Конкуренти пса Патрона: 30-річчя Кінологічної академії МВС України

Конкуренти пса Патрона: 30-річчя Кінологічної академії МВС України Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

2 квітня в Україні відзначають День кінолога, а Кінологічний центр МВС України святкує своє 30-річчя. Команда "ТиКиїв" завітала до кінологів поліції Києва, аби дізнатися як готують майбутніх К-9 та напарників "рексів" і про зміни в роботі з початку повномасштабного вторгнення. 

К-9 — позначення кінологічної служби, утворене від співголосся звуків англійською. К-9 вимовляється як "кей-найн", подібно до слова canine — "собачий". Ця гра слів дозволяє лаконічно позначити "собачу службу".

Фото поліцейські собаки
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Поява хвостатих "поліцейських" у Києві

Так звані К-9 працювали в Україні ще до проголошення незалежності. За наказом МВС СРСР 26 травня 1954 року у структурі відділу карного розшуку Управління внутрішніх справ Києва вперше створили відділення службового собаківництва зі штатом у 10 одиниць. 1982-го розплідник службового собаківництва реорганізували в Об'єднаний розплідник службових собак при УВС Київського міськвиконкому (210 службових собак та 40 співробітників). А нині він підпорядкований  Головному управлінню Національної поліції Києва і тут працює 70 фахівців.  

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Полковник поліції та начальник Кінологічного центру Головного управління Національної поліції в Києві Микола Куцук, фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

"ТиКиїв" поспілкувався з полковником поліції та начальником Кінологічного центру Головного управління Національної поліції в Києві Миколою Івановичем Куцуком, щоб дізнатися — як живуть та працюють хвостаті "поліцейські" під час війни. 

Зараз ми проводимо реконструкцію нового кінологічного центру, який обладнають за міжнародними стандартами: в ньому буде нова двоповерхова будівля, вольєри, велика територія... Ще будуть пологові приміщення для цуценят. Усе буде утеплене і закрите. Особовий склад матиме окрему відпочинкову кімнату, приміщення для приготування їжі, плануємо також облаштувати дві кімнати для колег з інших регіонів, — розповідає Микола Іванович

За його словами, збудуть навіть актову та спортивну зали, підвальне приміщення для переодягання окремо чоловіків та жінок й сучасні душові кабіни.

Прийшов, потренував собаку, прийняв душ, переодягнувся в цивільне й пішов додому — все цивілізовано. На жаль, війна внесла свої корективи: зменшилося фінансування — у пріоритеті Збройні сили України, тому наш переїзд трохи затягнеться, — додає полковник  

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Собача робота 

Нині у кінологічному центрі 50 собак, готових до різних завдань. Хвостаті виконують такий обсяг роботи, про який ми навіть не здогадуємося. Приміром, німецька вівчарка Зевс спеціалізується на пошуку вибухонебезпечних предметів. Собака, відомий своїми успіхами в Херсоні та Києві, робить все можливе, щоб двоногі були в безпеці.   

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Вівчарка Зевс, фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов)

Бельгійська вівчарка малінуа на прізвисько Чейз служить у поліції понад 2,5 року та спеціалізується на пошуку наркотиків. Одного разу пес виявив понад 1,5 кг заборонених речовин! 

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов (Зевс)
Вівчарка Чейз, фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Вівчарка Рамі — профі з пошуку і затримання зловмисників. Працює більше за 5 років на службі у поліції. Брав участь в антитерористичній спецоперації 2020 року, коли чоловік погрожував підірвати міст Метро у Києві. Зловмиснику пощастило — Рамі для затримання не застосовували. 

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов (Зевс)
Вівчарка Рамі, фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
0 / 0

Обмін досвідом 

Оскільки з 1945 року жодна країна Європи не знала по-справжньому великої війни, нинішній досвід українських фахівців — безцінний. За словами капітана поліції заступника начальника Кінологічного центру Головного управління Національної поліції Києва Віталія Петровича Литвина, західних партнерів надзвичайно вразив обсяг роботи наших спеціалістів... Але, кажуть у кінологічному центрі, нам теж є чого повчитися в іноземних колег.

В кінологів з інших країн робота із собаками відрізняється від нашої традиції. В них класний підбір вихованців, але немає нашого досвіду. Пошуки вибухівки й наркотиків, робота в екстремальних умовах — ми самі цього можемо повчити, — розповідає Віталій Литвин.  

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Наших спеціалістів запрошують до країн Європи для обміну досвідом, кажуть у центрі. Нещодавно українська делегація кінологів відвідала Польщу, а Віталій Петрович ділився знаннями зі шведськими колегами. 

Ми ділилися досвідом пошуку людських решток та загиблих — показували свою методику у Швеції. Їхні собаки шукають тіла навіть під водою! Ми ж маємо навички швидкісної роботи: оперативно відбираємо собак, щоб навчити їх у стислі терміни, бо в нас немає зайвого часу — в нас війна. У Швеції ж кінологи нікуди не поспішають, у них все "на лайті", — додає Віталій Петрович.  

За словами капітана, у Швеції за день тестують лише двох собак. Одного — до обіду — дивляться чи підходить він для роботи в поліції, іншого — у другій половині дня — та й попрацювали. Найбільше шведів здивувала кількість вибухівки, зброї та наркотичних речовин, яку виявляють наші хвостаті. Також на висоті й медичне обслуговування тварин.

У шведів дуже розвинена ветеринарна допомога. В нас є тактична медицина для людей, а в них така ж для собак. Нам демонстрували манекен тварини, який був, наче живий: наповнений кров'ю, всілякими механізмами — він гарчить та рухається, можна навіть зімітувати ампутацію лапи... Нам показували як діяти в різних випадках. Спочатку ми працювали групами, а потім — у змодельованій ситуації, коли кінолог кілька днів залишився з твариною та працював з нею, — каже Віталій Петрович.  

За його словами, цікавою практикою було розділення на групи по троє у лісі. Завдання було таке: знайти та евакуювати у безпечне місце пораненого собаку, а потім надати йому медичну допомогу. Обставини — умовні бойові дії. Біля команд був інвентар, який спеціалісти могли обрати для порятунку тварини — кожен брав що хотів. Діяти потрібно спільно: один член виносить собаку, другий — прикриває зі зброєю, третій — надає медичну допомогу.  

0 / 0

А ще робота кінолога та патрульного в різних країнах дуже відрізняється: в Україні полісмен лише патрулює, за кордоном — він одночасно і кінолог. Тобто може залучати собаку під час буденної роботи. В нас така практика колись була, але її вважали не дуже результативною. Ми більше зосереджені на превентивній діяльності: із чотирилапими працюємо на станціях метрополітену та на залізничному вокзалі, — додає Віталій Литвин.    

0 / 0

Безпека столиці та як стати кінологом МВС

Звісно ж, ми розпитали про діяльність хвостатих "поліцейських" у зв'язку з нещодавнім посиленням заходів безпеки у метро та у місцях скупчення людей.

Так, ми залучені до заходів. Наші підопічні працюють на вокзалі та на станціях метрополітену. Якщо буде потрібно виставити більше нарядів, то викликатимемо особовий склад та змінюватимемо графік роботи. Також наші собаки працюють на блокпостах на в'їзді до Києва для виявлення наркотичних речовин і вибухових пристроїв, — розповідає полковник Микола Куцук.

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

А ще ми дізналися як стати частиною команди та працювати з хвостатим "напарником-поліцейським". Потрапити на таку службу зможуть далеко не всі. За словами начальника Кінологічного центру, молоді кінологи приходять до них після перегляду серіалів про Мухтара та Рекса і навіть не уявляють наскільки це важка робота. 

Вони думають, що їм зараз дадуть собаку і все одразу ж піде як треба... Ця робота досить брудна: і вольєри прибираєш, і з собакою працюєш. А це досить складно,  — додає Микола Іванович.

Тому, хто хоче стати кінологом поліцейської академії, треба чекати оголошення конкурсу на вакантні посади. Дочекавшись, подати заявку, а потім пройти відбір:

  • психологічне тестування; 
  • знання законів; 
  • фізичну підготовку.

Тоді на кандидата чекає співбесіда. В разі її успішного проходження — Житомирська академія поліції. 

Спочатку фахівці навчаються 3 місяці як патрульні (тактиці, спеціальній та вогневій підготовці тощо). Після іспиту приїжджають до нас, отримують собак і далі в академії навчаються вже із твариною. Ми підбираємо тварин, які, на нашу думку, придатні до подальшої служби. Після вишу продовжуємо вчити їх уже ми. Особисто я — працювати в конкретних реаліях,  — пояснює Микола Іванович 

Під цими обставинами начальник Кінологічного центру поліції має на увазі відмінність слідчої роботи у місті та селі.

В нас дуже багато інформації про замінування. Собак потрібно вчити з цим працювати. Київ — місто великих розмірів, тут багато масових заходів, багато людей. Приміром, до війни на один мітинг залучали до 20 собак для виявлення вибухівки. Гарантування безпеки перших осіб держави та делегацій, які приїздять до нашої країни — теж нелегка робота,  — додає Микола Іванович.  

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Полковник поліції та начальник Кінологічного центру Головного управління Національної поліції в Києві Микола Куцук, фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Микола Куцук каже, що за 30 років його роботи найважчим періодом були перші дні повномасштабного вторгнення росіян. 

Після початку повномасштабної війни, в перші години увесь наш особовий склад підняли за тривогою — всі були тут. Наші співробітники працювали на всіх блокпостах, визначених керівництвом Головного управління, в режимі 24/7. Всі мали зброю та інші спецзасоби: були готові до всього. Жоден співробітник не поїхав із Києва, всі прибули на службу. Це був найважчий рік, — розповідає Микола Іванович.  

А найцікавішими роками, каже полковник, був 2018-й, коли в Києві відбувався фінал Ліги Чемпіонів із футболу, та період Євробачення-2017. 

Був шалений наплив людей, драйв, ми гарно вдягнені, собачки в шлеях... Ми несли службу біля НСК "Олімпійський". Тоді навіть додаткові сили з регіонів викликали. Це було цікаво, ми відпрацювали на 200%, не було жодних інцидентів. На фінал Ліги Чемпіонів залучили своїх 15 собак, які спеціалізуються на пошуку вибухівки та зброї, і ще 10 хвостатих "поліцейських" приїхали з інших міст, — каже Микола Іванович.  

Також у столичному кінологічному центрі МВС нам розповіли, що американський фонд Говарда Баффета (яким керує старший син інвестора-мільярдера) передав в Україну чотири спеціально вишколених вівчарки. Зараз майбутні К-9 проходять період адаптації та згодом забезпечуватимуть спокій киян. А ще нас запевнили, що випадків загибелі поліцейських собак під час виконання службових обов'язків тут не було.  

Читай також: Що чекає на порушників комендантської години в Києві?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації