Чи безпечні торгово-розважальні центри в Києві?

Чи безпечні торгово-розважальні центри в Києві? Фото: Getty Images

На початку квітня міська влада посилила у столиці заходи безпеки. Відповідно до рішення Ради оборони Києва, обмежать заходи за участі значної кількості людей та посилять увагу до місць їх скупчення у ТРЦ та громадському транспорті. Команда "ТиКиїв" з'ясувала, як київські торгово-розважальні центри дбають про безпеку відвідувачів. 

Фото: Unsplash

Хто охороняє нас від крадіжок та терактів?

Через велику кількість людей торгові центри стають привабливою мішенню для терористичних актів. ТРЦ — це складні об'єкти нерухомості за різними критеріями, включаючи безпеку. Тисячі відвідувачів та сотні людей персоналу, великі території та складна інфраструктура ускладнюють охорону таких об'єктів. Серйозно безпекою торгових центрів почали перейматися у 2015 році, коли пішла хвиля повідомлень про мінування. Найчастіше з фейковими мінуваннями стикалися ТРЦ Ocean Plaza та мережі гіпермаркетів будівельних матеріалів "Епіцентр". Залякування телефонних терористів тривали понад рік, тому бізнеси всієї країни адаптувалися та підготувалися до, здавалося б, непередбачуваних ситуацій.  

Найбільш поширені загрози у торгових центрах це: 

  • Крадіжки — запобігти їм надзвичайно складно. Оскільки в ТРЦ розташовується велика кількість магазинів, бутиків, салонів та інших закладів, тут багато цінних речей, які крадуть;
  • Вандалізм — у більшості випадків акти вандалізму вчиняють підлітки, наносячи на стіни графіті чи псуючи плакати та вивіски. Часто це повторювані дії, вчинені "по фану";
  • Аварійні ситуації — можуть бути викликані природними надзвичайними подіями (ураган, повінь), внаслідок зношеності обладнання (коротке замикання, вихід з ладу електромережі), а також іншими небезпечними ситуаціями (дим, пожежа, витік газу). 
Фото: Getty Images

Протокол безпеки для кожного ТРЦ свій — заходи безпеки залежать від поверховості будівлі, загальної площі, кількості входів та виходів, місця розташування, реалізованих товарів, послуг та інших нюансів. Однак є й ряд загальних моментів, які враховують власники всіх таких об'єктів. На випадок терактів ТРЦ також готові. Для цього в них існують служби охорони та служби безпеки ТЦ/ТРЦ. 

Охоронна діяльність в Україні ліцензується, тому ТРЦ частіше всього звертаються за послугами до спеціалізованих компаній, які мають відповідні ліцензії, обладнання та навчений персонал. 

В обов'язки служби охорони входить фізичний захист об'єкта, запобігання крадіжок, зламів та пошкоджень його майна, збереження громадського порядку, контроль за пропускним режимом. Служба охорони забезпечує громадський порядок, збереження та контроль переміщення матеріальних цінностей, контролює доступ на територію і в приміщення торгового центру орендарів і відвідувачів згідно з їх повноваженнями та правами, а також проводить організовані дії відповідно до плану в разі надзвичайних ситуацій. 

Фото: tsum.ua

Служба ж безпеки ТРЦ, яку ми, просто гуляючи по центру, не побачимо, гарантує безпеку торгового центру як підприємства. У сферу відповідальності такого відділу входить захист комерційної інформації, виявлення можливих зловживань з боку працівників ТЦ/ТРЦ, запобігання терористичним загрозам, у тому числі "телефонного тероризму", співпраця з регіональними управліннями поліції, МНС, Службою безпеки України та іншими державними структурами.  

Технології дбають про безпеку

ТРЦ регулярно намагаються оновлювати технологічні засоби, аби запобігти надзвичайним ситуаціям. Сьогодні у торгових центрах є новітні рішення:

  • системи розпізнавання; 
  • класифікація та відстеження за відеозображенням; 
  • тепловізійні локатори; 
  • різноманітні датчики; 
  • аналізатори.

Найефективніші інструменти охоронного обладнання — сучасні камери відеоспостереження, які найчастіше запобігають потенційним крадіжкам.

Фото: Getty Images

Деяким торговим центрам цього замало, тому ще у 2016 році в столичному ТРЦ Ocean Plaza встановили аркові металодетектори, що стало першим подібним прецедентом в Україні. А, враховуючи, що за останні п'ять років в Україні виріс обіг нелегальної зброї, металодетектори ефективно вирішили б цю проблему.

В Японії розробили систему, яка за допомогою штучного інтелекту за мімікою й жестами з досить високою точністю дозволяє передбачати, буде здійснена крадіжка чи ні. Безумовно, згідно з презумпцією невинуватості, заборонено карати людину, поки не доведена її провина, але запобігти й мінімізувати порушення цілком можливо.

"В українському законодавстві немає обов'язкових регламентів і вимог до систем безпеки ТРЦ на відміну від вимог до Правил пожежної безпеки, які строго регламентовані і контролюються відповідними службами. Створення єдиних державних норм щодо Системи загальної безпеки кардинально вирішило б цю проблему, — пояснює директор Департаменту нерухомості Vertex United Дмитро Грільберг. — Найчастіше власники бізнесу неохоче інвестують в системи безпеки (зазвичай такі системи монтуються, коли основні будівельні роботи на об'єкті завершуються) і виникає питання: навіщо вкладати ще кошти в те, що не приносить прямого прибутку і супроводжується експлуатаційними витратами? Таке питання вирішується просто: необхідно провести облік і прогноз ризиків та співвіднести їх з витратами на установку й вміст систем".

Фото: gullivercenter.com

До речі. Жоден чинний закон не зобов'язує ТРЦ мати укриття цивільного захисту. Відвідувачів можуть відвести на підземний паркінг або на вулицю, адже жодні норми це не регулюють. Далі люди повинні самотужки піклуватися про свою безпеку.

Обережно — багато людей!

Зараз кожен ТЦ має свої інструкції, в яких зазначено,  хто і що повинен робити в надзвичайній ситуації (пожежа, техногенна проблема, аварія, ракетний обстріл, теракт). Хто буде нести відповідальність, якщо в ТРЦ станеться якась трагедія і загинуть люди? Рівень відповідальності вирішуватиме суд. Але навіть там буде важко довести, хто насправді та в чому винен. Якщо дії певних осіб спричинили загибель людей, за Кримінальним кодексом, вони мають відповідати. Але нюансів дуже багато: все залежатиме від того, чи сповістив ТРЦ відвідувачів про небезпеку, чи організував евакуацію, чи повідомив про розташування укриття, чи доклала служба охорони зусиль для порятунку людей тощо.

Фото: Getty Images

Кожен випадок розглядатимуть індивідуально. Тому головна задача співробітників ТРЦ — в разі виникнення небезпечної ситуації швидко та ефективно зреагувати й сповістити правоохоронні органи. Ті своєю чергою закликають містян, які перебувають у місцях скупчення людей, при собі мати документи, які посвідчують особу, та бути пильними. Якщо бачиш, що хтось підозрілий робить фото ТРЦ або поводиться неадекватно, краще повідомити про це правоохоронців.  

Читай також: Конкуренти пса Патрона: 30-річчя Кінологічної академії МВС України 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації