Як захищені тварини в Україні та що пропонує новий законопроєкт
Верховна Рада розгляне законопроєкт № 11328, який упроваджує норми Європейської конвенції про захист домашніх тварин. Чи стане безпечніше нашим улюбленцям та які наявні закони їх захищають? З'ясуймо!
24 липня Комітет з питань екологічної політики та природокористування одноголосно підтримав законопроєкт № 11328. До його створення долучилися юристи UAnimals — про це усіх небайдужих організація повідомила в Instagram.
UAnimals — всеукраїнський рух за права тварин.
У 2017 році UAnimals провів перший Всеукраїнський марш за права тварин. Хода одночасно пройшла у 17 містах України, зокрема в Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та Маріуполі. Акція стала наймасштабнішою зоозахисною подією у Східній Європі. А марш в українській столиці відвідали 5 тисяч людей!
2022 року UAnimals запустив міжнародну кампанію #StopEcocideUkraine. Екоактивісти адресували петицію ООН та Європейському парламенту. Їхня мета — покарати росію за масове знищення тварин та рослин під час війни в Україні.
Навіщо потрібен законопроєкт № 11328? Відповідає Юлія Овчинникова, членкиня парламентського екологічного комітету.
У європейських парламентах та урядах інших країн все більше говорять про прогресивність та гуманність українців стосовно тварин, і війна це дуже сильно підкреслила. Особливо діями та результатами наших волонтерів та захисників, які попри окупацію та бої рятують тварин, — сказала парламентарка.
За словами Юлії Овчинникової, мета нового законопроєкту — впровадити в Україні європейські гуманні цінності та стандарти щодо тварин. Ухвалення цього законопроєкту має стати черговим кроком на шляху до нашої євроінтеграції.
Законопроєкт № 11328 пропонує:
- заборонити хірургічні операції для зміни зовнішності домашньої тварини, якщо цього не потребує лікування — йдеться про купірування хвоста й вух, позбавлення голосу, видалення зубів та пазурів тощо;
- заборонити використовувати домашніх тварин у рекламі, розвагах, на виставках, у змаганнях й інших заходах, якщо для цього не створено відповідних умов або якщо здоров'я тварини під загрозою;
- запустити інформаційні й освітні програми щодо гуманного поводження з тваринами;
- частково врегулювати питання великої кількості безпритульних тварин.
Також у планах — доповнити закон "Про захист тварин від жорстокого поводження" такими поняттями:
- "залишення тварини напризволяще";
- "особа, яка утримує домашню тварину";
- "племінна домашня тварина";
- "догхантери" тощо.
Догхантери (у перекладі з англ. — мисливці на псів) — це люди, які самовільно винищують безпритульних собак у містах, отруюють або відстрілюють їх. Мотивація — убезпечитися від можливості бути покусаними чи вбитими зграєю бродячих псів, а також очистити місто від переносників хвороб та паразитів.
У UAnimals сподіваються, що новий законопроєкт допоможе притягувати порушників до відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. Пропоновані норми закріплюють один з основних принципів Європейської конвенції про захист домашніх тварин: ніхто не повинен завдавати тваринам болю та страждань. Україна ратифікувала цей документ 9 січня 2014 року.
Як нині захищені тварини в Україні
Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження" ухвалили 2006 року. Він визначає, що тварини мають природні права, а жорстоке поводження з ними — це не лише аморально, а й шкодить самій людині. Закон боронить усіх тварин. Зокрема це:
- дикі тварини — їхнє природне середовище — дика природа, це стосується й диких тварин у неволі чи напіввільних умовах;
- домашні тварини — собаки, коти й інші тварини, яких традиційно утримує та розводить людина, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних запитів та потреб у спілкуванні;
- сільськогосподарські тварини — їх людина утримує та розводить заради продуктів та сировини тваринного походження;
- безпритульні тварини — ті, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини;
- експериментальні тварини — використовуються для проведення наукових дослідів, експериментів;
- також зоопаркові та циркові тварини.
У публікації для "УП Життя" Юлія Овчинникова пояснює, що тварини не є суб'єктами права, як-от люди. Вони прирівняні до речей, проте з особливим статусом — як живі істоти, що здатні відчувати біль та перебувають під особливим захистом.
Ще один зоозахисний закон набрав чинності у 2021 році. Він увів поняття "каліцтва" та "тілесного ушкодження" тварини. А "жорстоким поводженням" відтоді вважається порушення правил не тільки утримання, а й транспортування тварин.
Зоозахисний закон забороняє:
- бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин, дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
- дресувати тварин у жорстокий спосіб;
- умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму й отрути;
- жебракувати з тваринами, зокрема безпритульними;
- залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря вищій ніж +20 °C та нижчій за +5 °C;
- замуровувати тварин у підвальних приміщеннях;
- залишати тварину без можливості укриття в приміщенні за температури повітря вищою ніж +20 °C або нижчою від 0 °C;
- залишати домашню тварину прив'язаною без нагляду в громадських місцях, поблизу зупинок, магазинів тощо;
- прив'язувати тварин до машин/мотоциклів та примушувати до бігу;
- умертвляти тимчасово ізольованих безпритульних домашніх тварин.
Якщо домашня тварина може загрожувати життю чи здоров'ю людини — у господаря має бути повідець, на собаках небезпечних порід — намордник. Усі домашні тварини мають носити нашийник із позначками-ідентифікаторами. Повідець тварини на прив'язі повинен мати довжину не менше 20 метрів, а для сторожових собак — бодай 10 метрів.
А як щодо диких тварин?
Їх також боронить зоозахисний закон. Певних тварин заборонено утримувати у квартирах, приватних будинках, на присадибних, дачних чи садових ділянках. Зокрема:
- великих хижих тварин;
- отруйних змій;
- хижих птахів;
- інших тварин, що становлять загрозу для людини;
- види тварин, які занесені до Червоної книги України.
Незаконно також надавати фотопослуги з дикими тваринами.
Як захищені сільськогосподарські тварини? Традиційно людство вирощує їх заради ресурсів. Проте цивілізовані країни дійшли згоди, що таким тваринам потрібно хоча б забезпечити життя без мук. Тобто задовольняти їхні природні потреби в харчуванні, воді, сні, рухах, у природній активності тощо.
В Україні заборонено:
- використовувати для роботи хворих, поранених, вагітних в останній третині вагітності або недогодованих тварин;
- використовувати спорядження й інші засоби, що можуть призвести до травмування, каліцтва або загибелі тварин;
- утримувати тварин у приміщеннях, де проводиться забій тварин або лежать туші забитих тварин;
- насильно годувати тварин (виняток — лікування чи профілактика), зокрема не можна розводити та вирощувати гусей та качок для отримання фуа-гра (жирної печінки);
- патрати, обсмалювати, знімати шкіру, коптити, відокремлювати частини тіла до припинення серцебиття тварини.
Чи передбачено покарання? Так. Якщо було адмінправопорушення, то винним у жорстокому поводженні з тваринами забороняють утримувати їх протягом року. Якщо особа вчинила злочин проти тварини, тоді ця заборона продовжується до 10 років.
За статтею 299 Кримінального кодексу України, жорстоке поводження з тваринами карається арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років.
Новий законопроєкт № 11328 може дати поштовх досі неухваленим ініціативам. Це заборона експлуатації тварин в цирку та контактних зоопарках (№ 5409); запобігання загибелі птахів і кажанів із причин роботи вітрових електростанцій (№ 5342); заборона дельфінаріїв (№ 5366) тощо.
Читай також: Лелека в гнізді – мир в Україні