Як розвивається наша сексуальність в дорослому віці: гід по етапам

Як розвивається наша   сексуальність в дорослому віці: гід по етапам Фото: Pexel

Коли ми починаємо отримувати максимальне задоволення від сексу? Чому важливо розуміти на якому етапі розвитку твоя сексуальність? Як на нас впливають спогади про перший статевий досвід? Чому чоловікам та жінкам властиве дослідження сексуальних партнерів заради розуміння власних бажань та вподобань?

Ми продовжуємо досліджувати тему зрілої сексуальності разом з Устиною Диковенко, авторкою блогу в інстаграм Sexology Matter про сексологію, культуру та дослідження зрілої сексуальності спеціально для "ТиКиїв".

В попередньому матеріалі Устина пояснювала як вік корелює з сексуальністю та що таке зрілість сексуальності та як вона впливає на наше здоров'я та стосунки.

Устина Диковенко Психологиня та сексологиня

Сексуальність починає формуватися з перших днів життя. Це вроджений процес та частина нашої ідентичності. Саме тому ми всі від природи сексуальні, не існує несексуальних чоловіків та несексуальних жінок. Це те, що всім нам потрібно пам'ятати, щоб не стигматизувати себе.

Однак кожен з нас має власний "візерунок" своєї  сексуальності, тому що кожен проходить власний шлях психосексуального розвитку.

Сучасні уявлення про розвиток сексуальності заклав Зигмунд Фройд. Хоча багато дослідників критикують і не розділяють цих гіпотез, його внесок в популяризацію дослідження теми надзвичайно вагомий.

Фото: Getty Images

Згідно з Фройдом існує 5 стадій психосексуального розвитку особистості:

  1. Оральна — формується від 0 до 18 місяців;
  2. Анальна — формується від 18 місяців до 3 років;
  3. Фалічна — виникає впродовж 3-6 років;
  4. Латентна — 6-12 років;
  5. Генітальна — починається в період статевого дозрівання і триває до 22 років.

Однак Фройд не дає відповідей на те, що відбувається з сексуальністю після прописаних умовних стадій, коли ми починаємо досліджувати свою сексуальність в зрілому віці. І тут варто уточнити, що мова йде саме про дослідження, а не "прокачку", як люблять говорити на популярних тренінгах.  

Сексологи ж орієнтуються на схему, яку запропонував їх німецький колега Альберт Молл, де зріла сексуальність — це період коли  платонічні, еротичні та сексуально-чутливі елементи лібідо поєднуються з системою морально-етичних цінностей особистості людини.

Це означає, що з виникненням сексуального потягу також виникає потяг платонічний та еротичний. 

Фото: Getty Images

Платонічний потяг характеризує інтерес до людини. Тобто коли нас цікавить які її цінності, інтереси, чим наповнене її життя — наша цікавість концентрується на інтересах та досвіді.

Перехід на еротичний потяг відбувається, коли ми починаємо еротизувати взаємодію з людиною, ми актуалізуємо свої перші бажання до неї та  фантазуємо: яка на дотик її шкіра, губи, як пахне її волосся, хочемо торкатися, але ще не переходимо  в секс. На цій стадії можуть виникати поцілунки, пестощі та петинг. Ми повільно вивчаємо як наше  тіло реагує на тіло іншого, які переживання ця взаємодія народжує.

Фото: Getty Images

На жаль, багато хто з нас не доотримав чи пропустив цю стадію в підлітковому віці, й відразу перейшов до сексуальної взаємодії. Еротизація ж важлива тим, що вона формує в нас тілесну чутливість, тобто дає нам відповіді на питання, що саме нам приємно, які доторки, пестощі, петинг викликають в нас максимальне збудження. 

Коли в людини з'являється бажання статевого акту — пенетрації, є сексуальні фантазії та відбувається сам сексуальний акт, потяг  переходить в етап сексуального лібідо. Якщо  психосексуальний розвиток людини проходить  гармонійно, попередні стадії потягу (платонічний та еротичний) поєднуються, то людина знаходить в контакт з насолодою, з бажаннями, фантазіями та певними почуттями до партнера.

Як наш перший статевий досвід впливає на подальший розвиток сексуальності?

Наші перші статеві партнери та перший сексуальний досвід формують "базу", де надалі розвиватиметься наша зріла сексуальність.

Фото: Getty Images

Перший статевий акт в нашому житті закладає в нас важливі імпринти на сексуальні контексти, пов'язані з наступними питаннями: 

  • Де відбувався секс?
  • Яким чином він відбувався?
  • Який був контекст взаємодії ?
  • Чи були поруч (могли чути/бачити) інші люди?

Якщо перший сексуальний досвід був невдалий, він може підірвати впевненість у власній сексуальності. Змушувати нас відповідати очікуванням інших партнерів, через тривогу бути недосконалим. Чи сформувати негативне ставлення до сексу та власного тіла, особливо якщо перший досвід був пов'язаний з насильством. Або ж викликати почуття сорому чи провини за наші бажання, реакції та дії.

Якщо ж перший досвід був позитивним, то наступні статеві акти будуть пов'язані з більш захопленим дослідженням саме сексуальної взаємодії, ніж прелюдії. 

Перший позитивний сексуальний досвід відгкриває прагнення людини зрозуміти свої вподобання й відкриває для неї новий певний період «пробування»

Адже з початком статевого життя ми ще не усвідомлюємо свій сексуальний типаж та свою сексуальну роль. Ми ще не знаємо, що нам подобається тілесно: які фетиші нам подобаються й чого саме хочеться. Тому в нас природно виникає потяг до пригод та експериментів.

Фото: Getty Images

В цей період секс може відбуватися просто для того, щоб ця взаємодія була, але не обов'язково з тими, хто реально збуджує. Цей процес насправді однаково важливий та характерний для чоловіків та жінок, якщо його не стигматизували в системі наших морально-етичних цінностей протягом раннього психосексуального розвитку. 

Адже цей досвід направлений на дослідження власної тілесності та тілесних переживань з партнером/партнерами. Отриманий "польовий" досвід формує в нас знання: які саме статури нам подобаються; у фантазіях виникають конкретні тілесні фетиші, наприклад, жорстке волосся на голові, великі пальці, тендітні ключиці тощо. Тобто відбувається процес визначення, після якого ми можемо тримати фокус уваги на конкретних людях. Це буде показником переходу до більш зрілих переживань.

На другому етапі в нас вже виникають сексуальні фантазії про конкретні взаємодії з конкретними людьми, наприклад: "Саме з цією жінкою я хочу реалізувати фантазію розпису тіла, бо її тіло надихає мене своєю витонченістю!". 

Фото: Getty Images

До речі, багато тренінгів від секс-коучів про оральні та мануальні практики саме про цей етап. Максимальний результат від них ти отримуєш тоді, коли вже маєш знання про свою тілесність.

І вже після цього "проміжного" дослідження з сексуальними партнером/ами, ми розуміємо через свої сексуальні фантазії наш контекст сексуальної взаємодії. Коли технічних аспектів і знань стає ніби недостатньо. Тому що технічні аспекти ми пізнаємо здебільшого в самому початку сексуального життя, на етапах еротичного та сексуального розвитку людини.

З накопиченням активного сексуального досвіду  приходить розуміння, що не можна досягти пікового задоволення шляхом простого використання чи винаходу якоїсь особливої техніки. Задоволення приходить, як результат способу життя, життєвого досвіду і зрілості особистості. В цей момент людина починає розуміти сексуальність, як спосіб емоційного самовираження.

Фото: Getty Images

На цій стадії ми приймаємо свою сексуальну роль, але розвиток триває. Наші фантазії можуть ускладнюватись, хочеться вже не просто пережити секс технічно, а й переживань особливих, що  відображатимуться не тільки в ліжку, а й у житті. Тож люди створюють таку атмосферу, яка важлива для їх сексуальної ролі.

Клієнтський кейс: одна пара, котра досліджувала свої сексуальні фантазії в роботі зі мною, встановила в своєму будинку в підвальному приміщенні зону задоволення для себе. Там є пілон та великий шкіряний диван, де вона танцює для нього, бо її сексуальна роль — жінка для задоволення. І це не про рольові ігри з перевдяганням, а про більш глибинні переживання. Сексуальний сценарій стає частиною особистості й вимальовується через певні імпринти та досвіди протягом життя, і тому керує сексуальною поведінкою зсередини, а не тільки ззовні. 

Розвиток сексуальності — це завжди ініціація на нові переживання. Неможливо пізнати свою сексуальність без її дослідження.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Київські митники передали ЗСУ білоруську техніку, яка перебуває під санкціями - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські митники передали ЗСУ білоруську техніку, яка перебуває під санкціями

Коли відбудеться демонтаж "церкви-МАФу", на який зібрали 850 тисяч грн - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Коли відбудеться демонтаж "церкви-МАФу", на який зібрали 850 тисяч грн

У Києві відкриється велика виставка із 300 картин, більшість яких не показували на широкий загал - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві відкриється велика виставка із 300 картин, більшість яких не показували на широкий загал

В київському університеті виставили техніку Другої світової війни, що брала участь у важливих операціях - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

В київському університеті виставили техніку Другої світової війни, що брала участь у важливих операціях

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації