Хрещатик: що треба знати про головну вулицю міста

Хрещатик – головна вулиця Києва, його візитівка. Вулиця, на якій повинен побувати кожен турист, насправді існує всього кілька століть. А це дуже небагато для тисячолітнього міста.
Більше про головну вулицю столиці розповідаємо в нашому матеріалі.
Що було до?
Назва "Хрещатик" у багатьох асоціюється з хрещенням Русі, хоча насправді це хибне припущення.
У часи правління князя Володимира Київ був поділений на три частини, окремі поселення: Старе місто, Поділ та селище Берестове. На території, де зараз Майдан Незалежності, розташовувалось озеро, з якого витікав струмок. А територія навколо цього озера була цілковитим лісом, де час від часу кияни полювали заради розваги. Ця місцевість мала назву Перевісище.
Ще один цікавий факт: на Хрещатику за весь час його існування не будували жодної церкви, тому прив’язати хрещення Русі до назви цієї вулиці вкрай складно.
Перша згадка про вулицю
Історично роком появи вулиці заведено вважати 1797-й.
Цього року вперше на Хрещатику провели контрактовий ярмарок. Складно уявити, але на той час на території сучасного Хрещатика не було жодної будівлі. Місце для ярмарків було обране ідеально, адже саме тут перетинались три основні частини міста.
Пізніше влада міста перенесе ярмарки в бік Бессарабки. А на території Хрещатика з'явиться перший будинок – Палац Головинського, виконаний у стилі класицизму та неоампіру. Зараз на місці Палацу стоїть Держкомітет телебачення і радіомовлення.
Вулиця Хрещатик розбудовувалася дуже швидко, з'являлись нові й нові житлові будинки. Проте в 1803 році за проєктом Меленського був побудований перший міський театр. А в 1837 році розробили план для подальшої забудови цієї території.

Фото: starkiev.com
Поступово Хрещатик починає перетворюватись на найпрестижнішу вулицю Києва.
Будівельний бум XIX – початок XX століття на Хрещатику

У 1876 році влада міста відкриває на Хрещатицькій площі нову будівлю міської думи. Жителі Подолу протестують, адже до цього міська дума розташовувалась на Контрактовій площі.

Це стало своєрідним поштовхом до неймовірного розвитку вулиці. Назва "Хрещатик" активно входить у вжиток містян, хоч офіційно вулиця отримала таку назву в 1869 році. Тут будують престижний готель "Національ", відкривають магазини, банки, контори, біржі, розвивається система водопостачання та освітлення вулиць, починає працювати перша державна телефонна станція, запускають перший електричний трамвай. А в 1912 році на Хрещатику з’являється перший український хмарочос – Дім Гінзбурга.

Таким чином, на початку 20-го століття Хрещатик стає однією з найкомфортніших та найпопулярніших вулиць Києва, адже тут працювали адміністративні установи, найкращі готелі та ресторани міста, магазини та культурні установи.
Спустошення Хрещатика під час Другої світової війни
24 вересня 1941 року на вулиці Хрещатик стався вибух – підірвали магазин "Дитячий світ". Жителі міста одразу зрозуміли – місто заміновано. Міни, які чекісти заклали майже в усіх будинках Хрещатика, здетонували фактично одночасно. Серія вибухів, організована радянською владою на Хрещатику, тривала до 28 вересня. За цей час більшість будівель уже була зруйнована. А ті, що вціліли, були охоплені страшними пожежами, яким німецька влада не могла дати ради. Скільки людей тоді загинуло від вибухів і пожеж – невідомо досі, але найбільші жахи були попереду.

Фото: starkiev.com
Відбудова Хрещатика
Відбудова Хрещатика та конкретні зміни відбувались у декілька етапів. Першим таким етапом були повоєнні часи. Після звільнення міста в 1943 році кияни вийшли на вулиці розбирати завали.
Згодом був оголошений конкурс на проєкт з відновлення Хрещатика. Попри те, що конкурс провели, проєкти-переможці так і не були втілені. У 1948 році радянська влада призначила архітектором міста Олександра Власова, але й це рішення не принесло результатів, адже вже за рік Власова перенаправляють до Москви. Фактичним керівником будівництва і архітектором міста став Анатолій Добровольський. Відбудова тривала понад 10 років і завершилась у 1955 році.

Фото: starkiev.com
Наступним етапом можна назвати реконструкцію Хрещатика в 1978 році.

Фото: starkiev.com
З'являються готель "Хрещатик", Український дім, Будинок профспілок України та інші видатні будівлі, за якими ми впізнаємо Хрещатик сьогодні. У 2001 році відбулося ще одна реконструкція Майдану Незалежності. Хрещатик стає не тільки головною вулицею міста, а й найпопулярнішою серед туристів.
Майдан Незалежності та Хрещатик у 2014 році стають епіцентром подій Революції Гідності – місцем, де вирішується майбутнє країни.
