Захист від сонця: чому він важливий та як його правильно підібрати
Весняне сонце вже доволі активне, тож варто подбати про захист шкіри від ультрафіолету. Чим він шкідливий, та як вибрати засоби, які допоможуть зберегти здоров'я та красу?
Про те, що потрібно захищатися від сонця на пляжі знають усі. Але сучасні дослідження доводять, що шкіра потребує захисту й у місті, не лише улітку, а й узимку й навесні, на вулиці та в офісі, та навіть у похмуру погоду. Адже вплив сонця — головний фактор ризику розвитку раку шкіри: як меланоми, так і меланомних типів.
Як ультрафіолет впливає на шкіру
З усього спектра сонячного світла, яке доходить до поверхні Землі, на шкіру впливає ультрафіолет та інфрачервоне випромінювання. При чому, кожен із них цілить у дермі у свою мішень:
UVB — це короткі хвилі довжиною 290-320 нанометрів, які діють на поверхню шкіри. Саме вони відповідальні за засмагу, а також викликають почервоніння й опіки. Ба більше, саме UVB-промені — винуватці пігментації, ракових захворювань шкіри та очей. Найактивніші ці промені у проміжку між 10:00 та 16:00. Водночас їхня інтенсивність залежить від сезону, погоди, широти та висоти місцевості.
UVA — це хвилі довжиною 320-400 нанометрів. Вони проникають глибоко в шкіру та провокують зморшки і утворення пігментних плям. Також під впливом UVA-променів відбуваються процеси фотостаріння, ослаблення імунітету та канцерогенезу, тобто накопичення мутацій, що призводять до зародження та розвитку ракових пухлин. Інтенсивність цих променів приблизно однакова протягом дня цілий рік, також вони проникають крізь хмари, скло та навіть легкий одяг.
Як визначити інтенсивність сонця
Інтенсивність ультрафіолетового випромінювання вимірюють за допомогою УФ-індексу. За ним можна стежити у додатку "Погода" на смартфоні або на відповідних сайтах. Шкала цього показника варіюється від 0 до 11+, залежно від атмосферних умов. Чим вищий показник, тим потужніше УФ-випромінювання, і тим швидше на незахищеній шкірі з'являється сонячний опік.
Низьким, і таким що не потребує захисту, вважається діапазон від 0 до 2. Якщо ця цифра підвищується від 3 до 5 — захист необхідний. А, якщо ця позначка перетнула 6 і вище, — без захисного крему на вулицю зась!
Як захистити шкіру від сонця
Допоможуть санскріни — так називають креми, бальзами, лосьйони та інші продукти із Sun Protection Factor.
SPF — це індекс, що використовується для вимірювання рівня захисту від ультрафіолетових променів, які можуть завдавати шкоди шкірі при тривалому впливі сонячного випромінювання. SPF вказує, наскільки довго засіб для сонцезахисту захищатиме шкіру від сонячних опіків та пошкоджень, порівняно зі шкірою без захисту.
Як правило, SPF виражається числом, таким як SPF 5, SPF 10, SPF 15, SPF 30, SPF 50 тощо. Чим вище значення SPF, тим триваліший час захисту від сонця надає засіб.
Наприклад, без сонцезахисного засобу шкіра обгорить через 10 хвилин. Якщо у засобу фактор 30, то це означає, що він здатний у 30 разів подовжити цей час: з 10 до 300 хвилин (5 годин).
Важливо! Чим світліший тон шкіри, тим більша небезпека від сонячних променів. Саме тому вибирати індекс SPF варто, виходячи із власного фенотипу:
- Людям зі світлими очима та волоссям, у яких шкіра майже не засмагає, необхідний максимальний фотозахист — SPF 30-50;
- Люди зі світло- або темно-русявим волоссям і світлими очима, у яких шкіра схильна до сонячних опіків та фотодерматиту, потребують сильного фотозахисту — SPF 15-30.
- Людям з темним волоссям та очима, у яких шкіра добре засмагає, але не схильна до опіків, підійдуть засоби з фактором захисту SPF 10-15;
- Ті, хто мають дуже темну шкіру, добре засмагають і не схильні до опіків, можуть обмежитися засобами із мінімальним фотозахистом SPF 5-10.
Що має входити у склад крему із SPF?
Косметичні бренди пропонують численну кількість засобів, які відбивають чи поглинають сонячне випромінювання, щоб захистити шкіру від ультрафіолету. Це може бути як доглядовий крем або молочко, так і декоративна пудра та інші продукти. Всі вони діляться на два види: з фізичними та хімічними захисними фільтрами.
Фізичні фільтри працюють на поверхні шкіри, і немов екрани, розсіюють сонячні промені. До них належать діоксид титану та оксид цинку. Інша назва фізичних фільтрів — мінеральні. Вони не спричиняють подразнень, алергії, тому підходять для дитячої та чутливої шкіри. У якості додаткових інгредієнтів формула може містити антиоксиданти (коензим Q 10, вітамін Е), компоненти для зволоження шкіри (гіалуронову кислоту або гліцерин), заспокійливі речовини (пантенол, алантоїн).
Хімічні фільтри діють інакше: вони не відбивають сонячні промені. Натомість внаслідок хімічної реакції відбувається процес перетворення ультрафіолету у теплову енергію. Таким чином нейтралізується негативний вплив на дерму. Цікаво, що раніше косметика з цими фільтрами втрачала свої властивості за декілька годин після нанесення, тому її потрібно було регулярно оновлювати. Нині ж у санскрінах використовують хімічні фільтри нового покоління, які відрізняються фотостабільністю. Це означає, що тривалість їхньої дії в умовах міста подовжена до 8 годин. Ба більше, вони мають ширший спектр захисту і полегшену текстуру. Завдяки цьому комфортно наносяться і майже не відчутні на шкірі. До хімічних фільтрів останнього покоління відносять: Tinosorb S, Mexoryl XS, Uvinul A Plus, Ensulizole тощо.
Водночас, вибираючи санксрін, варто уникати продуктів, які мають у складі такі компоненти: оксібензон, гомосалат, октокрилін тощо. У них невисокий рівень фотостабільності, а деякі — можуть подразнювати шкіру.
Правила нанесення засобів з SPF
Правильне нанесення санскріну справді необхідне, якщо ми дбаємо про себе і хочемо убезпечитися від шкідливого впливу сонця. Адже дослідження показують — 80% людей роблять це неправильно. Ось головні моменти, яких варто дотримуватися:
- Нанось крем на суху шкіру легкими рухами, та стеж за тим, щоб на шкірі був товстий і рівний шар без пробілів. Робити це треба за 30 хвилин до виходу з дому, щоб засіб повністю увібрався і на шкірі сформувалася захисна плівка. Використовуй мінімум дві столові ложки крему на все тіло та половину чайної ложки на обличчя. Краще більше, ніж менше!
- Якщо ти наносиш санскрін у формі спрею — розпилюй його на шкіру, поки не помітиш, що кожен її сантиметр вкритий засобом. Орієнтуйся на блиск — якщо він усюди, значить санскрін є.
- На активному сонці сонцезахист треба оновлювати що дві години. Але, якщо ти працюєш в офісі, то зранку SPF звісно потрібний, якщо ж увечері сонця активного немає, то можна й не оновлювати.
- Не забувай про такі ділянки тіла як вуха, повіки, підколінні ямки та вуста.
Захист від сонця: альтернативні методи
Попри те, що сонцезахисні засоби, безумовно, дуже важливі, вони не можуть самостійно забезпечити повноцінний захист від ультрафіолету. Ба більше, деякі люди не хочуть, або не можуть їх використовувати, тож альтернативні методи теж стануть у пригоді.
- Вибирай одяг зі щільних тканин, які не пропускають УФ. Хоча натуральний льон може бути комфортнішим у спеку, штучні матеріали, такі як нейлон та поліестер, більш стійкі до випромінювання.
- Не нехтуй капелюхами. Вони прикривають обличчя та шию, створюючи захисну тінь.
- Носи великі сонцезахисні окуляри, які блокують ультрафіолетове випромінювання. Вони допоможуть захистити не лише повіки, а й тонку шкіру навколо очей.
- Якщо ти любиш відпочивати на природі, найкраще взяти із собою щільну пляжну парасольку, яка блокує до 70–80% прямих УФ-променів.