Що чекає на порушників комендантської години в Києві?

Що чекає на порушників комендантської години в Києві? Фото: Getty Images

Наприкінці березня 2022 року у Києві створили комендатуру, аби під час комендантської години забезпечити необхідні заходи безпеки. Команда "ТиКиїв" з'ясувала, що чекає на порушників комендантської години в столиці.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Для чого потрібна комендантська година? 

У 2023 році народні депутати зареєстрували у Парламенті законопроєкт №10195 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та ще декількох законів щодо встановлення адміністративної відповідальності за порушення вимог або невиконання деяких заходів правового режиму воєнного стану, а саме — порушення комендантської години, де пропонується ввести штрафи:

  • для громадян — від 8,5 до 17 тисяч гривень;
  • для бізнесу — від 51 до 102 тисяч гривень.

Нагадуємо: у Києві та Київській області з 00:00 до 5:00 заборонено перебувати на вулиці без спеціальної перепустки, але станом на 25.03.2024 за порушення комендантської години покарання не передбачене. Заборона діє для того, щоб забезпечити необхідні охоронні заходи під час комендантської години та задля безпеки громадян і встановлення режиму світломаскування. 

Заборона діє: за порушення комендантської години у 2023 році працівниками патрульної поліції було складено понад 40 тис. протоколів. Але притягнення до відповідальності можливе лише в разі вчинення громадянами адміністративних чи кримінальних правопорушень у період комендантської години.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Як це можливо?

За словами адвоката адвокатського об'єднання PRAVO та кандидата юридичних наук Олександра Барановського, як завжди в нашій країні працівники поліції пристосовують вже чинне законодавство під нові потреби. Під час воєнного стану  працівники поліції вирішили застосовувати до порушників комендантської години ст.185 КУпАП "Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця".

У судових рішеннях, які містяться в офіційному реєстрі, застосовано такі формулювання адміністративного правопорушення: "Не виконав неодноразове законне розпорядження (вимогу) про припинення перебування на вулиці у комендантську годину з 00 год 00 хв до 05 год 00 хв, чим порушив розпорядження начальника військової адміністрації" або "Здійснював рух транспортним засобом у період дії комендантської години, чим вчинив злісну непокору законному розпорядженню Київської міської військової адміністрації", — розповідає Барановський. 

Покарання за таке адміністративне правопорушення — штраф від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Цікаво, що відповідно до реєстру судових рішень, саме за таке правопорушення призначаються покарання переважно у вигляді усного попередження, — додає Барановський. 

У поліції зазначають, що патрулі у Києві мають право перевіряти документи, що посвідчують особу, громадянство України чи спеціальний статус громадян. А в разі відсутності документів правоохоронці можуть затримувати людей і доставляти їх до органів або підрозділів Нацполіції для встановлення особи. Також поліцейські за потреби можуть проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

У яких випадках людям дозволяється перебувати на вулиці в комендантську годину?


Міністерство внутрішніх справ детально пояснило, що не вважає порушенням правил:

  • якщо людина прямує до або з укриттів під час повітряної тривоги;
  • супроводжує поранених або тяжкохворих;
  • допомагає евакуювати населення або рятує майно;
  • надає медичну або домедичну допомогу;
  • перебуває у стані крайньої необхідності.

Також існують перепустки, які надають право на пересування транспортними засобами під час комендантської години. Перепустку може видати Військовий комендант (міста Києва) — начальник Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києву і Київській області). 

Перепустки на комендантську годину видають:

  • на конкретне авто і конкретного водія/водіїв;
  • у перепустці зазначено марку, колір, номера машини, дані водія, який має право кермувати, кому належить це авто та хто видав перепустку;
  • кожна перепустка має захист і свій унікальний номер.

Але є й певні обмеження. Перепустка на пересування містом в комендантську годину не дає права проїзду через Південний міст. Право проїзду через цей міст мають виключно військовослужбовці та інші представники сил оборони, транспорт, який забезпечує життєдіяльність міста, та великовантажні автомобілі. Користуватися спецперепустками можуть лише ті, хто належить до: підрозділів сектору безпеки та оборони України, критичної інфраструктури міста, органів державної влади.

Цікаво: Закарпатська область — єдиний регіон, де від початку повномасштабного вторгнення не запроваджували тимчасові обмеження перебування людей на вулицях і в громадських місцях у комендантську годину.

Редакція "ТиКиїв" закликає тебе без потреби не порушувати комендантську годину, а у разі необхідності — звертатися до поліції, аби отримати відповідну допомогу.

А як ти ставишся до грошових штрафів у разі порушення комендантської години? 

Читай також: Перший очільник Києва Леонід Косаківський про "злобудовників" та боротьбу за владу в столиці

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації