Чи зручна столиця для електрокарів?
З кожним роком імпорт електрокарів у Київ та країну зростає. Команда "ТиКиїв" з'ясувала, чи зручна столиця для електрокарів та що робить КМДА й Департамент транспортної інфраструктури для комфортного використання "електричок", популярність яких росте у геометричній прогресії.
Електрокари — це крок до екологічного та розумного майбутнього, спрямований на збереження екології, економічність та комфорт. Ці автівки не забруднюють навколишнє середовище, а їх власники не витрачають гроші на бензин і нерви на паркування.
Що необхідно, щоб кияни перейшли на електрокари?
Згідно з українським законодавством, на сьогодні розміщувати електрозарядки можна лише на дорогах державного значення, яких 46,6 тисячі кілометрів в Україні. Але вимоги стосовно кількості "заправок" місцевого значення (яких наразі 117 тисяч) не визначені. Тому, на жаль, це поки обмежує пересування електрокарів країною. Для поширення екоавтомобілів необхідно створити відповідну інфраструктуру з мережею зарядних станцій та окремими місцями для паркування. Адже імпорт електрокарів з кожним роком тільки зростає.
Які ж переваги "електричок" перед бензиновими братами:
- можливість паркувати авто перпендикулярно, тоді воно потребує місця трохи більше за мопед;
- на площі одного великого позашляховика може стати три смарта;
- економічність;
- екологічність;
- підзарядка при зниженні швидкості;
- високий ККД.
У КМДА розповіли"ТиКиїв", що з метою збільшення частки електротранспорту КП "Київпастранс" спільно з Європейським інвестиційним банком вживає заходів щодо оновлення тролейбусного парку, зокрема опрацьовується можливість придбання тролейбусів з автономним ходом. Такий транспорт має більше переваг перед електробусами, не потребує будівництва та розвитку додаткової інфраструктури.
Також нам повідомили, що розвитком мережі електрозарядних станцій у Києві займаються переважно приватні компанії. Приміром, на початку 2018-го на ринку в Україні з'явилася мережа електрозаправних станцій YASNO E-mobility, підрозділ компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Мережа нараховує 28 станцій.
Є встановлена норма Міністерством інфраструктури України для електрозарядок на парковках — кількість місць на стоянках, обладнаних зарядками, має бути не менше 5% від усієї кількості паркомісць.
Існує ще один нюанс: власники електроавто час від часу мають проблеми із задовільністю технічних умов для підключення через невизначену напругу та потужності на станціях, оскільки у всіх різні авто.
Національною транспортною стратегією до 2030 року передбачено стимулювання використання електромобілів. Мета — збільшити частку електрокарів в країні до 75% у 2030 році.
На сьогодні встановити станцію для зарядки електромобіля може хто завгодно. Власники таких авто облаштовують станції для себе в підземних паркінгах, біля приватних будинків і навіть поруч з під'їздами. Вартість від 36 000 тис. грн до 946 000 тис. гривень.
Які були плани?
В Україні навіть планували запустити вітчизняне виробництво електроавтомобілів. Так, у 2017 році до України приїжджали представники компанії Mercedez-Benz. У 2021-му вперше з'явилися чутки про початок сумісного виробництва електрокарів, але, на жаль, з невідомих причин цього не сталося.
У 2020 році власними силами було презентовано перший український електромобіль для людей з інвалідністю. Його розробили на базі Smart. Називається він Ukrainian Social Electric Car (USEC). Ця машина дозволяє людям з порушеннями опорно-рухового апарату комфортно переміщатися містом. Особа з інвалідністю може заїжджати в автомобіль: при піднятті кришки відкривається спеціальна платформа. Водій у цьому авто може використовувати ручне управління.
А ще у 2020 році Державне космічне агентство, завод Південмаш і південнокорейська компанія Caris підписали меморандум щодо виробництва 5 тисяч електробусів до 2023 року, а також 7,8 тисячі зарядних станцій. Це не лише локалізація виробництва електробусів в Україні, а й обмін технологіями. Але через початок повномасштабного вторгнення у 2022 році, меморандум не вдалося реалізувати.
Які "електрички" полюбляють українці
У 2023 році в Україну була завезена рекордна кількість електрокарів — у 4 рази більше, ніж у 2021-му. Серед "електричок" українці обирають Volkswagen, Tesla та Nissan.
Електрокари становлять 10% від загальної кількості імпортованих авто в Україну у 2023 році. Ріст популярності електроавто суттєвий, для порівняння, у 2021-му частка електрокарів становила лише 1,2%. Найбільше авто реєструють у Львові — 5 133 та Києві — 4 913. Замикає трійку Одеса з 3 412 електрокарами.
Найпопулярнішими марками електромобілів в Україні за минулий рік стали — Volkswagen, Tesla, Nissan, Renault та Honda. На початку цього року ситуація майже не змінилася. Вже 4 роки поспіль найпопулярнішою моделлю для фанів електромашин залишається Nissan Leaf. Тільки за минулий рік було завезено понад 5 тисяч цих "японців" до країни. На другому місці за попитом Volkswagen ID.4 — 3 770 авто. Замикає трійку лідерів Tesla Model 3 — 3 291.
Підсумуємо: попри зростання популярності електрокарів у столиці, міська влада планує зробити акцент на розвиток громадського електротранспорту, а зарядними станціями для поціновувачів електроавтомобілів переймається переважно приватний бізнес або самі власники таких авто.
А як ти вважаєш, чи зручне сьогодні місто для електроавтомобілів?