Київська гаргуйля: істота з пекла чи хранителька містян?

Київська гаргуйля: істота з пекла чи хранителька містян? Фото: Майя Двалішвілі

Напевно, ніхто не сперечатиметься з тим, що Київ — містичне місто: навіть Лисих гір в ньому шість! А ще в столиці є будинок з химерами. Та він не єдиний має страшко на фасаді. В центрі столиці, на Великій Житомирській, 8/14, стоїть будинок із гаргуйлею, яка може позмагатися в потойбічній "красі" зі знаменитими мешканцями Собору Нотр-Дам де Парі.

Будинок із горгульєю
Будинок на Великій Житомирській, 8/14. Фото: Майя Двалішвілі

Існує міська легенда про містичний трикутник Києва, який начебто об'єднує три будинки в центрі невидимими загадковими нитками. Мовляв, якщо з'єднати на мапі міста Будинок із котами, Будинок із химерами та той, про який зараз піде мова, можна побачити трикутник, у центрі якого опиняється Софія Київська.

Письменник Олесь Ільченко в книзі "Місто з химерами", біографії відомого київського архітектора Владислава Городецького, зробив цей трикутник важливим складником оповіді. Він розкрутив історію про створення цих трьох будинків як предтечу наступних сумних подій в історії: від частих змін влади в країні на початку минулого століття до настання чорної смуги — повноцінного радянського правління.

Будинок із горгульєю
Будинок на Великій Житомирській, 8/14. Фото: Майя Двалішвілі

На його думку, ці три будівлі були зведені не випадково. Ідею зробити це начебто навіяв видатним архітекторам міста старовинний темний змій, що мешкає глибоко під землею (міські легенди підтримують також і його існування).

За іншою версією, все не так похмуро, як описано в книзі. Дехто вірить, що містичні істоти, які населяють три будинки трикутника, навпаки, охороняють місто та його мешканців. Особливо мешканців вулиці Велика Житомирська, на якій розташований будинок із гаргуйлею.

Будинок із горгульєю
Фото: Майя Двалішвілі

Гаргуйля — це змія у вигляді дракона, яка, за легендою, мешкала у водах французької річки Сена й мала неймовірну силу. Вона начебто була здатна керувати водною стихією, перевертаючи човни й кораблі, а також затоплюючи будинки. І на те, щоб утихомирити звіра, єпископу Руанському знадобилося багато днів безперервних молитов.

Усмішка гаргуйлі

Будинок із горгульєю
Фото: Майя Двалішвілі

Кажуть, що київська гаргуйля зовсім не зла й навіть усміхається. Звісно, в міру здібностей, адже вона, все ж таки, потойбічна істота. Подейкують, що архітектор Михайло Бобрусов посадив химерне створіння на фасад цього прибуткового на той час будинку на прохання його власника — Йосипа Роговського, який полюбляв влаштовувати спіритичні сеанси. Інші, щоправда, стверджують, що цим бавилась пані Роговська, тоді це було модно.

За іншою версією, прикрасити свій витвір гаргуйлею захотів сам архітектор, ба більше — в його планах було зробити всю будівлю в романському стилі та прикрасити готичними персонажами.

Будинок на Великій Житомирській, 8/14. Фото: Майя Двалішвілі

Але в замовника щось пішло не так із фінансами — вистачило лише на одну фігуру.

Втім, хай там як, міфічна істота, кажуть, оселилася на будинку саме поруч із кімнатою для дивних спіритичних зібрань, щоб охороняти їх.

Місцева захисниця

Гаргуйлі, кажуть, бувають різними — добрими також. Такі, мовляв, оберігають будинки від дощу. У міфології гаргуйлі є нижчими демонічними істотами з пекла, але такими, що служать силам світла. Вони не допускають темні сили на довірену їм територію. І вважаються найнепідкупнішими стражами.

І начебто саме така істота й охороняє у Києві будинок і всіх його мешканців. Та й навіть простих перехожих. Мешканці Великої Житомирської впевнені, що того, хто сподобається гаргуйлі, вона захищатиме.

Будинок із горгульєю
Фото: Майя Двалішвілі

Можливо, перехожим легко впасти в око цій красуні, але нам її було знайти непросто. Адже великий будинок, який наче складається з кількох різних, має на фасаді лише одну таку скульптуру, і ту — нагорі. При цьому він прикрашений іншими дивними елементами: від голів звірів, схожих на левів, до схематичних, фантазійних, геометричних.

0 / 0

І всі вони наче верещать від жаху. На їхньому фоні гаргуйля дійсно видається усміхненою.

 

Будинок із горгульєю
Фото: Майя Двалішвілі

Будинок дійсно складається з трьох. На початку минулого століття садиба по Великій Житомирській, 8, містила в собі будинки, зараз пронумеровані як 8/14, 8а та 8б. І належали вони польській дворянці та поміщиці Іполіті-Цезарині Костянтинівні Роговській. Цікаво, що їхній архітектор Бобрусов насамперед знаний як будівник міських казарм. 

Навесні, влітку і на початку осені, коли на деревах є листя, знайти гаргуйлю складно. Кияни ходять, не задираючи голову, тому її не бачать.

Фото: Майя Двалішвілі

А вона сидить просто на куті, націленому на одну з вершин містичного трикутника — Будинок із котами, тобто в бік вулиці Гоголівської.

Гаргуйля не уберегла

Однак свій будинок гаргуйля ніяк не може уберегти від порушників. Орендарі першого поверху, на якому часто розміщуються ресторації, переробляють все під свої потреби, часто порушуючи будівельні норми й доводячи будинок ледь не до аварійного стану.

Фото: Майя Двалішвілі

Місцеві мешканці неодноразово зверталися до відповідних служб, навіть думали піти до суду, але поки безрезультатно.

Будинок із горгульєю
Фото: Майя Двалішвілі

На початку минулого століття в 9- та 10-кімнатних квартирах прибуткового будинку жили переважно банкіри. Зараз тут також є великі квартири. Одна така, що займає весь поверх та має семиметрову стелю, наразі виставлена на продаж за майже $2 млн.

Будинок має не лише архітектурну, але й історичну цінність. Свого часу тут мешкали художники Михайло Лисенко (не плутай із композитором Миколою Лисенком), Володимир Костецький, Микола Глущенко та Василь Касіян. А ще — видатні актори Амвросій Бучма та Юрій Шумський.   

0 / 0

Сьома пам'ятна табличка, що прикрашає цей будинок, — на честь героя Небесної сотні, журналіста В'ячеслава Веремія, який під час Революції Гідності був вбитий тітушками на розі Великої Житомирської й Володимирської. Ймовірніше, гаргуйля це бачила. Але чомусь не вберегла…  

Читай також: Київські будинки з атлантами: діти одного батька  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації