Від першої прем'єри й донині: доля найстаріших кінотеатрів міста

Від першої прем'єри й донині: доля найстаріших кінотеатрів міста Фото: we.org.ua; kiev.zagranitsa.com

У кожного з нас є приємні спогади з кінотеатрів. Це може бути перший фільм з батьками, побачення під романтичну комедію, кінофестиваль чи перегляд улюбленого фільму на величезному екрані.

Звісно, такий вид дозвілля був доступний киянам не завжди. Перший кінотеатр у Києві з'явився на початку XX століття, а вже у 1954 році в Києві функціонували 14 таких закладів та їхня кількість постійно зростала. Кожен з них збирав спогади, теплі емоції та мав свою цікаву історію. Проте час нещадний, тому деякі з найстаріших кінотеатрів Києва сьогодні мають дуже плачевний стан… Познайомимося ближче з дідусями сучасних кінотеатрів та дізнаємося більше про долю, яка їх спіткала.

Ліра

Було:

Ліра — найстаріший кінотеатр нашого міста, який пережив царів, війни, окупації та попри все зберіг свою місію — знайомити киян з кіномистецтвом. Ліра розташована на вулиці Велика Житомирська у будинку під номером 40.

Фото: vechirniy.kyiv.ua

Що нам відомо про його історію? Під час радянської влади у 1937 році вона змінила назву з "Ліри" на "Кінотеатр Чапаєва" — командира дивізії та головного героя багатьох анекдотів. У 1941 році місто окупували німці. Вони повернули кінотеатру його стару назву та попри воєнний час це був один з трьох кінотеатрів, які продовжували працювати. Німці транслювали українське кіно, проте з німецьким субтитрами або навіть з перекладом.

Після повернення до влади міста радянських діячів, кінотеатр знову почав називатися "Чапаєва".

Стало:

Радянську назву кінотеатр мав аж до 2015 року, коли він отримав друге дихання. У той момент завдяки Спілці кінематографістів України, Держкіно, а також відомих режисерів та діячів культури "Ліра" перетворився на кінотеатр українських фільмів.

Фото: фейсбук кінотеатр "Ліра"

У "Лірі" можна подивитися українські фільми у продовженому форматі, тож якщо ти не встиг на якусь українську новинку, перевір наявність сеансів у "Лірі".

Екран

Було:

"Екран" вважається найстаршим стаціонарним кінотеатром нашого міста. З'явився він завдяки німецькому інженеру-будівельнику Іллі Штейну у 1911 році. Водночас за деякими версіями, дружина Штейна — Іда, відкрила більш специфічний заклад, а саме публічний дім. Хоча питання, що саме у той час було специфічним, залишається відкритим. Оскільки роботу кінотеатру забезпечував досить шумний гасовий двигун, сусіди, що жили поруч з найпершим кінотеатром, потребували зміни його локації.

З того часу кінотеатр мав декілька різних назв: "Міраж", при радянській владі "Кінотеатр ім. 1-го Травня", при німецькій окупації "Експрес", хоча місцеві називали його "конюшня" через німецьких коней, які тримали у кінотеатрі.

Стало:

Останні кінопокази в "Екрані" відбулися у 2010 році. До цього кінотеатр планували знести заради нового житлового комплексу, проте цього не відбулося. На сьогодні він перебуває у плачевному стані, особливо на нього вплинула пожежа у 2018 році. Проте у 2017 році "Екран" був приєднаний до комунального підприємства "Київкінофільм" та було заявлено, що на меті — його відновлення.

Фото: wikimapia.org

Володимирська гірка

Було:

Кінотеатр у досить незвичному форматі у 1949 році з'явився на Володимирській гірці. Це найстаріший кінотеатр Києва просто неба. У нього було декілька назв: "1-літній", "Літній" та "Володимирська гірка". Унікальне місце, де ти міг переглядати стрічки просто неба, до речі, не тільки ввечері, а й вдень.

Кадр з фільму "Вона вас любить"

Стало:

Наприкінці 1970-х під час будівництва будинку Леніна (нині це Український дім) територія, де розташовувався кінотеатр, була розчищена, саме тоді пропала "Володимирська гірка".

Жовтень

Було:

Славнозвісний кінотеатр на Подолі розпочав свою роботу у 1931 році під ім'ям "Дев'яте Держкіно". Перший кінопоказ розпочався з прем'єри Миколи Шпиковського і його фільму "Гегемон". Таку саму назву тепер носить один із залів кінотеатру. "Жовтень" став першим кінотеатром Києва, який мав власну будівлю, а її призначення не змінювалася від початку роботи кінотеатру. Відразу після відкриття "Жовтень" почав збирати навколо себе певне комьюніті. Адже тут можна було не тільки вивчати кінематограф, але й пограти в шашки чи обрати нову книжку в бібліотеці.

Кінотеатр "Жовтень" 1931 рік
Фото: kyivpastfuture.com.ua

Як і зовнішньо, так і внутрішньо оздоблення кінотеатру постійно змінювалось. Він своєчасно розвився технічно, а реконструкції фасадів "Жовтня" змінювали його вигляд неодноразово.

Стало:

Сьогодні "Жовтень" став справжнім "кінодомом" для фанатів мистецтва кіно. Тут глядачі можуть насолоджуватись як мейнстримними кіноновинками, так і артхаусними стрічками європейського та світового простору, вивчати вітчизняне кіно, а також збиратися на творчі зустрічі та ретроспективи фільмів.

Фото: kiev.zagranitsa.com

А нещодавно "Жовтень" разом з KINO42 стали майданчиками для показу фільмів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людей Docudays UA.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації