Як біг заради емоцій може нашкодити: пояснює тренер

Як біг заради емоцій може нашкодити: пояснює тренер Фото: Віталій Дрозд

Біг — це чудовий спосіб зняття стресу, покращення настрою та подолання емоційної напруги. І саме тому в багатьох людей він є улюбленим регулярним заняттям. Однак, коли біг стає способом втечі від емоційних проблем або залежністю, то може негативно впливати на твоє фізичне та психічне здоров'я.

Для "ТиКиїв" тренер Віталій Дрозд пояснює, як знайти баланс і, найголовніше, — визначити, що заняття бігом починають шкодити.

Фото: Віталій Дрозд

Віталій Дрозд — засновник і головний тренер Drozd Team, викладач кафедри спорту та фітнесу КСУ ім. Б. Грінченка. 

Віталій має 13 років досвіду роботи зі спортсменами, а серед його учнів — переможці NewRun Kyiv Marathon, Nova Poshta Running League, Wings for Life World Run APP RUN KYIV, Nova Poshta Zaporizhzhya Marathon, Нова Пошта Київ Марафон і призери Wizz Air Kyiv City Marathon, International Bila Tserkva Marathon, Kyiv Ultramarathon 100K та інші. 

Біг як єдиний спосіб роботи зі стресом

Якщо хтось використовує біг як єдиний механізм для подолання стресу чи негативних емоцій, це може перерости у психологічну залежність. Тобто без пробіжки людина починає відчувати тривожність, роздратування або навіть депресію. В результаті біг перестає бути корисним інструментом для здорового способу життя і стає нав'язливою потребою, яка може призводити до перевтоми і фізичного виснаження.

Коли людина бігає не для задоволення чи підтримки фізичної форми, а щоб уникнути негативних емоцій, вона може нехтувати власними фізичними обмеженнями, як наслідок — виснаження організму та перенавантаження слабких ланок.

Відсутність відпочинку та перевтома

Фото: Віталій Дрозд

Замість того, щоб відпочивати й давати організму відновитися, люди, які бігають для зняття стресу, можуть ігнорувати сигнали тіла про перевтому. І це може призвести до серйозних травм, таких як розтягнення зв'язок, стресові переломи, запалення сухожиль, дискомфорт у м'язах тощо.

Уникнення проблем або "втеча"

Фото: Віталій Дрозд

Іноді біг використовується як спосіб уникнення серйозних емоційних проблем. Наприклад, людина, яка переживає особисту кризу або має невирішені внутрішні конфлікти, може зануритися у фізичну активність замість того, щоб працювати над розв'язанням цих питань. Це дає тимчасове полегшення, але не працює в довгостроковій перспективі.

Вигорання

Фото: Віталій Дрозд

Також постійний біг без відпочинку та відновлення здатен спровокувати вигорання. Люди, які бігають для зняття стресу, можуть втратити інтерес до цього виду дозвілля, що призведе до зниження мотивації та загального рівня задоволення від життя. Вигорання також може викликати фізичну та емоційну вичерпаність, що негативно впливає на якість життя.

Як знайти баланс?

Фото: Віталій Дрозд

Щоб біг залишався корисним і не перетворювався на джерело потенційної шкоди, варто:

  • прислухатися до власного тіла й давати йому час на відновлення;
  • не збільшувати тижневий кілометраж більш ніж на 10% від попереднього тренувального тижня;
  • не бігти на всю швидкість і не бігти в темпі, де ти не контролюєш техніку бігу;
  • поєднувати біг з іншими видами рухової активності (прогулянки, фізичні вправи, плавання, велоспорт тощо);
  • не розглядати біг як єдиний спосіб контролювати емоційний стан. Можна пошукати ще заняття, пов'язані із творчістю, або такі, що допоможуть відволіктися від проблем і сконцентруватися на певній діяльності;
  • звернутися до тренера з бігу або психотерапевта, якщо ти втрачаєш контроль і відчуваєш, що біг стає нав'язливою потребою.

Важливо пам'ятати про баланс і не сприймати біг як єдиний спосіб боротьби з емоційними проблемами. Якщо займатися з розумом, то цей вид спорту приноситиме виключно користь і радість протягом усього життя.

Читай також: Календар забігів на лютий 2025: трейли, благодійні забіги та тріатлон

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації