Київські крилаті річкові теплоходи: чому закрили цей проєкт та як він починався у 1957 році

Київські крилаті річкові теплоходи: чому закрили цей проєкт та як він починався у 1957 році Фото: Архів

Понад 20 років тому у Києві був такий вид транспорту як теплоходи з підводними крилами. На цих човнах, які наче парили над Дніпром, можна було дістатися від столиці до Канева, і навіть через Азовське море. Досить довгий час ця прикраса столиці займала немалу нішу серед громадського транспорту, але згодом, коли місто активно почало відбудовуватися, й наземний вид перевезення став дешевше та ефективніше, то проєкт крилатих човнів довелося призупини саме через їх високу собівартість.  

Як все починалося

У 1957 році з'явився перший прототип під назвою "Ракета-1", — який міг розвивати швидкість майже до 100 км/год разом з людьми. А через чотири роки, з 1960-х, у серійне виробництво були запущені крилаті катери під назвами "Ракета", "Метеор", "Схід", "Комета", "Білорусь", "Буревісник", "Полісся", "Колхіда" та "Циклон". Попри це в народі все одно їх продовжували називати "ракетами". Але в кожної моделі була своя особливість. 

Фото: Архів
Фото: Архів

"Ракети" — або як їх ще потім називали "Полісся", почали випускати з 1957 року до кінця 1970-х. Було випущено всього 400 таких "Ракет". Одна могла вмістити 66 осіб і розвивала швидкість до 60 км/год.  

Найпершу "Ракету" у Києві було названо "Гагарін", а люди кричали "Виводь колісний з причалу, "Ракета" йде".

Метеор
Фото: Liga.net

"Метеори" — випускали з 1961 року по 1991-й. Їх відмінність від "Ракети" полягала у тому, що вони були створені для круїзу по річці, мали більше місця та розвивали швидкість понад 90 км/год. Було випущено більше ніж 400 таких теплоходів. 

Комета Архів
Фото: Архів

"Комета" — була розроблена у 1961 році, але запущена у серійне виробництво з 1964 року по 1981-й. Всього було побудовано 86 "Комет", а ще 34 теплоходи були виготовлені на експорт. 

Теплохід Схід
Фото: Архів

"Восход" (Схід) — це назва групи теплоходів, які були створені для заміни старих "Ракет" та "Метеорів". "Восход" був побудований у 1973 році та випускався до середини 90-х. Док покинули 150 теплоходів. Це були настільки ексклюзивні моделі, що десятки країн купували ці кораблі, не маючи аналогічних технологій. 

Як ти вже встиг зрозуміти, швидкісний флот займав важливе місце у перевезенні пасажирів столиці. Кожен маршрут був забитий під зав'язку. 

Чому теплоходи припинили "існування"

Втрата цих надводних крил відбулася у 1996 році через те, що флот був переданий у Фонд держмайна, який, своєю чергою, продавав за копійки теплоходи у Грецію, Китай, В'єтнам і Нідерланди. 

Ще одна з причин це те, що"Ракети" споживали дуже багато палива. Сам момент "зльоту" — виходу судна на опорні крила — був трохи менш енерговитратним, ніж старт космічного корабля "Союз-1". На них ставили двигуни від важких літаків, а на "Метеори" по 2 на кожен, 1000 кінських сил. А харчувалися вони звичайною солярою, дизпаливом. Щоправда, апетит — 103 кг/год на крейсерській швидкості. Тому такі теплоходи використовували для досить довгих маршрутів, оскільки у якості "трамвая" вони були невигідні. У місті активно почали будувати дороги й розвивати наземний громадський транспорт, який був значно дешевший в обслуговуванні, тому "Ракети" відходили на задній план.

Остання у столиці діюча "Ракета" під назвою "Хвиля" стоїть на закритій території біля Рибальського острова та призначена для службового користування чиновниками Мінтрансу.

Чи будуть знову "Ракети" і "Метеори" прикрашати столицю

У 2020 році міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив про плани відновити в Україні рух суден на підводних крилах. 

Щодо дат за пасажирські річкові перевезення не скажу, але "Ракети" точно працюватимуть. Вони ще є в наявності, — повідомив Криклій.

Останній раз розмови про відновлення крилатих теплоходів у Києві були у 2021 році. Тоді в Державній агенції розвитку туризму України планували запустити маршрут від Києва до Канева. Нові "Ракети" і "Метеори" мали виконувати цей план за дві години, ще й робити зупинки в інших населених пунктах. Для цього проєкту навіть намагались залучити європейських інвесторів. Станом на 2018 рік, залишилось всього 4 такі "Ракети".

Також підприємиць Дмитро Власов викупив та відновив 3 теплоходи "Полісся-1", "Полісся-5", та "Невка-6". Він мріє поновити та запустити нові маршрути по Дніпру. 

А ми будемо сподіватися, що кораблі, які колись були особливістю Києва, знову стануть окрасою нашої столиці на довгі роки. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації