Лелека в гнізді – мир в Україні

Лелека в гнізді – мир в Україні Фото: Unsplah

З приходом весни в Київ та область повернулися лелеки. Вони обирають для себе нові домівки на спеціальних захисних платформах, які з метою збереження цих унікальних птахів, встановили фахівці компанії ДТЕК. Вже більше за вісім років підприємство допомагає зберігати популяцію білого лелеки — символу продовження роду, сімейного добробуту і любові до рідного краю. 

Фото: ДТЕК мережі

Лелеки не злякалися випробувань війною, які переживає наша країна, і вирішили повернутися в Україну, щоб подарувати надію мільйонам українців на відновлення миру та стабільності. Тепер завдяки допомозі енергетиків у них є безпечні місця для гніздування та вирощування пташенят. Енергетики взяли на себе зобов'язання стежити за збереженням цих гнізд, щоб лелекам в них було комфортно та безпечно. 

Взимку лелеки перелітають через землі Малої Азії й Ізраїлю в Східну Африку. Іноді дорога до місця зимівлі коротша — вони зупиняються на Середземноморському або Чорноморському узбережжях. Бувають випадки, коли молоді лелеки залишаються тут до статевого дозрівання — 3–6 років і тільки потім повертаються додому. Також буває, що птахи взагалі нікуди не летять. Наприклад, ті, які живуть в Західній Європі там і залишаються, адже зими в цих місцях м'які й теплі. Українська зима для них — захолодна.  

За останні 100 років білі лелеки зникли з півночі Франції, Бельгії, заходу й півдня Німеччини. У Нідерландах та Данії залишилося менше за два десятки цього виду птахів. В Україні ситуація краща. Птаха охороняє закон України "Про тваринний світ", а також Боннська, Бернська та Рамсарська конвенції.  

Нові будинки для птахів

Фото: ДТЕК мережі

Проблема в тому, що лелеки полюбляють будувати свої гнізда на електричних опорах, а це небезпечно та загрожує життю птахів. Також створює проблеми людям, бо гнізда обвалюються, й в місті відбуваються аварійні відключення електроенергії. Тому компанія ДТЕК взяла ситуацію під контроль та допомагає птахам вижити. Вже 8 років ДТЕК встановлює на електроопорах, де лелеки звили гнізда, спеціальні штучні платформи для безпеки птахів. Роблять це восени — поки ті відлетіли до теплих країв. Це допомагає захистити пернатих від небезпеки ураження струмом, а клієнтів компанії — від аварійних відключень світла. За цей час енергетики перенесли на безпечні платформи 500 гнізд по всій Україні. А 2021 року компанія масштабувала ініціативу і запустила проєкт #Лелеченьки. У 2022 році ДТЕК планує встановити понад 120 платформ для гнізд птахів.  

Проєкт став масштабною еколого-просвітницькою акцією #Лелеченьки, яка об'єднує дії бізнесу, майбутнього покоління українців та сучасного мистецтва. Її мета — популяризація захисту та збереження біорізноманіття, просування принципів ESG, а також цінностей та відповідальності бізнесу за прогрес у досягненні Цілей Сталого розвитку Глобального Договору ООН.

У цьому році в Києві на електропорах встановили 11 спеціальних платформ для лелечих домівок, деякі з них вже заселили птахи. Нові "квартири" їм подобаються. 

Попри війну ДТЕК продовжує розвивати інфраструктури електромереж, спираючись на Принципи сталого розвитку. Кожної весни наші фахівці перевіряють укріплені захисними платформами лелечі гнізда. Дивляться — чи все з ними гаразд, а також відзначають чи оселилися там лелеки. Цього року птахи облаштували свої гнізда на 9 встановлених захисних платформах, — розповідає Денис Бондар, генеральний директор ДТЕК "Київські електромережі". 

Фото: ДТЕК мережі
Фото: ДТЕК мережі

"Наша мета — надавати українцям якісні послуги з електропостачання європейського рівня і при цьому бути максимально дружними до довкілля. Особливо в мегаполісах, як столиця України, де дикі птахи — рідкість. Тому будемо продовжувати оберігати лелек від можливого ураження струмом. Зокрема цього року плануємо укріпити ще 4 гнізда", — каже Олександр Кабанюк, головний фахівець департаменту з охорони праці та екологічної безпеки ДТЕК "Київські електромережі". 

Фото: ДТЕК мережі
Фото: ДТЕК мережі

Скульптури 

Не гніздами єдиними... Ще з 2021 року компанія запустила колаборацію бізнесу та сучасного мистецтва заради збереження лелек.  

У Києві скульптуру #Лелеченьки встановили на ВДНГ, а в Одесі — у дендропарку Перемоги. 

За словами керівниці департаменту комунікацій компанії Діани Кладової, мистецтво допомагає порозумітися навіть там, де важко. 

У колаборації з молодим українським митцем Лесем Панчишиним ми створили скульптури #Лелеченьки, які встановили у Києві та в Одесі. Мовою мистецтва ми залучимо до цілей сталого розвитку ще більше українців, — розповідала журналістам Діана Кладова.  

Лесь Панчишин — сучасний український митець, відомий своїми скульптурами та картинами, які отримали визнання не лише в Україні, а й за кордоном. Його твори експонували у галереях Швеції, Австрії, Бельгії, Франції, США та інших країн. У 2021 році Лесь представив Україну на Всесвітній виставці Expo–2020 у Дубаї. 

З давніх часів люди демонстрували свої почуття за допомогою мистецтва. Картини та скульптури здатні передати глибокий зміст будь-якої ідеї — без жодного слова автора витвору мистецтва. Тому я впевнений, що скульптури #Лелеченьки допоможуть дістатися до серця кожного, хто їх побачить, і нагадати людям, що ми маємо захищати живу природу і зберігати її для майбутніх поколінь, — розповідав тоді журналістам Лесь Панчишин. 

Митець додав, що участь у проєкті #Лелеченьки стала для нього справжнім викликом: "Я розумів, що це величезна відповідальність — створити символ турботи людини про збереження лелек та всього живого, що нас оточує. До того ж у нас було доволі мало часу на реалізацію цієї амбітної цілі". 

Фото: Unsplah

У компанії нам повідомили, що й надалі продовжать свою добру місію — нести світло та любов у цей світ через турботу людей про захист прекрасних птахів. 

@lesyapavlovsk

Відповідь користувачу @raffaelka_raffaelka

♬ оригінальний звук - Леся Павловська

Читай також: Трипільська ТЕС знищена: що буде далі?   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації