"Український Парнас": що можна побачити в Музеї видатних діячів української культури

Не всі з нас, проходячи вулицею Саксаганського, знають, що на відрізку від 93 до 97 будинку йдуть повз колишній осередок зірок української культури, де постійно чи тимчасово жили Леся Українка, Микола Лисенко, Панас Саксаганський, Михайло Старицький… Зараз ці будинки утворюють Музей видатних діячів української культури. Загляньмо!

Так вийшло, що наприкінці XIX — на початку XX ст. родини Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького, Панаса Саксаганського обрали для проживання сусідні домівки на нинішній Саксаганського, колишній Маріїнсько-Благовіщенській.
Косачі (родина Лесі Українки) у 1899-1909 рр. жили в будинку номер 97, Лисенки — у 95-му, родина Старицьких оселилася в будинку 93. Зовсім поруч, на Жилянській, 96, жив Панас Саксаганський, а Іван Франко заходив до колег у гості, коли приїздив до Києва. Тому не дивно, що вже тоді цей куточок прозвали "Українським Парнасом", а в наші роки на цьому місці облаштували музеї митців, що тут жили й творили.

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки працює з 1962 року, а 1987-го було вирішено об’єднати цей комплекс меморіальних будинків у Музей видатних діячів української культури, що розповідає про життя, творчість та громадську діяльність родин Косачів, Старицьких, Лисенків, Франків та Тобілевичів. Нині його адреса: вул. Саксаганського, 93-97.

У музеї збереглися інтер'єри, побутові та особисті речі митців, тож відвідувачі можуть побачити, як жила українська інтелігенція кінця XIX — поч. XX ст.
Познайомимось із підрозділами музею детальніше!
Меморіальний будинок Лесі Українки

Меморіальна квартира Лесі Українки нині має той самий вигляд, який вона мала під час проживання тут родини Косачів — його відновили за архівними документами, спогадами та листами родичів і знайомих поетеси, а також світлинами кінця XIX — поч. XX ст.

В експозиції музею — речі поетеси та її близьких, картини, вироби народного декоративно-прикладного мистецтва сер. XIX — поч. XX ст., рідкісні книжки, типові меблі та предмети побуту тогочасної епохи та реконструйовані за наявними зразками предмети.

Квартира містить передпокій та п'ять кімнат: кімнату Лесі Українки, вітальні, їдальні, кімнати батьків поетеси, а також кабінет її матері Олени Пчілки, кімнату її брата. Тут зокрема можна побачити зразки вишивок, що збирала Олена Косач, срібний посуд чоловіка Лесі Українки Климента Квітки та привезену Лесею з подорожі сувенірну вазочку.

На другому поверсі розмістилася літературна експозиція, що висвітлює творчий шлях поетеси.

А ще тут можна дізнатися про життя та творчість дядька поетеси Михайла Драгоманова, що також жив у цьому будинку.
Меморіальний будинок Миколи Лисенка

Музей Миколи Лисенка в будинку на Саксаганського, 95, розташований на другому поверсі — саме його винаймала родина композитора. Тут збереглися автентичний паркет, ліпнина і кахляні груби.

Основу для колекції музею, творчий архів композитора, передали з Кабінету-музею М. В. Лисенка при Національній музичній академії ім. П. І. Чайковського. Також тут є експонати, передані з театрального музею та подаровані нащадками композитора.
Експозиція розмістилася у семи залах і трьох меморіальних кімнатах.

У меморіальній вітальні гостей зустрічають концертний рояль Миколи Лисенка фірми "Блютнер" та портрет композитора роботи Йосипа Куриласа в унікальній різьбленій рамі.

У робочому кабінеті Лисенка, який був відтворений згідно зі світлинами, розташовано більшість меморіальних меблів та особистих речей композитора, а на стінах можна побачити частину його колекції українських народних музичних інструментів: ліру, торбан, цимбали, кобзу.
До речі, у музеї досить часто відбуваються концерти.
Меморіальний будинок Михайла Старицького

Музей Михайла Старицького, розташований на вул. Саксаганського, 93, відкрився в серпні 2002 року після тривалої реставрації будинку. Він складається з меморіальної квартири письменника та тематичної частини "Продовження сімейних традицій", присвяченої життю та творчості Старицького і його нащадків.

У колекції музею — понад 15000 експонатів, переданих онукою письменника Іриною Стешенко. Тут є книжки з родинної бібліотеки, картини, меморіальні меблі, унікальна колекція кераміки кінця XIX — поч. XX ст., сімейний архів, колекція оригінальних світлин тощо.
У квартирі на другому поверсі будинку, де жив Михайло Старицький, розміщена експозиція його меморіальної квартири — тут можна побачити вітальню, кабінет драматурга, кімнати його старшої доньки та їдальні.

Точно відтворити інтер'єри приміщень допомогли спогади онуки Старицького, яка консультувала науковців. Найцінніші експонати музею — письмовий стіл, крісло, шаховий столик, ікона "Спас Недріманний", що належала матері драматурга, портрети Михайла Старицького роботи Фотія Красицького, оригінали рукописів драматурга, першодруки його творів, особисті речі митця (наприклад, вишита сорочка та рушники).

А у квартирі другої дочки Старицького Людмили Старицької-Черняхівської розмістилася друга частина експозиції "Продовження сімейних традицій" із п'яти кімнат, де висвітлюється життєвий і творчий шлях дітей та онуків драматурга.
Франко і Саксаганський
Позаяк Іван Франко був частим гостем "Українського Парнасу", в Музеї Лесі Українки створили експозицію, присвячену його життю й творчості — вона має назву "Іван Франко і Київ".

Що ж до Панаса Саксаганського, то присвячена йому експозиція "Панас Саксаганський" тимчасово закрита: будинок на Жилянській, 96, де жив корифей українського театру, був пошкоджений через влучання російської ракети 10 жовтня 2022 року і потребує реконструкції.
Проте плани створення музею Панаса Саксаганського є: у ньому будуть представлені майже всі його речі, документи, епістолярна спадщина, фото, картини тощо.

А надалі в "Українському Парнасі" планують створити театральний і кінозали, технічно оснащену наукову бібліотеку і літній амфітеатр.
Але й зараз у Музеї видатних діячів української культури, окрім перегляду експозицій, можна відвідати тематичні екскурсії, виставки, концерти, лекції, дитячі програми тощо.

З програмою заходів Музею можеш ознайомитись тут.
І обов’язково відвідай експозиції музею: це треба побачити!
Читай також: Золотий танк для Порошенка і велосипед для Зеленського: що можна побачити в Музеї подарунків Президентам України