Замок доктора Лапінського: таємниці історичної будівлі на Кудрявці

Замок доктора Лапінського: таємниці історичної будівлі на Кудрявці Фото: Вікісховище

На Кудрявці, по вулиці Олеся Гончара, 60, неподалік скверу Богдана Ступки, затесався майже справжній замок. Що нам відомо про будинок лікаря Лапінського та в якому стані він сьогодні?

Читай також: Вулиця Богдана Ступки: чи справді там жив легендарний актор

Здалеку здається, що то просто невеличка башта, залишки минулої розкоші, красується над тротуаром. Направду ж ця маленька різьблена вежа — лише частина великого ансамблю колись величної садиби відомого київського лікаря-невролога Михайла Лапінського. Замок так гармонійно вписується в контекст вулиці, що одразу й не збагнеш, що він значно вирізняється архітектурно.

Фото: Майя Двалішвілі

Водні процедури

На початку минулого століття лікар-невролог Михайло Лапінський викупив у спадкоємців барона Рудольфа Штейнгеля величезну ділянку між вулицями Бульварно-Кудрявською та Мало-Володимирською (нині Олеся Гончара). Це була розкішна садиба з замками, парками, алеями, фонтанами та ставком. 

Михайло Лапінський. Фото: Вікісховище

В тому замку, що й зараз виходить на вулицю Бульварно-Кудрявську та є нині частиною інституту ортопедії та травматології, Лапінский відкрив модну гідролікарню з масажами та лікувальними ваннами. Їздити за кордон на води могли не всі й не завжди, тому лікар відкрив таке СПА в Києві ще на початку минулого століття. 

А згодом, натхненний значними прибутками від своєї популярної водної лікарні, Михайло Лапінський вирішив побудувати прибутковий будинок з іншої частини садиби. Так з'явився 8-поверховий замок по вулиці Олеся Гончара. Це пам'ятка місцевого значення, а у пам’яткоохоронній документації її власницею вказана дружина лікаря — Марія Лапінська. 

Замок у 1935 році. Фото: архів

Михайло Лапінський був вельми цікавою постаттю. Кажуть, що ніби саме він приймав іспит у студента-медика Михайла Булгакова. 

Подейкують навіть, що саме замок барона Штейнгеля, який перетворився на водолікарню, зображений в романі "Майстер і Маргарита" як притулок Майстра. Михайло Лапінський також весь час допомагав молодшому братові письменника в його емігрантському житті. 

Флігель замку барона Штейнгеля. Фото: Вікісховище

Михайло Лапінський був неврологом, але його діяльність також стосувалася психіатрії. Він займався вивченням нервових і психічних захворювань, в еміграції створив кафедру нервових та психічних хвороб у Загребському університеті, яку очолював протягом 25 років. Його наукова діяльність включала вивчення неврозів, інсультів і супутніх патологій.

Київське Середньовіччя

Звідки у лікаря Лапінського тяга до середньовічної архітектури, історія замовчує. Хай там як, будівля по Гончара справді відповідає умовам спорудження замків. Адже замок як архітектурний елемент є укріпленою будівлею (або комплексом) із масивними стінами, вежами, брамою і житловими приміщеннями, що виконували оборонну, житлову та символічну функції.

Фото: Майя Двалішвілі

Якщо в давніші часи навколо споруди було вирито рів, то замок також оснащували мостом. Рову в неоготичному стилі у споруди Лапінського не було, але власний місток побудували. Він існує й нині, будучи проходом від вулиці до під'їзду на рівні другого поверху.

0 / 0

Цей прохід був для прислуги. Свого часу міст з'єднував невеличку двірницьку з круглою вежею і основну будівлю. Шлях до нього пролягав крізь дахи одноповерхових будівель, які містили льодовні, пральні та сараї. Тут, на даху-терасі, буяли квіти та дерева, стояли лавочки для відпочинку мешканців. 

Башточка, яка виходить прямо на тротуар, і є тією самою двірницькою. Тепер в неї орендують приміщення різні компанії. Колись там був офіс стилістів, які працювали на різних телешоу. 

Двірницька з круглою дозорною вежею. Фото: Вікісховище

Поверхів тут 7 плюс напівпідвальний, на кожному — по дві просторі квартири на 5 та 7 кімнат. Вікна різні за формою, зокрема й стрільчасті, розділені фризами (декоративними смугами з цегли). По боках будинку виступають два ризаліти, які підкреслені по кутах маленькими башточками. 

Ризаліти як архітектурний елемент — це декоративні виступи на фасадах будівель, які часто виконують у вигляді вертикальних смуг або потовщень стін. Їх використовують  для створення контрастів, підкреслення структурних частин фасаду або як елемент, що розділяє стіни на частини. Ризаліти виконують не тільки естетичну, але й іноді конструктивну функцію, допомагаючи посилити стіни.

Фото: Вікісховище

1908 року, коли будинок було зведено, він вважався не тільки одним з найвищих у місті (30 метрів), тримаючи цей статус аж до 1912 року, але й одним з крутіших, адже мав два ліфти. Серед відомих орендарів будинку був Симон Петлюра, який проживав у квартирі №3 протягом 1918-1920 років. Також у будинку проживав і сам власник Михайло Лапінський з родиною, аж до вимушеної еміграції за кордон у 1918 році.

З боку брандмауера (однієї з бокових стін) проєктувальники зробили умисне заглиблення. Цей хитрий прийом використали для того, щоб можна було оформити таку стіну вікнами. Адже за законами того часу, такі стіни мали бути суцільними й не містити вікон. 

Фото: Майя Двалішвілі

Брандмауер — це протипожежна стіна, яка обмежує поширення вогню між частинами будівлі або між сусідніми будівлями. Виконується з вогнетривких матеріалів, як-от цегла чи бетон, і часто виступає над дахом для додаткового захисту. Основна функція — підвищення пожежної безпеки. Не має містити отворів — вікон, вентиляційних проходів, дверей. 

Фото: Майя Двалішвілі

Ім’я архітектора цієї фортеці невідоме. Певний час її створення приписували Владиславу Городецькому — у Києві заведено всі незвичайні будівлі відносити до фантазії цього майстра. Та достеменних підтверджень цьому не має. Як і документів, які б свідчили, що його спроєктував Володимир Ніколаєв, який звів сусідній "замок барона".  

А що сьогодні?

Фото: Майя Двалішвілі

Будинок мають реконструювати. Але й нині він  має кращий вигляд за багато інших історичних будівель Києва, про які ми вже писали.

З боку, якій межує з територією інституту травматології, великі балкони-тераси засклені. Територія будинку повністю огорожена високим кам'яним парканом в тому ж стилі, що й весь ансамбль, та викладена київською цеглою.

Фото: Майя Двалішвілі

А з іншого боку — обнесена вже сучасною огорожею просто як приватна зона для відпочинку. Зі сторони інституту красиві вікна-трифори закладені цеглою: чи то комусь заважав вид на інститут, чи то намагались саме з цього боку зробити протипожежну стіну. 

Трифора — вікно, вертикально поділене на три отвори, розділені трьома колонами чи пілястрами, на які спираються три арки.

Фото: Майя Двалішвілі

Упродовж останніх років активісти та місцеві мешканці неодноразово наголошували на необхідності реставраційних робіт для збереження не лише самого будинку, але й інших елементів архітектурного ансамблю пам’ятки: огорожі, містка, сходів з парапетом, майданчика та підпірного муру. Якщо опинишся на Кудрявці — варто оглянути цю архітектурну пам'ятку з усіх боків!

Читай також: Київський "будинок-напівкружка": зірка Instagram із двома адресами

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації