Сквер київських інтелігентів: рай для інтровертів

Сквер київських інтелігентів: рай для інтровертів Фото: Майя Двалішвілі

Цей мініпарк на перехресті вулиць Олеся Гончара й Великої Житомирської з'явився в центрі Києва завдяки активістам, які не дали звести тут, в історичному центрі столиці, чергову новобудову. Та попри те, що скверу вже понад 10 років, знають про нього не всі кияни. Пройдемось?!

Фото: Майя Двалішвілі

Це місце ще називають "сквер із птахами" та "сквер біля "Косатки" (бо він розташований через дорогу від ресторану). Його часто використовують як коротке сполучення дворами вулиць Стрілецької або Гончара із Софійською площею. Та, зупинившись, тут можна роздивитися багато цікавинок. І не лише бронзові скульптури птахів, які зустрічають нас на вході. На деревах парку, серед листя, можна знайти невеличких дерев'яних пернатих і залізні клітки.

А ще в скверику є цікаві лавочки, кав'ярня з виставками та три відомі мурали...

0 / 0

Птахи-інтелігенти

Фото: Майя Двалішвілі

Головне, чим відома ця місцина, — її пернаті "мешканці". Автор проєкту скверу, відомий київський скульптор Костянтин Скритуцький, поселив тут чотирьох бронзових птахів, що уособлюють чотири типи київських інтелігентів (вид, що вимирає, який вже можна заносити в Червону книгу).

Костянтин Скритуцький. Фото: facebook.com/skrytutskyy

Костянтин Скритуцький — автор культових скульптур міста. Саме він створив скульптуру "Їжачка в тумані", "Казковий світ" на Пейзажній алеї, пам'ятник київському трамваю в парку Шевченка та багато інших. Його роботи мають свій стиль, впізнаваний вже й за кордоном. Також його твори є у Вишгороді, Моршині та, сподіваємося, все ще цілі в Коктебелі.  

Фото: Майя Двалішвілі

Сором'язливий і невпевнений у собі "Рибалочка (Зимородок)" з'явився у сквері першим — в серпні 2013 року. За словами автора, саме ця пташка краще за всіх характеризує інтелігенцію: "Вона ніби ховає голову під крило, наче їй соромно за все, що відбувається навколо". Кожен із птахів-інтелігентів має свій постамент і власну табличку. Опис до цієї скульптури містить такі слова: "Інтелігенція зберігає майбутнє".

Фото: Майя Двалішвілі

Мудра "Сова" оселилася тут другою — у квітні 2014 року як символ вченості, начитаності й освіченості. Цього птаха Скритуцький присвятив киянам, які працюють у науковій царині. І хоча це друга за хронологією фігура, але вона першою зустрічає тих, хто йде до скверу вулицею Гончара. Табличка під нею каже: "Інтелігенція виховує сьогодення".

Фото: Майя Двалішвілі

За місяць після "Сови", в травні 2014-го, в скверику з'явився "Ворон" — символ вихованої та культурно збагаченої міської влади. Мудрих містян, що не зловживають владою. Табличка під скульптурою: "Інтелігенція пам'ятає минуле". 

Фото: Майя Двалішвілі

Останній на сьогодні (та перший, хто зустрічає гостей, які йдуть до скверу з Великої Житомирської) — сміливий "Горобець". Він тут оселився в серпні 2014-го як символ інтелігента-революціонера, що завжди прагне свободи. На цей образ автора надихнули події на Майдані. Птах сидить на клітці зі зламаними прутами, наче щойно виборов свободу. Його табличка каже: "Інтелігенція має гідність".

 Витвори монументального мистецтва 

Вул. Велика Житомирська, 23. Фото: Майя Двалішвілі

У грудні 2015 року на будинку за "Горобцем" намалювали незвичайний мурал. Це — не просто велика картина на стіні, а повноцінне мозаїчне панно, також авторства Костянтина Скритуцького. Понад два місяці він працював над цим стінописом, який після заходу сонця починає… світитися. Мозаїка зображує дітей, які малюють жіноче обличчя на мапі столиці. 

"Є така легенда, що з космосу частина правого берега Києва нагадує жіночий лик. І саме цей образ малюють діти на моєму панно, — каже пан Скритуцький. — Це нове покоління дітей, яке показує решті, що до міста потрібно ставитися з любов'ю". 

На муралі площею 300 м² художник розмістив текст 2 псалмів та 10 заповідей Божих. Удень їх не видно, а в темряві вони починають світитися завдяки спеціальним матеріалам. Завершує картину дівчина з вінком у вишиванці. 

"Люди вперемішку"

Вул. Олеся Гончара, 9. Фото: Майя Двалішвілі

За два роки до появи скверу, в травні 2011 року, на стіні будинку на Гончара, 9 польський художник-мураліст Славомір Чайковський намалював кубічний стінопис. Це була остання із семи робіт у межах фестивалю Muralissimo від галереї "Лавра", присвяченого Євро-2012. Славомір, відомий під псевдонімом Zbiok, створив мурал, який, за його словами, символізує складність людських стосунків. 


"Повчання Ярослава Мудрого синам"

Вул. Велика Житомирська, 19б. Фото: Майя Двалішвілі

Цей мурал з'явився в листопаді 2015 року й викликав шквал критики в соцмережах. У ньому знайшли ознаки загарбницьких настроїв і явищ, що роздирали країну ще до повномасштабного вторгнення. Саме ця робота дала поштовх владі хоча б замислитися над розробкою загальних положень про вимоги до муралів. 

Стінопис, створений митцем Dima Fatum, був натхнений літографією 1836 року, в якій російський художник Борис Чориков зобразив передачу влади від князя Ярослава Мудрого, що перебував на смертному ложі, синам. Якщо подивитися на літографію, а потім на мурал, логіка зображення починає вимальовуватися. Та сам по собі він скидається просто на яскраві аплікації. 

"Спітакасар". Фото: Майя Двалішвілі

Також у скверику встановлена сучасна скульптура Вагана Авакяна — "Спітакасар": за назвою вулкан у Вірменії, який автор називає "молодшим братом гори Арарат". Ідея твору в тому, що кожен окремий елемент будь-чого є частиною цілої картини, і тому тут під різними кутами можна побачити і гірський рельєф, і виноградник, і навіть пляшку ароматного вірменського напою. 

Екофрендлі

0 / 0


У скверику незвично багато лавочок, що для Києва, відверто кажучи, рідкість. Локацію можна також назвати "сквером інтровертів": тут багато місць для читання наодинці. Це можна робити навіть лежачи — деякі лавочки схожі на лежаки з піднятими спинками. 

Фото: Майя Двалішвілі

Лавочки скверу київських інтелігентів — це ресайклінг і новітні технології. Позаду скульптури "Горобець" встановлені лави з перероблених пластикових кришечок, які відібрали за кольорами й перетопили в міцні пластикові плити. 

Фото: Майя Двалішвілі

Між фігурами "Ворон" і "Рибалочка" красується лава-інсталяція "Усьому свій час", виготовлена зі старого засохлого дерева за спеціальною японською технологією, що робить матеріал міцним і стійким до зовнішніх впливів. До її створення авторів спонукала зустріч із людиною, яка шукала натхнення для своєї першої книги. І вони дали таке місце сили, де містяни зможуть знайти свою музу й зробити перші кроки до мрії саме тоді, коли буде потрібно — бо "усьому свій час". 

Фото: Майя Двалішвілі

За 10 років існування скверу його наповнили різними елементами, витриманими в одному стилі. А також реконструювали старий дитячий майданчик: тепер він стильний, стриманий і лаконічний. Сподіваємося, ця інтелігентна стильність збережеться й надалі. Бо днями скульптуру Костянтина Скритуцького "Янгол на подушках" на Пейзажній алеї демонтували... Але це вже інша історія. 

Читай також: Конструктивізм по-київськи: чим цікаві сторічні столичні кондомініуми   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Експертиза остаточно встановила, що призвело до аварії у метро між "Деміївською" та "Либідською" - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Експертиза остаточно встановила, що призвело до аварії у метро між "Деміївською" та "Либідською"

Як поводитися з людиною, яка перенесла інсульт: пояснює неврологиня - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

Як поводитися з людиною, яка перенесла інсульт: пояснює неврологиня

Аварія між "Деміївською" та "Либідською": поліція вручила підозри — в метрополітені відреагували - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Аварія між "Деміївською" та "Либідською": поліція вручила підозри — в метрополітені відреагували

У КМДА заявили, що змусили забудовника погодитись відновити садибу Зеленських - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У КМДА заявили, що змусили забудовника погодитись відновити садибу Зеленських

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації