Як Мінцифри регулюватиме штучний інтелект в Україні
Міністерство цифрової трансформації України оприлюднило "Білу книгу". Цей документ описує, як держава планує регулювати штучний інтелект. З'ясуймо, що саме пропонує уряд і як твої побажання можуть змінити майбутнє країни.
Торік у серпні Мінцифри створило Комітет з питань розвитку сфери штучного інтелекту, визначивши чотири можливі стратегії регулювання ШІ. А в жовтні представили дорожню карту з планом дій до 2027 року.
Власне "Білу книгу" Мінцифри розробило цієї весни, але її публікацію відклали до літа, бо документ міг змінитися після квітневих перемовин уряду з Єврокомісією. Нині доступна версія — консультативна. Однак вона вже відображає бачення міністерства щодо регулювання ШІ.
"Білу книгу" відкриває вступне слово міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. За його словами, штучний інтелект — важлива частина в розвитку цифрової економіки й інновацій. Саме тому українці використовують ШІ в різних царинах: від військових технологій до GovTech (ІТ-напрямку, де створюють електронні сервіси для держави). З'являється штучний інтелект і в галузях освіти, охорони здоров'я, економіки, урбаністичного планування тощо.
"Біла книга" передбачає конкретні інструменти, частину з яких бізнес може використовувати вже зараз. Вони дадуть змогу підготуватися до виходу на ринок ЄС, де незабаром затвердять регулювання [ШІ]. Наступний етап — гармонізувати наше законодавство із законодавством ЄС. Це не тільки необхідно для євроінтеграції, а й дасть змогу активніше залучати інвестиції на український ринок, — пояснює Михайло Федоров.
Як інформує Мінцифри, "Біла книга" враховує інтереси всіх зацікавлених сторін (або стейкхолдерів) в Україні — громадян, бізнесу та власне держави:
- для громадян існуватиме безпечне цифрове середовище, де права людини захищені від ризиків штучного інтелекту;
- український бізнес зможе стати більш конкурентоспроможним та вийти на міжнародний ринок;
- держава ж матиме змогу інтегруватися до ЄС, синхронізувавши законодавство у сфері ШІ з європейським.
Окремий розділ "Білої книги" присвятили оборонній сфері — там штучний інтелект поки не регулюватимуть. (За словами представників Мінцифри, обмеження ШІ в безпековому секторі лише поставить Україну в невигідну позицію порівняно з агресором.) Щоб регулювати ШІ в цій галузі, потрібно не лише ухвалити чи оновити відповідні конвенції, а й впровадити дієвий механізм нагляду за їх дотриманням.
А щодо інших галузей Мінцифри робить дві ремарки:
- для певних суспільних відносин, вплив на які може мати ШІ, слід запровадити секторальне законодавство. Як приклад Мінцифри подає твори, створені штучним інтелектом: авторство та відповідальність за них мають регулювати закони у сфері інтелектуальної власності;
- поки спеціального закону зі штучного інтелекту немає, важливо дотримуватися наявних норм: передусім Закону України "Про захист персональних даних". Після врегулювання ШІ відповідні положення в законодавстві розширять і деталізують.
Мінцифри пропонує так званий bottom-up підхід, який допоможе врегулювати ШІ поступово. Він складається з двох етапів: підготовчого та впровадження закону-аналога Регламенту ЄС зі штучного інтелекту.
Перший етап
Спершу Мінцифри створить і впровадить інструменти для підготовки профільного бізнесу та інших стейкхолдерів до нового законодавства. Це, зокрема:
- регуляторна "пісочниця" — контрольоване середовище, в межах якого ШІ-продукти можна буде розробляти або тестувати під наглядом та за підтримки держави;
- методологія оцінки впливу ШІ на права людини — набір питань, які покажуть, який вплив на права людини (низький, середній, високий) має той чи інший продукт на основі ШІ;
- інструменти з маркування ШІ — надання чіткої інформації про побудову, функції, алгоритми й інші аспекти систем штучного інтелекту;
- інструменти м'якого права: добровільні кодекси поведінки, загальні й секторальні рекомендації.
Ці інструменти мають зібрати на спеціальному вебпорталі — Центрі відповідального ШІ.
Також на першому етапі мають оприлюднити фінальну версію "Білої книги", доопрацьовану після консультацій зі стейкхолдерами. Вона стане орієнтиром як для держави, так і для бізнесу.
Другий етап
На другому ж етапі наш уряд має впровадити Регламент ЄС про штучний інтелект. Це необхідно для вступу України до Європейського Союзу.
Можновладці почнуть готувати законопроєкт про штучний інтелект, щойно ЄС остаточно схвалить власний. Мінцифри наводить три принципи впровадження нового закону:
- відмова від розроблення положень, які суперечать Регламенту ЄС;
- відмова від спроб поєднати або запозичити положення законодавства інших країн;
- можлива поступова та поетапна імплементація закону-аналога Регламенту ЄС про ШІ.
Долучитися до регулювання ШІ в України можеш і ти! Мінцифри лишило контакти для зворотного зв'язку: свої пропозиції та зауваження можна надсилати на електронну пошту [email protected], вказавши "Біла книга з ШІ" в темі листа. Також можна заповнити Google-форму за посиланням.
Читай також: Де вчитися на веб- та UI/UX-дизайнера в Києві