Не тільки війна: що нині впливає на психіку українських чоловіків
9 жовтня у Києві відбувся форум "Ментальне здоров'я чоловіків в Україні: як Лінія психологічної підтримки 2345 реагує на виклики війни". Слово дали спортсмену Жану Беленюку, "Холостяку" Олександрові Терену й іншим селебриті. Що нового ми дізналися про психічний стан українських чоловіків?
Форум провели якраз напередодні Всесвітнього дня психічного здоров'я, що відзначається 10 жовтня. Присвятили захід другій річниці роботи Лінії психологічної підтримки для чоловіків 2345.
Ідею створення гарячої лінії для чоловіків пояснив заступник представника UNFPA (Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні) Павло Замостьян. За його словами, українські чоловіки рідше звертаються по допомогу, тим паче психологічну. Причина — хибні стереотипи про "сильну стать": буцімто чоловік повинен самотужки давати раду власним проблемам.
Фахівці Лінії опрацювали 21 тисячу звернень та провели 16,4 тисячі консультацій. Найчастіше українські чоловіки телефонували з такими запитами:
- проблеми емоційного характеру (53%): тривожні розлади, депресивні стани, неконтрольований гнів, розлади настрою;
- проблеми у романтичних стосунках (26%);
- проблеми зайнятості (17%);
- проблеми залежностей (12%);
- проблеми, пов'язані з військовими діями (12%): страх мобілізації, розставання з коханою людиною, втрата життєвих орієнтирів;
- домашнє насильство (10%), де ⅔ звернень стосуються саме психологічного насильства;
- суїцид (шкода собі) та гоміцид (шкода іншим) (8%).
За словами психологів Лінії підтримки, почастішали звернення від військових та ветеранів війни, які страждають через почуття провини, надмірну емоційність, втрату самоконтролю та проблеми у спілкуванні з близькими.
А тренерка національної мережі "ТатоХаб" Ольга Фролова зауважила: мобілізація, вимушене переселення, стан постійної загрози, невизначеності, втрата роботи й фінансів — усе це стає причиною агресії, розгубленості, апатії та депресивних станів.
Цю тенденцію підтверджує й виступ ветерана, письменника й ведучого Youtube-шоу "Відвал ніг" Олександра Терена. На форумі він узяв участь у "Чоловічій розмові про емоції", яку модерував телеведучий Єгор Гордєєв.
У мене є різні емоційні стани: буваю пригнічений, або навпаки піднесений — але кожному з них я даю місце бути. Я приймаю їх та даю собі прожити кожну емоцію, мені важливо не заморожуватися внутрішньо, — сказав Олександр Терен.
Новий "Холостяк" також поділився, що на плаву його тримають книжки та спорт. Активно читати Олександр почав ще в госпіталі: це допомагало відволіктися від фантомних та фізичних болів, а ще вселяло оптимізм на майбутнє.
[Психологічний] ресурс потрібно десь брати. Не соромтесь, не бійтеся йти до психотерапевта. Хоч я сам зараз не відвідую, але всіляко підтримую це, якщо людина має запит. Якщо накопичилися емоції — вмикаю "Панду Кунг-Фу 3", щоб пустити сльозу, — розповів Терен.
Спікери обговорили й емоційний тиск, із яким стикаються українські чоловіки в професійному спорті. Олімпійський чемпіон із греко-римської боротьби Жан Беленюк зауважив, що поки не всі спортсмени вбачають потребу у відвідуванні психолога. Чому? Бо звикли орієнтуватися суто на фізичне здоров'я. Та все ж останнім часом усе більше атлетів звертають увагу на власний ментальний стан.
"Без золота не повертайся", — це чують усі спортсмени, які готуються до змагань. Тому етап емоційного вигорання починається [вже під час тренувань], адже від нас очікують гідних результатів, і це велика відповідальність — особливо, коли ти готуєшся на Олімпіаду, — сказав Жан Беленюк.
Важливість турботи про психіку підкреслив і чемпіон Європи з дзюдо Богдан Ядов.
Я "профукав" половину кар'єри через те, що не міг упоратися з хвилюванням перед змаганнями, а потім відійти від поразки. Поки тренери та колеги не порадили попрацювати із психологом. Я не сприйняв серйозно, думав, із мене глузуватимуть друзі — але все ж наважився. І це був переломний момент у житті й спортивній кар'єрі, — поділився Ядов.
А телеведучий Олександр Педан розповів, як підтримує власний ментальний добробут. Його незмінне джерело наснаги — це родина.
Я завжди цінував рідних, але з початком повномасштабної війни ще більше відчув, яка це потужна сила. Стараюсь максимально проводити вільний час з дружиною, сином та донькою. За можливості, їду до мами у рідне місто чи навіть до бабусі в село. Також важлива складова мого життя — спорт. І для фізичного, і для ментального здоров'я — те, що треба! — сказав Олександр Педан.
Заступниця міністра соціальної політики України Уляна Токарєва озвучила дані на основі 170 українських центрів життєстійкості, де можна безоплатно отримати психологічну допомогу. Від чоловіків переважно надходили такі запити:
- розв'язання сімейних проблем;
- втрата близької людини;
- розгубленість, панічні атаки, подолання ПТСР;
- як підтримати своїх дітей;
- розлучення;
- алкогольна та наркотична залежність.
Якщо ти чи твої близькі відчуваєте тривогу, відчай або незмогу опанувати негативні емоції — варто звернутися на Лінію психологічної допомоги для чоловіків. Можна зателефонувати за номером 2345 (дзвінки безплатні), написати в анонімний чат у Telegram, Facebook чи Viber, або ж залишити звернення на сайті проєкту. Оператори Лінії працюють із 8 ранку до опівночі.
За потреби Лінія підтримки може скерувати абонента до простору відповідального батьківства "ТатоХаб". Його фахівці наголошують: чоловік-сім'янин має знати, як приборкати стрес та емоційну напругу. Адже навіть, якщо батько перебуває "на відстані", його ментальний стан прямо впливає на психічне здоров'я дітей.
Критичною для відповідального батьківства є навичка турботи про себе, розуміння власних потреб та вміння їх закривати. Спершу батьки надівають кисневу маску на себе, потім на дітей та близьких. [Не менш важливе й] навчання інструментів ненасильницької комунікації з партнером або партнеркою та дітьми, — пояснила тренерка "ТатоХаб" Ольга Фролова.
Фахівці Лінії підтримки 2345 наголошують: чоловік — це насамперед людина зі своїми емоціями та переживаннями. Через стереотипи у вихованні, як-от "хлопчики ніколи не плачуть", багато чоловіків закриваються в собі. Згодом накопичені почуття та страхи можуть призвести до гніву, суїцидальних думок або насильства в сім'ї. Лише регулярна психологічна підтримка — близьких або, за потреби, фахівця, — дає змогу осягнути причину своїх емоцій та влагодити їх.