Чому в Києві підвищується радіація, і як на це впливає війна

Чому в Києві підвищується радіація, і як на це впливає війна Фото: Getty Images

Несподіване виявлення високого рівня радіації на Венеціанському острові (Гідропарк) наприкінці лютого викликало у жителів столиці неабиякий подив. Розберімось, з чим це пов'язано і чим загрожує містянам. 

Протягом кількох тижнів моніторингове обладнання uRADMonitor, використовуючи екологічну платформу SaveEcoBot, зафіксувало значення від 165 мкЗв/год до 190 мкЗв/год. Ці показники не перевищують безпечного рівня радіації, але вищі за ті, що зазвичай спостерігається у столиці. Адже загалом у Києві в місцях, де розміщено кілька десятків пристроїв моніторингу, рівень становить 100-110 нЗв/год (а в деяких, які можна вважати чистими, лісистих місцевостях та паркових зонах, показник становить близько 80 нЗв/год).

Безпечним радіаційним фоном вважаються значення до 0,26 мкЗв/год (30 мкР/год або 260 нЗв/год). Підвищений рівень — від 260 до 1200 нЗв/год, а небезпечний — від 1200 нЗв/год.

Команда "ТиКиїв" зв'язалася з Департаментом захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА, аби дізнатися, чому час від часу у столиці підвищується рівень радіації та що місцева влада робить для покращення екологічного стану у столиці. 

Фото: Unsplash

Чому підвищується рівень радіації та що роблять для захисту киян?

Одна з можливих версій виникнення цієї ситуації полягає в піднятті радіоактивного шару мулу з дна Київського моря, що залишився там від часів аварії на Чорнобильській АЕС внаслідок активізації бойових дій навесні 2022 року. Нагадаємо, що в цьому регіоні, зокрема навпроти сіл Демидів, Козаровичі, Глібівка, точилися активні бої, а 24 лютого та 1 березня над акваторією моря відбувалися повітряні битви. Внаслідок розливу Дніпра навесні 2023 року, який спричинив часткове затоплення Гідропарку, Труханового острова та інших островів, частина цього радіоактивного мулу намилася до Києва. 

У Департаменті захисту довкілля та адаптації до зміни клімату нам повідомили, що ще у 2022 році КМДА оперативно вжила заходів та затвердила програму державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря агломерації Києва. За словами заступника директора начальника управління охорони навколишнього середовища та адаптації до зміни клімату Володимира Дундара, столиця намагається швидко оновлювати необхідну техніку для оперативного реагування у разі підвищення рівня радіації.

Наразі встановлено 7 референтних пунктів спостереження та 46 індикативних датчиків автоматичного моніторингу стану атмосферного повітря. Система оперативно забезпечує інформацією про довкілля органи державної влади та мешканців Києва. За даними можна слідкувати у режимі реального часу у додатку "Київ Цифровий", — розповів нам Володимир Дундар.

За словами заступника директора, всі 7 референтних пунктів спостереження у столиці додатково оснащені датчиками вимірювання радіації.

За даними моніторингу стану атмосферного повітря, перевищення рівня радіаційного фону на цей момент не зафіксовано, — додав Дундар.

Фото: Getty Images

Що потрібно робити при підвищенні радіаційного фону?

У Департаменті захисту довкілля та адаптації до зміни клімату мешканцям столиці радять:

  • закрити вікна;
  • обмежити перебування на вулиці;
  • пити більше води;
  • якщо є очищувач повітря, то включити його на максимум.

Також у департаменті нам повідомили, що у 2024 році на природоохоронні заходи в столиці передбачено витратити 17 500 00 млн гривень.  

Як виміряти рівень радіації самостійно?  

Дозиметр  — найпростіший спосіб виміряти радіацію. Просто візьми прилад у руку і він все зробить за тебе. Обійдеться він приблизно в 1-2 тисячі гривень. Радіаційний фон може бути нестабільним, тому для точнішого результату вимірювати радіацію треба 3-5 разів. Якщо проводити вимірювання в домі, дозиметр треба тримати ближче до підлоги й стін, але трохи далі від голих цегляних стін і печі — вони можуть спотворювати показники.

Радіація Україна
Фото: Getty Images

Небайдужі активісти розробили карту радіації в Україні в реальному часі. Дані про рівень радіації для неї надає МОЗ України та ДТЕК. На жаль, на тимчасово окупованих рф територіях радіаційний фон виміряти неможливо.

Міська влада тримає ситуацію під контролем та, у разі небезпеки, оперативно інформуватиме населення. 

А ти як вважаєш, чому у Києві час від часу підвищується рівень радіації? Поділися своєю думкою у коментарях нашого Телеграм-каналу. 

Читай також: Скільки коштує озеленення Києва?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації