Від першої прем'єри й донині: доля найстаріших кінотеатрів міста
У кожного з нас є приємні спогади з кінотеатрів. Це може бути перший фільм з батьками, побачення під романтичну комедію, кінофестиваль чи перегляд улюбленого фільму на величезному екрані.
Звісно, такий вид дозвілля був доступний киянам не завжди. Перший кінотеатр у Києві з'явився на початку XX століття, а вже у 1954 році в Києві функціонували 14 таких закладів та їхня кількість постійно зростала. Кожен з них збирав спогади, теплі емоції та мав свою цікаву історію. Проте час нещадний, тому деякі з найстаріших кінотеатрів Києва сьогодні мають дуже плачевний стан… Познайомимося ближче з дідусями сучасних кінотеатрів та дізнаємося більше про долю, яка їх спіткала.
Ліра
Було:
Ліра — найстаріший кінотеатр нашого міста, який пережив царів, війни, окупації та попри все зберіг свою місію — знайомити киян з кіномистецтвом. Ліра розташована на вулиці Велика Житомирська у будинку під номером 40.
Що нам відомо про його історію? Під час радянської влади у 1937 році вона змінила назву з "Ліри" на "Кінотеатр Чапаєва" — командира дивізії та головного героя багатьох анекдотів. У 1941 році місто окупували німці. Вони повернули кінотеатру його стару назву та попри воєнний час це був один з трьох кінотеатрів, які продовжували працювати. Німці транслювали українське кіно, проте з німецьким субтитрами або навіть з перекладом.
Після повернення до влади міста радянських діячів, кінотеатр знову почав називатися "Чапаєва".
Стало:
Радянську назву кінотеатр мав аж до 2015 року, коли він отримав друге дихання. У той момент завдяки Спілці кінематографістів України, Держкіно, а також відомих режисерів та діячів культури "Ліра" перетворився на кінотеатр українських фільмів.
У "Лірі" можна подивитися українські фільми у продовженому форматі, тож якщо ти не встиг на якусь українську новинку, перевір наявність сеансів у "Лірі".
Екран
Було:
"Екран" вважається найстаршим стаціонарним кінотеатром нашого міста. З'явився він завдяки німецькому інженеру-будівельнику Іллі Штейну у 1911 році. Водночас за деякими версіями, дружина Штейна — Іда, відкрила більш специфічний заклад, а саме публічний дім. Хоча питання, що саме у той час було специфічним, залишається відкритим. Оскільки роботу кінотеатру забезпечував досить шумний гасовий двигун, сусіди, що жили поруч з найпершим кінотеатром, потребували зміни його локації.
З того часу кінотеатр мав декілька різних назв: "Міраж", при радянській владі "Кінотеатр ім. 1-го Травня", при німецькій окупації "Експрес", хоча місцеві називали його "конюшня" через німецьких коней, які тримали у кінотеатрі.
Стало:
Останні кінопокази в "Екрані" відбулися у 2010 році. До цього кінотеатр планували знести заради нового житлового комплексу, проте цього не відбулося. На сьогодні він перебуває у плачевному стані, особливо на нього вплинула пожежа у 2018 році. Проте у 2017 році "Екран" був приєднаний до комунального підприємства "Київкінофільм" та було заявлено, що на меті — його відновлення.
Володимирська гірка
Було:
Кінотеатр у досить незвичному форматі у 1949 році з'явився на Володимирській гірці. Це найстаріший кінотеатр Києва просто неба. У нього було декілька назв: "1-літній", "Літній" та "Володимирська гірка". Унікальне місце, де ти міг переглядати стрічки просто неба, до речі, не тільки ввечері, а й вдень.
Стало:
Наприкінці 1970-х під час будівництва будинку Леніна (нині це Український дім) територія, де розташовувався кінотеатр, була розчищена, саме тоді пропала "Володимирська гірка".
Жовтень
Було:
Славнозвісний кінотеатр на Подолі розпочав свою роботу у 1931 році під ім'ям "Дев'яте Держкіно". Перший кінопоказ розпочався з прем'єри Миколи Шпиковського і його фільму "Гегемон". Таку саму назву тепер носить один із залів кінотеатру. "Жовтень" став першим кінотеатром Києва, який мав власну будівлю, а її призначення не змінювалася від початку роботи кінотеатру. Відразу після відкриття "Жовтень" почав збирати навколо себе певне комьюніті. Адже тут можна було не тільки вивчати кінематограф, але й пограти в шашки чи обрати нову книжку в бібліотеці.
Як і зовнішньо, так і внутрішньо оздоблення кінотеатру постійно змінювалось. Він своєчасно розвився технічно, а реконструкції фасадів "Жовтня" змінювали його вигляд неодноразово.
Стало:
Сьогодні "Жовтень" став справжнім "кінодомом" для фанатів мистецтва кіно. Тут глядачі можуть насолоджуватись як мейнстримними кіноновинками, так і артхаусними стрічками європейського та світового простору, вивчати вітчизняне кіно, а також збиратися на творчі зустрічі та ретроспективи фільмів.
А нещодавно "Жовтень" разом з KINO42 стали майданчиками для показу фільмів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людей Docudays UA.