Найцікавіші фільми листопада, які варто подивитися

Найцікавіші фільми листопада, які варто подивитися Кадр із фільму "Наполеон". Фото: B&H Film Distribution

Історичний епос "Наполеон" Рідлі Скотта, екшен "Тиха ніч" Джона Ву, трагікомедія "Опале листя" Акі Каурісмякі, трилер "Між нами" Соломії Томащук, документалка "Іван і Марта" Сергія Буковського. Це найцікавіші фільми, які вийдуть у національний прокат у листопаді. Крім того, попереду ще два фестивалі — "Нове німецьке кіно" та KISFF. 

Далі розповідаю в деталях про головні кінопрем'єри, на які варто звернути увагу цього місяця. 

Читай також: Нові українські фільми про 1990-ті, на які варто звернути увагу

Іван і Марта

Режисер: Сергій Буковський
Виробництво: Україна, 2023
Прем'єра: 2 листопада

Документальний фільм режисера Сергія Буковського про життя і стосунки літературознавця й публіциста Івана Дзюби та його дружини Марти, які разом прожили 62 роки.

Стрічку називають ніжною історією кохання і боротьби подружжя на тлі шістдесятництва. Своїх героїв режисер фільмував у 2018-2022 роках. Їхню спільну історію розповідає Марта Дзюба. Як зазначено в описі, картина проливає світло на те, як формувалось коло однодумців-інтелектуалів, чим жили шістдесятники між Києвом та Львовом, як вони обрали шлях боротьби з радянським режимом. 

Іван Дзюба помер 22 лютого 2022-го, за два дні до повномасштабного вторгнення росії. Його рідна Миколаївка на Донеччині тимчасово окупована ворогом.

Сергія Буковського вважають одним із головних українських документалістів. Він зняв загалом понад 40 проєктів. Деякі з них — це "Назви своє ім'я", "Живі", "В. Сильвестров". Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за серіал "Війна. Український рахунок" та національної кінопремії "Золота дзиґа" за стрічку "Головна роль".

Дзюба все своє життя присвятив відродженню української культури та самобутності й рішуче виступав проти русифікації. Пережити репресії та не втратити віри Івану допомагала Марта, його надійна опора й кохання всього життя. Саме з її уст ми почуємо історію їхнього знайомства, любові та спільної боротьби за ідеали, які підривали існування радянського режиму, — йдеться в описі. 

Між нами

Режисерка: Соломія Томащук
Виробництво: Україна, 2023
Прем'єра: 2 листопада

Психологічна драма з елементами трилера від режисерки Соломії Томащук з Ірмою Вітовською в одній із головних ролей.

Дія відбувається в Києві. Саша залежна від психотропних речовин і має хаотичні любовні стосунки. Вона дізнається, що вагітна від коханця. Єдиною її подругою стає гінекологиня Аня, в якої проблеми з чоловіком. Жінки вирішують допомогти одна одній, але потрапляють у кримінальну історію.

Це повнометражний дебют Соломії Томащук, яка раніше знімала короткі метри, зокрема, "Іди по воді" та "Поламані". Ірма Вітовська за роль у фільмі отримала свою третю номінацію на премію кінокритиків "Кіноколо". Також до акторського ансамблю увійшли Анастасія Пустовіт, Дмитро Сова, Євген Єфремов, Михайло Дзюба, Сергій Детюк та Євген Ламах.

За словами авторів, в основі сюжету — аб'юзивні стосунки двох жінок, які стають заручницями випадкового вбивства, що радикально змінює їхні життя. У стрічці порушують такі теми, як сімейне насилля, наркотична залежність, становище жінки у суспільстві та посттравматичний синдром.

Картину показували на кінофестивалях Seoul International Women's Film Festival у Сеулі, "Миколайчук Open" у Чернівцях, "Молодість" у Гамбургу та New York International Women Festival у Нью-Йорку.

Спочатку сценарій позиціонувався як драма. Але історія мала потенціал на трилер. А мені хотілося робити жанрове кіно для широкої аудиторії, бо його не вистачало. Сподіваюсь, що глядач відрефлексує ту проблему, яка його хвилює. А їх там достатньо. Фільм не автобіографічний, хоча я мала свого часу нездорові стосунки з партнерами. Можливо, саме це спонукало до створення такої історії, — каже Соломія Томащук. 

Опале листя

Режисер: Акі Каурісмякі
Виробництво: Фінляндія, Німеччина, 2023
Прем'єра: 9 листопада

Трагікомедія про кохання на тлі згадок про Україну від фінського режисера Акі Каурісмякі, яку Фінляндія висунула на премію "Оскар".

Події розгортаюся в Гельсінкі. Головні герої — чоловік і жінка, які шукають своє кохання. Випадкова зустріч у караоке-барі змінює їхні життя. Вони відчувають взаємну симпатію, але на шляху до щастя з'являються численні перешкоди — від загублених телефонних номерів до помилкових адрес, алкоголізму та безпритульного собаки.

Це 20-й фільм фінського класика Акі Каурісмякі, призера кінооглядів у Каннах, Берліні та Сан-Себастьяні. Головні ролі виконали Альма Пойсті та Юссі Ватанен. На Каннському кінофестивалі стрічка здобула приз журі та звання найкращого фільму року за версією Міжнародної асоціації кінопреси.

У картині неодноразово згадується Україна. Герої періодично вмикають радіо, звідки лунають новини про російсько-українську війну. За словами режисера, він не зміг би зняти кіно під час війни, не коментуючи її, тож робить це через радіо. "Це любовна історія, бо я не міг зробити нічого іншого, адже ця кровопролитна війна потребує історій кохання зараз", — додає автор. 

Фільм говорить про людей, які живуть на межі бідності, змирилися зі станом речей, але не втратили надії та вміння закохуватися. Як і попередні роботи Акі Каурісмякі, це гуманістична трагікомедія, де легко знайти мелодраматичні та ностальгійні нотки. Водночас її можна вважати квінтесенцію стилю та режисерського світобачення, — пише кінокритик Станіслав Битюцький.

Фестиваль "Нове німецьке кіно"

Покази: 9-14 листопада

Чотири фільми покажуть на 29-му фестивалі "Нове німецьке кіно", який представить цьогорічні новинки з Німеччини.

До програми увійшли хіти Берлінського, Каннського та Венеційського кінофестивалів. Романтична комедія режисера Крістіана Петцольда "Полум'яне небо" здобула гран-прі журі на Берлінському кінофестивалі. Розповідає про чотирьох друзів, які через лісову пожежу опиняються у пастці в будинку на березі моря та починають зближуватися.

Драма Ількера Чатака "Учительська" отримала дві нагороди на Берлінале. Йдеться про вчительку, яка намагається розібратися у справі крадіжки у школі. Стрічка представлятиме Німеччину на "Оскарі" у категорії "Найкращий міжнародний фільм".

Містичний трилер Тімма Крьоґера "Теорія всього" вперше показали у Венеції. Розповідає про фізика, який стикається зі смертями й таємницями на науковій конференції у Швейцарських Альпах.

Драма Віма Вендерса "Ідеальні дні" має нагороду за найкращу чоловічу роль і приз екуменічного журі в Каннах. Складається з кількох епізодів із життя прибиральника туалетів у Токіо. Це претендент на "Оскар" від Японії.

Від претендента на "Оскар" від Німеччини до нового фільму Віма Вендерса. На річницю падіння Берлінського муру розпочнеться один із найстаріших кінооглядів в Україні. Фестиваль із чотирма знаковими прем'єрами традиційно стане поглибленим експрес-курсом останніх подій у кінематографі Німеччини, — зазначено в анонсі.  

Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF

Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF
Фото: фейсбук KyivISFF

Покази: 16-22 листопада

28 тематичних програм та 50 показів відбудуться на 12-му Київському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів KISFF.

Понад сотня короткометражок із різних країн увійшла до лайнапу події. Це ігрові, документальні, анімаційні та експериментальні роботи, створені як професійними режисерами, так і студентами кіношкіл. Більшість із них — останніх років. 

Цьогорічний кіноогляд присвятили, зокрема, українській ідентичності та різноманіттю локального кіно в різних куточках нашої країни, історичній пам'яті та досвіду, проблемам рівності й майбутньому технологій штучного інтелекту. 

Одна з програм — "Український конкурс". До неї увійшли, зокрема, стрічки "Як це було" Анастасії Солоневич і Даміана Коцура, "Маріуполь. Сто ночей" Софії Мельник, "Чорнобиль 22" Олексія Радинського, "Войси з Бахмута" Ігоря Бабаєва, "Анкета" Наталії Ільчук, "Весна" Микити Лиськова, "Мандрівник" Яреми Малащука та Романа Хімея. Серед інших секцій — ретроспектива короткого метру Девіда Лінча. 

Головна тема нинішнього заходу — Human after all. На неї організаторів наштовхнули "роздуми про широкий спектр емоцій та переживань, які ми всі зараз відчуваємо на собі".

Наше життя зависло десь між АІ-технологіями та глибинною пам'яттю минулого. Наше сьогоденні сповнене сміливості, страху та ризиків. І коли нам здається, що вже вибудували собі захист від зовнішніх подразників, виявляється, що всередині ми вразливі, бо ми врешті-решт люди, — сказано в описі.

Наполеон

Режисер: Рідлі Скотт
Виробництво: США, Велика Британія, 2023
Прем'єра: 23 листопада

Історична драма про французького полководця та імператора Наполеона Бонапарта, яку зняв англійський режисер Рідлі Скотт. 

Дія відбувається наприкінці 18-го й на початку 19 століття. Фільм охоплює більшу частину життя Наполеона. Зображує його шлях до влади, воєнні кампанії та створення однієї з найбільших імперій світу. Одна з ключових ліній присвячена складним стосункам із першою дружиною Жозефіною Богарне.

Чотириразовий номінант на "Оскар" Рідлі Скотт — ключовий сучасний режисер історичного кіно. Він створив деякі з найбільших епосів 21 століття. Це "Гладіатор", "Царство небесне", "Робін Гуд", "Вихід: Боги та царі", "Остання дуель". 

Бюджет "Наполеона" становить 130 млн доларів. Стрічка містить шість батальних сцен із різних років наполеонівських війн. Головну роль зіграв Хоакін Фенікс, який раніше знімався у "Гладіаторі" Скотта, а три роки тому отримав "Оскар" за "Джокера". Жозефіну втілила Ванесса Кірбі.

Хронометраж фільму — 157 хв. Понад чотиригодинна режисерська версія має вийти згодом на стримінговому сервісі Apple TV+.

Мене завжди захоплювала постать Наполеона. Він з'явився нізвідки, щоб правити всім, але весь цей час вів романтичну війну зі своєю невірною дружиною Жозефіною. Він підкорював світ, щоб спробувати завоювати її кохання. А коли не зміг, то підкорив світ, щоб знищити її, та в цьому процесі знищив себе, — каже Рідлі Скотт. 

Тиха ніч

Режисер: Джон Ву
Виробництво: США, 2023
Прем'єра: 30 листопада

Екшен без діалогів від гонконзького режисера Джона Ву, його перший за 20 років голлівудський проєкт.

Маленький син головного героя гине, потрапивши під перехресний вогонь банди напередодні Різдва. Головний герой оговтується після рани, через яку більше не може говорити. Він тренується, щоб власноруч покарати винуватців трагедії. Рівно за рік у Різдвяну ніч батько починає свою помсту. 

Джона Ву називають одним із найкращих майстрів екшену. А його новий фільм — новим поглядом на жанр. Замість реплік персонажів — музика, навколишній шум і балаканина на фоні.

Серед головних робіт режисера — "Найманий убивця", "Куля в голову" та "Круто зварені". Також він зняв кілька стрічок у США. Зокрема, "Без обличчя", "Місія неможлива 2", "Час розплати". 

Центральну роль у "Тихій ночі" грає Юель Кіннаман із "Загону самогубців" і "Видозміненого вуглецю". Композитором став двічі номінант на "Оскар" Марко Бельтрамі, який написав музику до таких фільмів, як "Лоґан", "Володар бурі", "Тихе місце". 

Кіно без діалогів дозволило мені розповісти історію та передати почуття персонажа через візуальні засоби. Ми використовуємо музику замість мови. Весь цей фільм — про зображення та звук, — говорить Джон Ву. 

Читай також: Київський кінофестиваль "Молодість" очима програмера, голови пресслужби, оператора та кіномана

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації