Київські красені. Малі та великі фонтани Термена

Символом Києва є не тільки листячко каштана або трійка бронзових братів та сестра їхня Либідь, а й старовинні чавунні фонтани Термена, які вже багато років прикрашають столичні парки та сквери. Ось їхня історія.

Хто такий Термен

Олексій Термен був інженером. Про таких сьогодні зазвичай говорять "зробив себе сам". Кар'єру починав у "Товаристві київського пивоварного заводу" на посаді проектувальника-технолога. До речі, з продукцією цього підприємства кияни добре знайомі, адже йдеться про 2-й пивзавод (він же "Пивзавод на Подолі"), що працював на Кирилівській вулиці аж до 2014 року.

Згодом у 1873 році Термен заснував власне діло: майстерню з ремонту устаткування цукрових заводів. З часом його справи швидко пішли вгору, тож підприємець значно розширив свій бізнес, розпочавши виробляти на "Машинобудівному заводі Термена" (прізвище власника — це не понтів заради, а на знак того, що він особисто несе відповідальність за власну продукцію) все, що тільки можна: від котлів до насосів. І коли у Києві розпочалися роботи з прокладення міської водопровідної системи, то саме його завод виконував замовлення на виготовлення чавунних чаш для фонтанів.
Скільки всього було фонтанів

Усього було виготовлено та встановлено вісім фонтанів. До сьогодні збереглися сім — п'ять великих та два малих. Що цікаво, чавун, з якого було зроблено конструкції, отримали способом рециклінгу — шляхом повторного перероблення сировини. Тобто з непотрібного металобрухту, який завезли на завод звідусіль. Що тут скажеш — економічно та екологічно.
Фонтан-помилка

Коли пишуть про фонтани Термена, то часто помилково називають й фонтан, що був побудований на головному "паркувальному" місці усіх тодішніх візників — Царській (нині Європейській) площі. Проте він не має ніякого стосунку до заводу Олексія Термена. Бо з'явився на світ ще на початку 1870-х, у той час, як усі інші — протягом 1899-1901 років. Фонтан було демонтовано через щільний трафік.
Фонтан, якого не стало

Єдиний втрачений фонтан Термена стояв на Караваєвській площі (ще вчора — площа Льва Толстого, сьогодні — Українських героїв). Його тишком-нишком прибрали приблизно у 1917-1920 роках.
Робочі великі фонтани
Один фонтан розташований у сквері біля Золотих Воріт,
другий — у сквері імені Чкалова (який вже кілька років збираються та ніяк не зберуться перейменувати на честь Богдана Ступки),
третій та четвертий — у Маріїнському та Хрещатому парках,


П'ятий — на площі Івана Франка.

Що цікаво, фонтан у чкалівському сквері, який давно вже став звичною частиною місцевого краєвиду, переїхав сюди з центру міста — з Софійської площі.

Робочі малі фонтани
Два малих (вони приблизно вдвічі менші за великих "побратимів") фонтани Термена розташовані у сквері біля Михайлівської площі

та у Поліцейському скверику, що на вулиці Івана Федорова.

Легенда про злюку

Подейкують, що розлючена пика, з пащі якої ллється вода, то помста робітників заводу, які обезсмертили у такий спосіб свого майстра — жовчну та вельми неприємну людину. Проте це лише типова міська легенда. А от те, що київські фонтани були зроблені за мотивами паризького фонтану з площі Вогезів — то вже правда.
