Київські крилаті річкові теплоходи: чому закрили цей проєкт та як він починався у 1957 році

Київські крилаті річкові теплоходи: чому закрили цей проєкт та як він починався у 1957 році Фото: Архів

Понад 20 років тому у Києві був такий вид транспорту як теплоходи з підводними крилами. На цих човнах, які наче парили над Дніпром, можна було дістатися від столиці до Канева, і навіть через Азовське море. Досить довгий час ця прикраса столиці займала немалу нішу серед громадського транспорту, але згодом, коли місто активно почало відбудовуватися, й наземний вид перевезення став дешевше та ефективніше, то проєкт крилатих човнів довелося призупини саме через їх високу собівартість.  

Як все починалося

У 1957 році з'явився перший прототип під назвою "Ракета-1", — який міг розвивати швидкість майже до 100 км/год разом з людьми. А через чотири роки, з 1960-х, у серійне виробництво були запущені крилаті катери під назвами "Ракета", "Метеор", "Схід", "Комета", "Білорусь", "Буревісник", "Полісся", "Колхіда" та "Циклон". Попри це в народі все одно їх продовжували називати "ракетами". Але в кожної моделі була своя особливість. 

Фото: Архів
Фото: Архів

"Ракети" — або як їх ще потім називали "Полісся", почали випускати з 1957 року до кінця 1970-х. Було випущено всього 400 таких "Ракет". Одна могла вмістити 66 осіб і розвивала швидкість до 60 км/год.  

Найпершу "Ракету" у Києві було названо "Гагарін", а люди кричали "Виводь колісний з причалу, "Ракета" йде".

Метеор
Фото: Liga.net

"Метеори" — випускали з 1961 року по 1991-й. Їх відмінність від "Ракети" полягала у тому, що вони були створені для круїзу по річці, мали більше місця та розвивали швидкість понад 90 км/год. Було випущено більше ніж 400 таких теплоходів. 

Комета Архів
Фото: Архів

"Комета" — була розроблена у 1961 році, але запущена у серійне виробництво з 1964 року по 1981-й. Всього було побудовано 86 "Комет", а ще 34 теплоходи були виготовлені на експорт. 

Теплохід Схід
Фото: Архів

"Восход" (Схід) — це назва групи теплоходів, які були створені для заміни старих "Ракет" та "Метеорів". "Восход" був побудований у 1973 році та випускався до середини 90-х. Док покинули 150 теплоходів. Це були настільки ексклюзивні моделі, що десятки країн купували ці кораблі, не маючи аналогічних технологій. 

Як ти вже встиг зрозуміти, швидкісний флот займав важливе місце у перевезенні пасажирів столиці. Кожен маршрут був забитий під зав'язку. 

Чому теплоходи припинили "існування"

Втрата цих надводних крил відбулася у 1996 році через те, що флот був переданий у Фонд держмайна, який, своєю чергою, продавав за копійки теплоходи у Грецію, Китай, В'єтнам і Нідерланди. 

Ще одна з причин це те, що"Ракети" споживали дуже багато палива. Сам момент "зльоту" — виходу судна на опорні крила — був трохи менш енерговитратним, ніж старт космічного корабля "Союз-1". На них ставили двигуни від важких літаків, а на "Метеори" по 2 на кожен, 1000 кінських сил. А харчувалися вони звичайною солярою, дизпаливом. Щоправда, апетит — 103 кг/год на крейсерській швидкості. Тому такі теплоходи використовували для досить довгих маршрутів, оскільки у якості "трамвая" вони були невигідні. У місті активно почали будувати дороги й розвивати наземний громадський транспорт, який був значно дешевший в обслуговуванні, тому "Ракети" відходили на задній план.

Остання у столиці діюча "Ракета" під назвою "Хвиля" стоїть на закритій території біля Рибальського острова та призначена для службового користування чиновниками Мінтрансу.

Чи будуть знову "Ракети" і "Метеори" прикрашати столицю

У 2020 році міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив про плани відновити в Україні рух суден на підводних крилах. 

Щодо дат за пасажирські річкові перевезення не скажу, але "Ракети" точно працюватимуть. Вони ще є в наявності, — повідомив Криклій.

Останній раз розмови про відновлення крилатих теплоходів у Києві були у 2021 році. Тоді в Державній агенції розвитку туризму України планували запустити маршрут від Києва до Канева. Нові "Ракети" і "Метеори" мали виконувати цей план за дві години, ще й робити зупинки в інших населених пунктах. Для цього проєкту навіть намагались залучити європейських інвесторів. Станом на 2018 рік, залишилось всього 4 такі "Ракети".

Також підприємиць Дмитро Власов викупив та відновив 3 теплоходи "Полісся-1", "Полісся-5", та "Невка-6". Він мріє поновити та запустити нові маршрути по Дніпру. 

А ми будемо сподіватися, що кораблі, які колись були особливістю Києва, знову стануть окрасою нашої столиці на довгі роки. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Національний авіаційний університет вперше очолила жінка - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Національний авіаційний університет вперше очолила жінка

Фільм блогера Антона Птушкіна встановив рекорд касових зборів серед документальних стрічок - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Фільм блогера Антона Птушкіна встановив рекорд касових зборів серед документальних стрічок

У Києві відкрилася виставка світлин, зроблених у здичавілих місцинах Полісся - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві відкрилася виставка світлин, зроблених у здичавілих місцинах Полісся

На стінах станції метро "Площа Українських Героїв" змонтували нові літери - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

На стінах станції метро "Площа Українських Героїв" змонтували нові літери

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації