У Києві новий спалах COVID-19. Що робити?

У Києві новий спалах COVID-19. Що робити? Фото: Freepik

Пандемія COVID-19 завершилася торік — ось тільки сам вірус нікуди не щез! Ковід став такою собі сезонною хворобою: з початку липня у Києві відбувся її черговий спалах. Як уберегтися від осоружної "корони"?

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) назвала спалах коронавірусу пандемією в березні 2020 року. А про її завершення оголосила у травні 2023 року. За час пандемії на COVID-19 захворіли 687 мільйонів людей:

  • 660 мільйонів одужали;
  • 6,8 мільйона померли.

В Україні ж загалом на "корону" перехворіли 5,5 мільйонів людей. Видужали 4,9 мільйона, померли — 112 тисяч. Утім, постачальник глобальної статистики Worldometer не рахує випадки COVID-19 з квітня 2024 року.

Тож нині статистика погіршилася. За даними Київського міського Центру контролю та профілактики хвороб, у липні зареєстрували 900 випадків ковіду — у червні таких було менше ніж 200. А з початку 2024 року в столиці померли від "корони" 52 людини. У середньому до київських лікарень зараз потрапляють 20 осіб на добу.

Ми вже наводили цитату директорки Департаменту охорони здоров'я КМДА Валентини Гінзбург. Вона акцентувала, що людей ушпиталюють саме у складних випадках перебігу COVID-19. А 29 липня серед важких хворих були й 18 дітей.

То як не опинитися в лікарняній палаті?

Подбати про гігієну

Респіраторна гігієна захищає і тебе, і людей довкола. І не лише від COVID-19, а й від інших вірусів, які викликають застуду, грип тощо.

Фото: Unsplash

Для забезпечення гігієни потрібно:

  • регулярно й ретельно мити руки засобом для очищення на спиртовій основі або водою з милом. Це знищує мікроби, які можуть бути на руках, зокрема й віруси;
  • під час кашлю або чхання прикривати рот і ніс зігнутим ліктем або серветкою. Використану серветку негайно викинути в закритий контейнер та вимити руки;
  • частіше мити й дезінфікувати поверхні, особливо ті, до яких часто торкаєшся: дверні ручки, крани, корпуси та екрани смартфонів тощо.

Носити маску

Якщо без контактів із хворими ніяк — приміром, ти доглядаєш старшу людину — варто надіти маску. Її потрібно змінювати, щойно вона стала вологою, або що чотири години. Також мити руки: перш ніж надівати маску, до й після її зняття, а також після того, як торкаєшся до неї в будь-який час.

Яку маску придбати?

Не всі маски забезпечать належний захист. Мінохорони здоров'я України не радить марлеві маски. А ВООЗ закликає не використовувати маски з клапанами — хоч саме такі були популярні під час пандемії COVID-19.

Натомість ВООЗ рекомендує тканинні (ліворуч) та медичні (праворуч) маски. (Фото: Freepik)

Тканинну маску потрібно зберігати в чистому поліетиленовому пакеті та щодня прати. А медичну викидати у відро для сміття одразу після використання.

Вакцинуватися

Щеплення — це єдиний безпечний спосіб набути імунітет до COVID-19, а в разі захворювання — перенести його легше та знизити ризик розвитку ускладнень. МОЗ пише, що вакцинація досі безплатна для всіх українців! Пункти щеплень працюють в амбулаторіях, лікарнях та центрах первинної медико-санітарної допомоги.

Які вакцини проти COVID-19 доступні в Україні?

  • Janssen (виробник Johnson&Johnson);
  • Comirnaty (виробник Pfizer);
  • Comirnaty для дітей від 5 років;
  • Омікрон — специфічна вакцина для бустерних щеплень (виробник Pfizer).

Основа для захисту від COVID-19 — це курс із трьох щеплень. З них — дві дози первинної вакцинації. А тоді перше бустерне щеплення — його вводять 5 місяців по тому.

Знайти найближчий пункт щеплень у Києві можна через державний сервіс Helsi.

Убезпечити середовище

ВООЗ нагадує: ризики зараження COVID-19 вищі в людних і недостатньо провітрюваних приміщеннях, де інфіковані проводять тривалий час разом. Організація застерігає про спалахи хвороби в громадських місцях, як-от:

  • офіси;
  • ресторани;
  • церкви;
  • фітнес-зали;
  • ТРЦ.
Фото: Unsplash

У переліку ВООЗ є навіть локації хорових занять — гуртовий спів та вокальне дихання також підвищують ризик інфікування.

Якщо тобі не уникнути скупчень людей та закритих приміщень, варто бодай відчинити вікно, щоби збільшити кількість природної вентиляції в будівлі. Власну домівку й поготів слід регулярно провітрювати.

Від необов'язкових масових заходів (тренінги, курси, церковні служби) краще утриматися до спаду COVID-19. Або дізнатися, чи мають вони онлайн-версію.

Від початку повномасштабної війни українці несамохіть отримали ще один потенційний розсадник коронавірусу — укриття. Валентина Гінзбург зауважила, що під час повітряних тривог діти годинами змушені сидіти у сховищах. Там можуть ширитися різні респіраторні хвороби — зокрема й ковід.

В укритті вікно не відчиниш. Та ігнорувати сигнал повітряної тривоги все одно не можна! На такі випадки корисно мати в сумці кілька масок. Маєш дитину? Варто вкласти маски в її портфелик — особливо, якщо малеча відвідує київську школу.

Лікуватися

Фото: Freepik

Якщо тобі зле, гаяти час не можна! План такий:

  1. Оцінити симптоми. Найпоширеніші прояви COVID-19 — висока температура, сухий кашель, втома та втрата смаку чи нюху. Менш поширені ознаки — головний біль, біль у горлі, почервоніння або подразнення очей, діарея, висип на шкірі, зміна кольору пальців рук або ніг.
  2. Звернутися до сімейного лікаря — особливо, якщо у тебе температура, кашель і ускладнене дихання. Номер твого фахівця можна дізнатися особисто або через реєстратуру твоєї лікарні.
  3. Залишатися вдома на самоізоляції протягом 10 днів від появи симптомів, плюс три дні після їх припинення. Навіть у легкій формі ковід може зашкодити людям зі слабким імунітетом — зокрема дітям, вагітним, хронічно хворим та літнім людям. Тому важливо не заражати близьких.
  4. Моніторити актуальну інформацію. З-поміж надійних джерел — сайти КМДА, МОЗ, ВООЗ. І, звісно ж, "ТиКиїв".

Усі ці правила можуть здаватися примітивними та загальновідомими. Однак саме їх щоденне дотримання врятувало мільйони життів від COVID-19. 

Читай також: Як оздоровити дитину влітку: безплатна програма

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації