Гіпервітаміноз: чому він може бути небезпечним?
Напередодні весни ми почуваємося виснаженими та кволими. Свіжих овочів та фруктів немає, сонце теж нечастий гість... Тож ми стараємось максимально "підживитися" різними вітамінами. Але чи безпечно це?
Зараз стало модним пити вітаміни. Так-так, річ саме в модні! Зокрема, про вітамін D, чули, напевно, всі, що пити його у наш час просто необхідно. А чи знаєте ви, що якщо цього вітаміну буде дуже багато в організмі, то можуть виникнути незворотні наслідки? Чи так вже безпечні наші “просто вітамінки”, чи слід до них ставитися серйозніше? Давай розберемося, чим загрожує надто активне захоплення конкретними вітамінами.
Форма та доза
Бувають вітаміни водорозчинні та жиророзчинні — різниця в тому, як вони засвоюються організмом. Гіпервітаміноз водорозчинних вітамінів менш небезпечний. Чому так? Справа в тому, що жиророзчинні вітаміни накопичуються в жирових тканинах та печінці. Ти можеше припинити їх приймати, але організм вже “відклав про запас”. Тому симптоми гіпервітамінозу жиророзчинних вітамінів можуть зберігатися ще довго. Водорозчинні вітаміни регулярно виводяться нирками з сечею. Тому їх надлишок розвивається лише за умови постійного прийому.
Порада: спочатку здай анвліз крові, і тільки потім лікар порекомендує тобі потрібну дозу вітамінів.
Передозування вітаміну D
Основне завдання вітаміну D – забезпечити всмоктування кальцію та фосфору в кишківнику. Рекомендована ВООЗ максимально безпечна доза ві-
таміну D для дорослої здорової людини становить 4000 МО (міжнародних одиниць) на добу. Ця кількість може знижуватися або підвищуватись залежно від наявності дефіциту вітаміну (він перевіряється аналізом крові), супутніх захворювань, віку пацієнта та інших важливих факторів. У будь-якому випадку призначати прийом D-добавок повинен тільки лікар. Передозуівння вітаміну D може призвести до:
- відкладення кальцію в стінках судин, їх ламкості, утворення тромбів;
- сечокам'яної хвороби; якщо кальцій відкладатиметься у залозах, утворюються кальцинати, під час лактації це може призвести до маститу;
- у тканинах очей надлишок вітаміну D може провокувати помутніння рогівки та кришталика аж до розвитку сліпоти.
Гіпервітаміноз вітаміну А
Вітамін А бере участь у процесах росту, імунних реакціях, синтезі родопсину (зоровий пігмент, відповідає за нічний зір), захищає клітини від вільно-
радикального окиснення. Але у великих кількостях вітамін А токсичний для організму. Гіпервітаміноз вітаміну А буває гострий та хронічний. Симптоми го-
строго гіпервітамінозу:
- сонливість,
- головний біль,
- біль у животі,
- нудота аж до блювоти.
Для хронічного передозування характерні: запалення ясен, формування виразок, ламкість нігтьової пластини, втрата чіткості зору, випадання та витончення волосся, огрубіння та лущення шкіри.
До передозування вітаміну А в організмі може також призвести і тривалий прийом препаратів для лікування вугрової висипки або використання косметичних кремів, що містять вітамін А.
Передозування вітаміну Е
При його тривалому прийомі у великих дозах (400 МЕ) збільшується ризик виникнення раку простати. Також з ним треба бути дуже обережними тим людям, які приймають антикоагулянти та антиагреганти (препарати, що знижують згортання крові), тому що одночасний прийом їх та вітаміну Е може збільшувати ризик кровотеч.
Гіпервітаміноз вітаміну С
Вітамін С відомий насамперед як антиоксидант та імуностимулятор. Крім цього, вітамін С зміцнює стінки судин, покращує всмоктування заліза, бере участь у кровотворенні та процесах згортання крові. То, може, варто приймати високі дози для профілактики застуди або інших захворювань? Дослідження свідчать, що не варто. Гіпервітаміноз вітаміну С шкідливий для організму:
- підвищується кислотність сечі та, як наслідок, утворюються камені в нирках;
- виникає подразнення слизової оболонки травного тракту (нудота, блювання, підвищується ризик розвитку гастриту чи виразкової хвороби).
Цей вітамін не накопичується у організмі. Але якщо приймати дози більше1000 мг на добу, можливе пошкодження нирок та алергічні реакції. Гіпервітаміноз вітаміну С у дітей проявляється у вигляді алергічних реакцій — почервоніння та сверблячки шкіри, висипань.
Передозування вітамінів групи В
Вітаміни групи В дуже корисні для всіх систем організму, а в першу чергу — для нервової системи. Також вони допомагають протистояти інфекціям, відіграють важливу роль у розвитку м'язів, знижують рівень депресії.
Вітамін В1 (тіамін) — кофермент ферментів обміну жирів, білків та вуглеводів. Коферменти — це речовини, які зв'язуються з ферментами та беруть участь у певній реакції. Тіамін потрібен для роботи нервової системи, серця та судин, шлунково-кишкового тракту. Як і інші вітаміни групи В, тіамін – водорозчинний вітамін, тобто в організмі не накопичується. Передозування може статися через введення великої дози тіаміну ін'єкційно. У цьому випадку може розвинутись навіть анафілактичний шок.
Також за спостереженнями лікарів найчастіще пацієнти зловживають прийомом пантотенової кислоти (вітамін В5) та ціанокобаламіну (вітамін B12).
Передозування вітаміну B5 може спричинити сильну діарею та кальцифікацію артерій, що створює ризик розвитку серйозних серцево-судинних проблем. Передозування вітаміну В12 викликає головний біль, нудоту, блювоту, діарею, утворення тромбів, серйозні алергічні реакції та підвищує ризик раку простати.
Варто враховувати: якщо ти приймаєш якісь полівітаміни, то в жодному разі не можна “нашаровувати” на них прийом інших. В даному випадку, на жаль, більше — зовсім не означає, що краще.
Передозування магнію
Магній грає не останню роль у створені понад 300 ферментів, що задіяні у метаболізмі.Також не можна не відзначити значної ролі магнію для нервової системи. Він служить “антистресовим фактором” — гальмує процеси збудження в центральній нервовій системі, покращує адаптаційні здібності.
Важливо знати, що до симптомів гіпермагніємії (надлишку магнію) відносяться:
- швидка стомлюваність та слабкість; безсоння;
- парестезії – відчуття “повзання мурах”;
- запор;
- зниження артеріального тиску.
Важливо! Фактор ризику розвитку гіпермагніємії — ниркова недостатність. Тому при проблемах із нирками приймати магній рекомендується лише під наглядом лікаря.
Зайвий елемент
Які корисні елементи найчастіше пити додатково не потрібно?
Вітамін В6. Він допомагає організму виробляти гормон серотонін, що підвищує настрій, а також підтримує добрий стан шкіри та волосся. Але треба переконатися, що ти не маєш мутації гена MTHFR. З нею (а вона є у 10-15% населення європейського походження) організм може переносити лише низький рівень вітаміну В6, та його достатньо отримувати з їжі.
Кальцій. Якщо в твоєму раціоні регулярно присутні молочні продукти, добавки не потрібні. Поєднання молока, йогурту, кефіру та інших продуктів із препаратами кальцію може бути небезпечним. Для зміцнення кісток достатньо 600 мг кальцію на день. Така кількість міститься в 1 чашці молока навіть низької жирності та 170 г йогурту. Вживання більше 1200 мг кальцію на день збільшує ризик серцевого нападу, а також здатне викликати гіперкальціємію – стан, який може послабити кістки, порушити здоров'я мозку, підвищити ризик утворення каменів у нирках.
Омега-3 кислоти. Люди, які вживають достатньо жирних кислот, мають низький ризик втрати кісткової маси. Але без потреби варто обмежитися лише їжею із вмістом цих кислот. Препарати є сильнодіючими розчинниками крові. Тим, хто вже приймає ліки для розрідження крові, жирні омега-3 кислоти заборонені.
Фолієва кислота. Вона особливо корисна під час вагітності, тому що допомагає запобігти серйозним вродженим дефектам у дитини. Однак якщо жінка не планує ставати мамою найближчим часом, їй ці препарати не потрібні. Фолієва кислота міститься у багатьох продуктах. За статистикою дефіцит цієї поживної речовини відчувають менше ніж 1% жінок. А надлишок загрожує підвищеною збудливістю, дратівливістю, порушенням сну.
Головне правило: призначення того чи іншого вітаміну повинен визначати лише лікар.
Читай також: Як зняти життя з паузи: поради психологів