепахою". Графиня Наталя Уварова, донька Федора Терещенка, в листі до сестри так змалювала опоряджувальні роботи:

Був Мельцер (власник меблевої фабрики — прим. авт.) із заманливими пропозиціями, переглянули теки, рисунки… дуже красиво. Вчора був Голландський, вибирали ручки для дверей. Нудне заняття. Думаємо взяти помічника архітектора. 

Як бачимо, Голландський долучився до будівництва багатьох відомих київських об'єктів, але часто відігравав другорядні ролі. І лише у співпраці з родиною Терещенків повною мірою реалізував свій талант.

Портрет Голландського, 1920 р. Фото: Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

У 1919 році архітектор опинився в Криму, де й помер 1939 року. Могила у Сімферополі не збереглася, але на будинку, де він мешкав, встановлено меморіальну дошку.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
82615015_2740163122689627_5403493982820892672_n.jpg - Олена Мокроусова
Історикиня архітектури Києва, пам'яткознавиця, кандидатка історичних наук. Пишу та розповідаю про старовинний Київ професійно і з любов'ю.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації