Музей Майдану: Стіна плачу, Дзвін Гідності й бібліотека

Музей Майдану: Стіна плачу, Дзвін Гідності й бібліотека Фото: архів Музею Майдану

Серед найновіших музеїв столиці своє чільне місце посів народжений часом Національний музей Революції Гідності. Як він виник, з чого складається і що в ньому можна побачити? Зараз розкажемо! 

Музей Майдану
Фото з архіву Музею Майдану

Повна назва Музею Майдану (так його звуть в народі) — Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності.

Заснований він був 2016 року, а ідея його створення зародилася ще під час самої Революції Гідності, у січні 2014 року, коли ентузіасти-однодумці почали зберігати унікальні свідчення та збирати речі, які у майбутньому стали музейними експонатами.

Зараз Музей Майдану розрісся і має декілька локацій.  

Музей Майдану
Експозиція в Інфоцентрі Музею Майдану. Фото: пресслужба Музею Майдану

По-перше, це Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану, розташований на двох поверхах оновленого Будинку профспілок за адресою Майдан Незалежності, 18/2. Тут можна дізнатися про передумови та перебіг Євромайдану, отримати інформацію про маршрут "Місця Революції Гідності", замовити екскурсію, принести експонати, залишити свої спогади про знаменні події, довідатися про діяльність музею.

На першому поверсі завдяки мультимедійним засобам відвідувачі поринають в атмосферу подій, зокрема через оповіді їхніх учасників, що відтворюються в аудіоформаті.

Музей Майдану
Галерея протестного мистецтва Музею Майдану.  Фото: пресслужба Музею Майдану

Тут також діє виставка "Назустріч свободі", де представлені оригінальні речі майданівців часів Революції Гідності, обладунки самооборонівців, експонати, які розповідають революційну історію Будинку профспілок, про життя, побут і творчість Майдану. Також усі охочі зможуть залишити напис на символічній Стіні плачу й боротьби та більше дізнатися про цей символ революції.

Музей Майдану
Стіна плачу в Музеї Майдану. Фото: пресслужба Музею Майдану

"Ми зумисне залишили бетонні плити. Залишили дерев'яну балку, що горіла, як свідчення історії цього приміщення", — розповідає директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.

Також на другому поверсі Інфоцентру облаштували простір для презентацій, показу фільмів та різних зустрічей. Тут можна самостійно "пройтися  Майданом", подивитися, де відбувалися сутички, де стояли барикади, наметове містечко, ключові споруди.

Музей Майдану
Інфоцентр Музею Майдану. Фото: пресслужба Музею Майдану

Інфоцентр працює з 11:00 до 18:00 в усі дні, окрім неділі та понеділка, а щовівторка та щочетверга о 14:00 тут можна побувати на безплатній екскурсії.

Також в Інфоцентрі відбуватимуться тематичні заходи та зустрічі, анонси яких ви зможете знайти на сайті та сторінках Музею Майдану в соцмережах.

Галерея та бібліотека

Друга локація музею — Галерея протестного мистецтва Музею Майдану, що розташована на вулиці Липській, 16. Тут відбуваються виставки на теми протестів, Майдану та боротьби за незалежність і демократичні цінності як в Україні, так і у світі.

Музей Майдану
Галерея протестного мистецтва Музею Майдану. Фото: maidanmuseum.org

Галерея працює з вівторка по неділю 11:00–18:00.

Третя локація музею — Бібліотека Музею Майдану, що діє за тією ж адресою: вул. Липська, 16.

Музей Майдану
Галерея протестного мистецтва Музею Майдану. Фото: пресслужба музею

Ініціатива "Бібліотека Майдану" зародилася в стінах Українського дому 26 січня 2014 року і стала важливим чинником підтримки духу протестувальників, місцем відпочинку та комунікаційним майданчиком.

З утворенням Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності до нього передали частину зібраних волонтерами книжок та артефактів цієї майданівської ініціативи. Окреме місце у цій збірці має колекція "Майдан у книжках", яка вже налічує понад 200 видань.

Музей Майдану
Галерея протестного мистецтва Музею Майдану. Фото: пресслужба музею

Бібліотеку Майдану з перших днів створення підтримували кияни, які активно несли до Українського дому багато книжок (переважно патріотичного й історичного спрямування). За час діяльності ця книгозбірня накопичила близько 20 тисяч книжок, її послугами скористалися майже 5 тисяч читачів.

Відвідати бібліотеку можна в понеділок та середу з 10:00 до 16:00. Необхідний попередній запис за номером +38-044-229-40-13

Місцями пам'яті

Виходить Музей Майдану і на вулиці: щотижня в середмісті столиці відбуваються екскурсії "Місцями Революції Гідності" за двома маршрутами — "Хроніка подій" та "Ініціативи Майдану". Відвідувачі проходять вулицями, де майданівці зводили барикади, де вирувало життя наметового містечка.

Музей Майдану
Екскурсія від Музею Майдану. Фото: пресслужба музею

На кожній із цих локацій встановлені стенди, які ознайомлюють з історією та значенням окремих точок Євромайдану. Окрім того, на оглядовому майданчику ТЦ "Глобус" установили панорамні фотостенди.

Більше інформації щодо екскурсійних маршрутів можна дізнатися за телефоном: +38 096-284-28-07

А ще в середмісті столиці діє проєкт доповненої реальності "Територія Гідності AR: музеєфікація пам'яток Майдану".  Просканувавши QR-коди на стендах, усі охочі можуть дізнатися більше про Євромайдан та побачити 10 найвідоміших об'єктів — локацій революції в просторі сучасного міста: барикади, елементи наметового містечка, "йолку", яка стала символом тогочасного Майдану.

Музей Майдану
Пам'ятний стенд Музею Майдану. Фото: пресслужба музею

Більше про екскурсії — на сайті Музею та сторінках у соцмережах.

Відвідування заходів Музею Майдану є безоплатним.

Минуле й майбутнє

Музей Майдану
Дзвін Гідності. Фото: пресслужба Музею Майдану

Ще одна локація музею — на Алеї Героїв Небесної Сотні, де встановили 70-кілограмовий Дзвін Гідності. Його освятили й відкрили 1 грудня 2020 року. Тут на алеї згадують історії полеглих майданівців та за традицією вдаряють у дзвін на знак вшанування їхньої пам'яті.

До речі, в майбутньому Музей Майдану матиме окрему велику споруду і перетвориться на музейно-меморіальний комплекс.

Музей Майдану
Проєкт Музею Революції Гідності. Фото: maidanmuseum.org

Проєктувати Музей Революції Гідності взялися одинадцять архітектурних команд з України, Австрії, Німеччини, Іспанії та Франції. Переміг проєкт знаного берлінського бюро.

Проте, коли почнеться його будівництво, звісно, поки що невідомо. Ймовірно, не раніше, ніж ми переможемо нашого спільного ворога на полі бою.

Читай також: Музей історичних коштовностей України: дорого, красиво, автентично 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації