Містичні німфеї на озері Тельбін

Містичні німфеї на озері Тельбін Фото: архів

На одному з найбільших озер столиці — Тельбін — розквітли казкові німфеї, або водяні лілеї. Розповідаємо, скільки їх там, як довго вони цвітуть і де саме їх знайти.

Озеро Тельбін прикрашає житловий масив Березняки на Лівому березі. Перші згадки про озеро Тербін (так воно тоді називалося) можна знайти в грамоті царів Іонна і Петра Олексійовичів ще в 1694 році. Пізніше, в XVIII столітті, тут зародилося поселення Кухмістерська Слободка, яке й стало частиною Києва в 1923 році. Проіснувало воно аж до 60-х років минулого століття — тоді почали забудовувати цю місцевість із гаями та величезною водоймою. Так і виник масив Березняки. 

Дайте два!

Фото: Майя Двалішвілі

До кінця XIX століття озеро Тельбін було удвічі більшим, ніж зараз. Його води простягали аж до Русанівки, а навесні зливались із Дніпром. Та коли в 1870-му почали будувати залізничну дорогу, водойму розділили насипом піску на два окремі озера: Тельбін і Нижній Тельбін. Останнє розташоване між Позняками та залізничною лінією "Київ-Дарниця".

Кілька років тому місцеві мешканці облагородили велике Г-подібне озеро німфеями. Це — кропіткий процес, бо кореневища лілій треба було засадити в ґрунт водойми.

У Стародавній Греції існувала легенда про німфу, яка була невзаємно закохана в Геракла і перетворилася на прекрасну квітку. Вона щодня чекала на свого коханого, розкриваючи пелюстки. І подейкують, що свою латинську назву — "німфея" — водяна лілея отримала саме через цей міф. 

Фото: Майя Двалішвілі

Озеро доглянуте й чисте. Тут облаштували парк з місцями для відпочинку, велодоріжками й лавками, кафе та пляж. Водойма прісноводна, завдяки підземним струмкам вода в ній самоочищується. Та через надмірну забудову екосистема почала руйнуватися. Тож у 2017 році тут встановили спеціальні очисні системи — підводні аератори, які додатково насичують воду киснем.  

Шлях до німфей

Фото: Майя Двалішвілі

Шлях до німфей пролягає через вулицю Амвросія Бучми. Дійшовши до її кінця, можна побачити водну гладь. А ліворуч запримітити в озері кілька "плантацій" лілій.

Фото: Майя Двалішвілі

Але насправді, квіткових оаз там набагато більше, адже уся частина озера, яка не є пляжною, засаджена лілеями. Тут є і білі, і червоні, і жовті, і рожеві німфеї, які квітнуть до жовтня. 

Прикро, проте одна квітка німфеї живе лише чотири дні. Вранці вона виходить на поверхню, аби розквітнути, а вночі — ховається під воду. 

У слов'ян існує повір'я, що водяні лілеї — це русалки. Мовляв, удень вони перетворюються на квіточки, а вночі затягують юних дівчат та молодиків у воду, щоб залоскотати до смерті. А в Індії здавна використовували олію з квітів німфей як галюциноген, що має здатність впливати на нервову систему, підкорюючи людину чужій волі. Але для отримання хоча б одного кілограма чистої заготівлі квітів цих рослин потрібно майже 3 тонни. 

Зона відпочинку

Фото: Майя Двалішвілі

У похмуру погоду німфеї можуть узагалі не розквітнути. Тому  обирати для знайомства з флорою та фауною озера Тельбін краще погожі дні. 
А ще тут можна влаштувати пікнік, тож не забудь із собою усе необхідне. Розкинь покривало поблизу верби чи вишні та насолоджуйся затишною музикою хвиль...

Тут можна й порибалити. У цих водах є окуні, краснопірки, бички та лящі. А також два види черепах. А ще качки, які поводяться на водоймі як удома. І почуваються поруч із людьми доволі спокійно. 

Транспорт 

Щоб дістатися до озера, радимо скористатися наземним транспортом. Розташована водойма між вулицями Амвросія Бучми, Юрія Шумського і Березняковської. Але у випадку повітряної тривоги дістатися Правого берега може бути проблематично. Краще за все обирати індивідуальний транспорт: авто, велосипед чи самокат.  

Читай також: Київська мала опера: портал у творчий вимір

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації