Де шукати неомодернізм у Києві?

Неомодернізм або радянський архітектурний модернізм прийшов у Київ у важкі часи. Передувала його появі архітектурна реформа у 1995 році, яку запровадив Микита Хрущов. "Усунення надмірностей у проєктуванні й будівництві" змінило архітектурний ансамбль Києва назавжди. Саме ця реформа стала поштовхом для зведення хрущовок та забудові цілих мікрорайонів "бетонними коробками". Проте цей період подарував нам і багато цікавих споруд, які навіть сьогодні продовжують виділятися в пейзажах Києва.
У цей період часу архітектори соціалістичних країн уже обмінювались досвідом та навіть іноді надихалися один одним. Багато в себе взяв неомодернізм з бруталізму. Споруду у стилі неомодернізму також легко впізнати за масивністю, грубими формами, розмашистими стінами, а також функціональністю. У таких спорудах ми одразу бачимо з чого вони зроблені. Цей архітектурний стиль не ховає бетон, залізо, камінь чи інші матеріали за декоративністю.
Неомодернізм став одним з трьох основних радянських архітектурних стилів. Він увібрав у себе ноти споріднених архітектурних стилів та подарував нам низку цікавих проєктів. Зародившись в кінці життя радянського союзу, він також зник після його розвалу, давши свободу вираження майбутнім архітекторам.
Де знайти споруди неомодернізму розповідаємо у нашому матеріалі.
Палац урочистих подій
Адреса: Берестейський проспект, 11

Цю будівлю кияни називають "Бермудським трикутником", а все через її дивакувату форму: вигнутий дах та трикутна будівля. Така форма мала свою функцію: завдяки їй гості будівлі з різних святкувань не перетинаються між собою, а вхід та вихід розташовуються у різних місцях.
Архітекторами будівлі стали Гопкало Вадим та Гречина Вадим.
Готель "Експрес"
Адреса: бульвар Тараса Шевченка 38/40

Залізничний готель, що замикає перспективу вулиці Симона Петлюри, на якій з іншого кінця розташований Центральний залізничний вокзал.
Взагалі поява "готелей-хмарочосів" у СРСР була досить частим явищем, а готель "Експрес" став одним з останніх соціалістичних гігантських готелів у місті.
Коли ми говоримо про радянський модернізм, то нам треба звернути увагу не на споруду готелю, виконану скоріше у стилі конструктивізму, а на колишні залізничні каси. Саме цей ступінчатий стилобат відсилає нас до класики радянського модернізму: відсутність декоративних кольорів на стінах, великі скляні площини, різноманітність об'ємів та мармуровий інтер'єр.
Житній ринок
Адреса: вулиця Верхній Вал, 16

Найдавніший ринок Києва діяв ще з часів Київської Русі, проте такий зовнішній вигляд, який ми бачимо сьогодні, він отримав у 1980 році.
За проєкт ринку відповідали архітектори О.Моніна та В. Штолько, а також конструктор Б.Бернадський. На момент зведення нової будівлі Житнього ринку він був найбільшим критим ринком у всій Європі. Житній ринок — це чудовий приклад неомодернізму. Особливої уваги заслуговує його панно "З варягів у греки". Це ще одна особливість часів неомодернізму в архітектурі, адже саме цей період став поштовхом для розвитку київської монументалістики та традиції мозаїчних панно.
Київський автобусний парк номер 7
Адреса: вулиця Бориспільська,15

Ще одна неймовірно цікава споруда та приклад неомодернізму — Київський автобусний парк номер 7. Автобусний парк номер 7 — це кругла одноповерхова споруда, яка нагадує киянам чи то тарілку НЛО, чи барабан, має всього лише одну опорну колону, на яку підвішено 186 тросів, що тримають бетонні плити стелі.
Можна помітити тенденцію, що одними з найстаріших прикладів неомодернізму стали споруди, що призначались для великих просторів: цирків, ринків та, як приклад, автобусних парків. Напевно не останню роль у цьому зіграв розвиток технологій, адже з ним проєктування таких складних та гігантських проєктів набуло нових ідей та рішень.
Національна бібліотека України ім.Вернадського
Адреса: проспект Голосіївський, 3
Одна з найбільших національних бібліотек у світі має досить цікавий зовнішній вигляд. За архітектуру головного корпусу бібліотеки відповідав "Київпроект" у складі архітекторів В. Гопкала, В. Гречина та В. Песковський.
27-поверховий хмарочос прикрашений гігантським панно "Біль землі". Замість сходів між першим та другим поверхами ти знайдеш пандуси, а освітлення у читальних залах організовано так, щоб люди могли читати з природним світлом завдяки акриловим розсіювачам світла, що вмонтовані в стелю.