Всесвітній день захисту прав споживачів: куди скаржитися, якщо їх порушують
15 березня в Україні щорічно відзначають Всесвітній день захисту прав споживачів. Звернутися по допомогу в разі різних порушень можна до відповідних служб. Розберімося, до яких?
Витоки цього свята сягають 15 березня 1962 року, коли у своїй промові Президент США Джон Ф. Кеннеді в Конгресі зазначив, що дії та пропозиції в інтересах споживачів — є інтересами усіх нас. Президент вперше проголосив права споживачів: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір, право бути почутим. При цьому Кеннеді наголошував, що споживачі є найбільшою економічною громадою, яка відображає інтереси майже кожного члена суспільства.
Вперше цей день відзначили 15 березня 1983 року, і з того часу Організація Об'єднаних Націй визнала і підтримала Всесвітній день прав споживачів на глобальному рівні для підвищення обізнаності щодо цього. Ці принципи актуальні й сьогодні, особливо в умовах дії правового режиму воєнного стану, оскільки кожна людина, незалежно від професії, освіти чи віку, є споживачем.
Які права мають споживачі?
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про захист прав споживачів", споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:
- захист своїх прав державою;
- належну якість продукції та обслуговування;
- безпеку продукції;
- необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію державною мовою про продукцію, її кількість, якість та асортимент її виробника;
- обслуговування державною мовою відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної";
- відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону;
- звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав;
- об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).
Твої права як споживача у разі виявлення недоліків товару протягом встановленого гарантійного терміну з вини виробника:
- на розірвання договору і повернення коштів, які були витрачені на покупку;
- на заміну товару на такий самий або аналогічний, за умови наявності у продавця.
Твої права як споживача при розірванні договору купівлі-продажу:
- розрахунки зі споживачем провадяться, виходячи з вартості товару на час його купівлі;
- гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору;
- в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору — в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.
Куди скаржитися?
Скарги про порушення прав споживачів приймають такі служби:
Сюди можна звернутися, наприклад, коли продавець не використовує касовий апарат. Служба може проводити перевірки та накладати штрафи навіть під час воєнного стану.
Повідомлення про відсутність маркування товару державною мовою, що вимагає законодавство, та інші скарги можна залишити у відповідній формі на сайті Уповноваженого.
Управління із захисту прав споживачів фінансових послуг приймає скарги у сфері фінансів.
- Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) та її територіальні органи.
Сюди можна звертатися для консультацій і роз'яснень щодо порушень прав споживачів під час купівлі товарів, гарантійного ремонту та гарантійного обслуговування, надання послуг.
Крім цього, згідно з ч. 3 ст. 22 Закону про захист прав споживачів, відстояти свої права можна в судовому порядку. При цьому споживачі не повинні сплачувати судовий збір за позовами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Під час воєнного стану суди працюють без обмежень їхніх функцій.
Що ще для захисту споживачів робить держава?
У державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів пояснили, що у державах із розвиненою економікою споживач здійснює керівну функцію на споживчому ринку. А це можливо лише за активної життєвої позиції кожного громадянина країни. Тобто спільними зусиллями держави та споживачів можна подолати труднощі на споживчому ринку України. Це допоможе підвищити конкурентоспроможність вітчизняної продукції та зробити життя споживачів безпечніше та якісніше.
За словами Держпродспоживслужби, у цьому році активно ведеться робота над запобіганням та зменшенням споживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення. Також тривають процеси із захисту прав споживачів у сфері реклами.
А ще ми здійснюємо державний контроль за безпекою та якістю харчових продуктів, ведемо метрологічний нагляд та проводимо ринковий контроль в межах своєї компетенції, — повідомили у відомстві.
У 2021 році Держпродспоживслужбою було запущено інформаційну кампанію "#знай_свої_права", яка направлена на підвищення обізнаності виробників, імпортерів, розповсюджувачів, а також користувачів (споживачів) вимог надання продукції та послуг на ринку.
Що планують реалізувати у 2024 році?
8 березня 2024 року Уряд нашої країни ухвалив рішення про розширення повноважень Держпродспоживслужби у сфері державного нагляду. Ця служба отримала право проводити невідкладні заходи контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства. В її повноваження тепер входить: формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, захист прав споживачів та метрологічний нагляд у сфері надання житлово-комунальних послуг.
Важливо: кожен громадянин має можливість зателефонувати на телефон "гарячої лінії" 044 486 95 85, за яким надаються консультації та роз'яснення з питань, що належать до повноважень Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві, у робочі дні — з 9:00 до 18:00. Також можна відправити звернення на електронну адресу: [email protected] або поштою (04053, м. Київ, вул. Некрасовська, 10/8).
Чи доводилося тобі відстоювати свої права споживача? Поділись в нашому телеграм-каналі.