Ціна, якість, безпека та поїздки в комендантську годину: що варто знати про таксі-сервіси в Києві
22 березня — Міжнародний день таксиста. Саме цього дня 1907 року у Лондоні почали працювати перші кеби. "ТиКиїв" дізнався, як змінився ринок таксі в Україні після початку повномасштабного вторгнення. Ми поставили запитання, які давно хвилюють киян, голові Української таксомоторної асоціації Андрію Антонюку.
Які зміни сталися на ринку послуг таксі у зв'язку з воєнним станом в Україні?
Після початку повномасштабної війни кількість пасажирів та водіїв у сервісах таксі суттєво зменшилася. Це фіксували три найбільші служби: Uber, Bolt та Uklon. В останній кажуть, що після 24-го лютого кількість поїздок зменшилася приблизно на 80% від довоєнних показників. Однак, за деякий час ситуація покращилася: спочатку позитивну тенденцію почали демонструвати міста західної України, а пізніше — всі інші. Зрештою приблизно на початку 2023-го компанії вдалося відновити довоєнні показники.
Водночас, як зазначає голова таксомоторної асоціації Сергій Антонюк, в цілому ринок повернувся на 35-40% до свого початкового рівня. Причина — брак ділової активності у столиці та водіїв, а також зношеність автомобілів. Багато чоловіків мобілізувались, деякі виїхали, а жінки-водійки таксі це й досі рідкість. Якщо до війни на тисячу водіїв була одна жінка, то зараз одна жінка на 700 водіїв. Тобто гендерна ситуація фактично не змінилася.
Які закони регулюють ринок таксі в Україні?
Перший — це Податковий кодекс, який регулює сплату податків суб'єктами господарювання. Другий — закон про транспорт, який декларує, що всі перевезення повинні надаватися тільки водіями, які є підприємцями та мають ліцензію. При цьому водії зобов'язані пройти медичний та технічний огляд, тому що автомобіль — це транспортний засіб підвищеної небезпеки.
Чому сфера послуг таксі в Україні відійшла у тінь?
Чи не найбільша проблема, що 99% українського ринку таксі й досі перебуває в тіні, каже голова таксомоторної асоціації Андрій Антонюк. Саме через це страждає безпека пасажирів, а держава недоотримує податки. Таксисти працюють без реєстрації юридичної особи або ФОП та спеціальної ліцензії. Ба більше, наголошує Антонюк, тіньові перевізники не несуть відповідальності за безпеку пасажира, а домогтися виплат чи компенсацій у випадку, якщо пасажир потрапив у аварію, фактично нереально. Агрегаторам послуг таксі важлива кількість, а не якість, тому водієм сервісу зараз може стати кожен охочий, хто встановив спеціальний застосунок. Тому потрібно створити просту і зрозумілу нормативно-правову базу, яка б регулювала відповідальність водіїв і суми, які має сплатити компанія-перевізник у випадку, якщо таксі, приміром, потрапляє у ДТП.
Таксисти погодяться вийти з тіні лише за умови простого процесу реєстрації водіїв-початківців, за умови якщо від них вимагатимуть сплату невеликого податку, який дозволить вивести з тіні роботу перевізника, а також якщо працюватиме дієвий механізм контролю з боку держави.
Чи варто економити на послугах таксі?
Вартість поїздки на таксі залежить від низки чинників: попиту, часу доби, наявності вільних водіїв, заторів та повітряної тривоги. Як пояснює голова таксомоторної асоціації таксі, — це динамічний показник. Наприклад, в таксі-сервісі Uklon на вартість будь-якої поїздки впливають базовий тариф і динамічний коефіцієнт. Приміром, у Рівному мінімальне замовлення становитиме 50 грн, тоді як у Києві — 70 грн.
Середній чек змінився. До війни середній чек замовлення по Києву становив орієнтовно 140 грн. Наразі — близько 200, — коментують у компанії Uklon.
Голова таксомоторної організації Андрій Антонюк своєю чергою додає: поїздка з Хрещатика на Троєщину займе у пасажира двадцять п'ять хвилин, а така ж поїздка у зворотному напрямку може тривати до півтори години залежно від зовнішніх факторів. Відповідно й ціна буде у 2-2,5 раза вищою. Під час заторів машина подається повільніше і час замовлення збільшується. Середній час виконання замовлення у Києві з подачею не в години пік — 20 хвилин. Натомість в години пік ще й за несприятливих погодних умов час виконання замовлення збільшується з 20 до 70 хвилин.
Водночас Андрій Антонюк не радить економити на послугах таксі. Мовляв, навіть якщо до пасажира приїхало економне таксі (дуже стара машина, "лисі колеса", водій поводиться неадекватно), щоб вберегти своє життя та здоров'я, краще зупинити поїздку, дати водію 50 гривень та вийти. Це дешевше, ніж потім витрачати кошти на лікування.
Чи можна викликати таксі під час комендантської години?
Наразі в онлайн-сервісах Uber, Bolt та Uklon це неможливо. До 14 березня цього року застосунок Uklon працював цілодобово. Однак після того, як 7 березня компанія отримала звернення від патрульної поліції міста Києва з проханням обмежити роботу додатка під час комендантської години, Uklon це зробив.
Uklon діяв у правовому полі, адже є онлайн-платформою, а не службою таксі. Тобто, компанія надає доступ до онлайн-сервісу як пасажирам, так і водіям-партнерам. А чи працювати у комендантську годину — це вибір водіїв, які мають перепустку і можливість здійснювати перевезення вночі. Наша позиція полягала в тому, що у разі термінової справи ми можемо бути єдиною таксі-опцією для містян. Потяги приходять вночі, люди використовували наші послуги для того, щоб потрапити в лікарню тощо, — зазначають в Uklon.
Як все починалося?
У 1891 році німецький вчений Вільгельм Брюн винайшов перший таксометр, а у 1907-му на вулицях Лондона з’явилися перші автомобілі, обладнані цими пристроями. Їх почали називати таксомоторами або просто таксі. Оцінивши потрібність цього виду транспорту, виробники налагодили випуск спеціальних машин. Якщо говорити про перше місто в Україні, де таксі запрацювало як конкурент візникам, то це був Львів — у 1906 році. Ці таксі були спеціально спроєктовані для перевезення пасажирів. Машини мали відкидний тент позаду, де сидів пасажир. У Києві, як зазначають дослідники, перше таксі з'явилося у 1913 році, тоді працювали авто американських марок Ford та Case.