"Не пояснювати, а дозволити прожити": чому варто відвідати прем'єру фільму Underseen у Києві

У Києві 30 липня відбудеться прем'єрний показ документальної короткометражної стрічки Underseen британського режисера Рафаеля Кортеса. Картина по-новому розкриває досвід незрячих людей в Україні в часи повномасштабного вторгнення. Головним організатором події виступає Музей у темряві "Третя після опівночі".
Після кіноперегляду на відвідувачів чекатиме Q&A-сесія із творцями та героями фільму. Також гості отримають цікавий сенсорний досвід — спробують читати шрифтом Брайля та перевірять власні органи чуття.
Прем'єра відбудеться завдяки співпраці SILab Ukraine, Музею у темряві "03:00", Фундації "03:00", USVF та проєкту Collaborate for Impact за фінансової підтримки Європейського Союзу в партнерстві з Impact Europe.
Щоб потрапити на подію, зареєструйся ТУТ.
- ДЕ? Локацію повідомлять зареєстрованим учасникам
- КОЛИ? 30 липня о 17:30
- СКІЛЬКИ? Безплатно, але за умови попередньої реєстрації
Чому варто переглянути стрічку Underseen
Ідея фільму з'явилася, коли організація Impact Europe шукала соціальне підприємство в Україні для документального проєкту й обрала саме Музей у темряві. Режисером стрічки став британець Рафаель Кортес.
"Він витратив кілька місяців на дослідження: спілкувався з нашою командою, особливо гідами, занурювався в нашу роботу, — розповідає керівниця Музею у темряві Аліна Марненко. — Мені одразу сподобався його підхід: він хотів уникнути "погляду ззовні" — йому було важливо, щоб у фільмі незрячі самі розповідали свої історії. Щоб ми буквально відчували їхній досвід — через голос, паузи, історії. Щоб фільм був сенсорним — так само як досвід у музеї".

Головними героями картини стали незрячі гіди Музею у темряві "Третя після опівночі" та ветеран Віталій Верес, який втратив зір через бойову травму.
Для мене це дуже точний приклад того, як можна говорити про людей — не через статистику чи факти, а через емоційне включення. Це, власне, і є підхід нашого музею: не пояснювати, а дати прожити, — зауважує Аліна Марненко.

За словами режисера картини, досвід незрячих українців глибоко його зачепив, ставши джерелом творчих ідей та важливих усвідомлень.
Цей фільм — спроба подивитися уважніше. Прислухатись до людей, які щодня відкривають Музей у темряві, навіть під час повномасштабної війни. Їхні історії — про силу, турботу, витримку. І водночас про світ, якого більшість просто не помічає. У цьому сенсі вони справді underseen. Працюючи над цим проєктом, я зрозумів, як багато залишається осторонь не тому, що це складно побачити, а тому, що ми просто рідко звертаємо туди погляд. Для мене цей фільм став початком, — каже Рафаель Кортес.
Зараз митець працює над повнометражним документальним кінопроєктом про незрячих ветеранів в Україні — людей, які заново вчаться жити у новій реальності.

Прем'єрний показ стрічки буде цікавий усім, кого турбує питання доступності в умовах війни, а також громадським активістам, митцям, журналістам, кінематографістам і дослідникам інклюзії.