Човни, лелеки та архангел: що означають герби районів Києва

Човни, лелеки та архангел: що означають герби районів Києва Фото: pechersk-2023.kyivcity.gov.ua

Як виглядає герб Києва, знають майже всі жителі міста. Раніше "ТиКиїв" вже розповідав, як він змінювався протягом століть. А чи багато киян знають, що зображено на гербі їхнього району, та яке значення мають усі ці символи? Розбираємось!

Практично всі герби районів Києва, у їхньому теперішньому вигляді, були затверджені на початку 2000-х років, коли у місті провели адміністративну реформу. Власне, саме ця реформа "переділила" столицю з 14 районів, що були раніше, на десять. 

У кожного районного герба є два варіанти. Перший — малий, що використовується на прапорі, іншій символіці, у районних установах тощо. Другий варіант — геральдично вірний, за стандартами Українського геральдичного товариства (УГТ). Різниця між ними зазвичай незначна — здебільшого вона стосується або оформлення щита, на якому зображений герб, або використання певних кольорів.

Геральдика у цьому плані — доволі сувора система й допускає використання обмеженої кількості кольорів та форм. Тому обрамлення щита та форма районних гербів за геральдичними стандартами завжди однакові. За тими ж геральдичними правилами, герби міст та їхніх районів вінчаються традиційним муніципальним символом — мурованою короною (corona muralis). Для малих гербів правила не є такими суворими, тож інколи при їх створенні автори давали волю фантазії.

Голосіївський

Герб Голосіївського району
Герб Голосіївського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

На блакитному щиті герба цього району зобразили одну з найвідоміших споруд на території Голосієва — головний павільйон ВДНГ з характерними колонами та шпилем. Верхню частину прикрашає стилізоване зелене листя, яке нагадує про ще одну відому локацію району — Голосіївський парк, який є найбільшим лісопарковим масивом столиці.

Головний павільйон ВДНГ
Головний павільйон ВДНГ. Фото: facebook.com/vdngkyiv

Щит обрамлений блакитною стрічкою та прикрашений стилізованим рослинним орнаментом і квітами каштана. Вінчає усю цю композицію жовто-блакитна стрічка зі зменшеним гербом Києва з архангелом Михаїлом та українським тризубом. 

Архангела Михаїла можна побачити на багатьох гербах районів. Що й не дивно, адже він зображений на гербі самого міста і вважається його покровителем. Також у символіці районів часто наявні кольори української держави: блакитний (синій) та жовтий (золотий).

Дарницький

Герб Дарницького району
Герб Дарницького району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Головним персонажем герба Дарницького району є лелека, що летить. Цей птах тут символізує розвиток району, добробут, спокій та оновлення. Під лелекою — срібне листя осокора (тополі), від якого отримала свою назву місцевість Осокорки. А золотий двоголовий човен на блакитній воді Дніпра вказує на причетність району до славного минулого Києва.

Зелене поле щита — символічне зображення лісових масивів району. Також цей колір символізує надію, добробут та процвітання. Сам же щит на малому гербі взагалі не має обрамлення — така скромність притаманна лише двом столичним районам.

Деснянський

Герб Деснянського району
Герб Деснянського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Якщо офіційний символ попереднього району був доволі мінімалістичним, то тут все "по-богатому". На гербі є й архангел Михаїл з вогняним мечем, і три золоті старокиївські гривні, і журавель із золотим ключем, і навіть стилізоване зображення княжого двору.

З архангелом усе зрозуміло, а от інші елементи герба потребують пояснення. Журавель, наприклад, символізує охоронця домашнього вогнища та родинних традицій. Золоті гривні вказують на Банкнотно-монетний двір, який розташований якраз у Деснянському районі. А зображення княжого двору нагадує, що з XI століття на цих землях існувала резиденція князів. 

Читай також: "Невідомі Троєщина та Лісова: цікаві локації, про які ви не знали"

По діагоналі герб перетинає хвиляста стрічка — символ річки, що дала назву району. А обрамлено щит стилізованим листям чаполочі, яка символізує добрі сили природи та гармонію. Ну і звісно ж, не обійшлось без традиційного тризуба.

Дніпровський

Герб Дніпровського району
Герб Дніпровського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Герб цього району також напряму пов'язаний з його назвою — на честь головної річки України. Тут на синьому тлі пливе золотий давньоруський човен із піднятими вітрилами, розсікаючи золоті хвилі. Човен, як ми вже знаємо, — це про причетність цих земель до стародавнього минулого Києва, а ще — про територіальну єдність міста. Ну, а золоті хвилі символізують сам Дніпро, до берегів якого в стародавні часи приносили дари київським князям.

Обрамлений герб в обох версіях за стандартами геральдики. Крім того, його офіційний варіант вінчає зменшений герб Києва з архангелом Михаїлом (його у районній символіці взагалі багато) на фоні мурованої корони.

Оболонський

Герб Оболонського району
Герб Оболонського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Тут ми знову зустрічаємо нашого знайомого Михаїла (проте в дещо незвичному вигляді), який левітує над золотим арковим мостом. Архістратиг тут присутній не тільки тому, що він є покровителем Києва — він ще й втілює ідею перемоги над ворожими силами та символічно розповідає про відбиття киянами у XI столітті навали кочівників на території Оболоні. 

Золотий міст на гербі символізує найдовший міст столиці — Північний, що з'єднує дві частини міста, розділені Дніпром. А під мостом ростуть сріблясто-сині лілії, які відображають річкову рослинність, затоплену весняними повідями. Проте, це не єдине їхнє значення. Адже геральдична лілея є стародавнім символом французької монархії.

За легендою, французька геральдична лілея з'явилась після одруження княжни Ганни Ярославни з французьким королем, і цей символ є трансформованою версією Тризуба Рюриковичів.

Печерський

Герб Печерського району
Герб Печерського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Герб Печерського району — нетипово скромний та мінімалістичний. Тут, на синьому щиті, зображений Нестор Літописець із золотим німбом — він сидить на невеличкому стільці та щось там собі пише у книзі. Нестор Літописець був ченцем Києво-Печерської лаври, а його зображення символізує давню історію району та наявність на його території визначних християнських святинь.

Автори герба, Марко Галенко та Леонід Багинський, розповідали, що відчували велику відповідальність, працюючи над символом Печерська. 

Передивлялися літературу, вивчали закони іконопису. Тому деякі лінії та перспектива нашої стилізації нагадують роботи Андрія Рубльова. Втім, на документальність і не претендували: зображень Нестора Літописця є багато, але вони датовані XVI-XVII століттями, — розповідав Марко Галенко.

Подільський

Герб Подільського району
Герб Подільського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Офіційний символ Подільського району — також доволі простий і лаконічний. На ньому зображена рука в золотих лицарських обладунках, що тримає арбалет. Тло щита — зазвичай малинове, але у геральдично вірному варіанті воно має пурпуровий колір. Обрамлений щит в обох варіантах за геральдичними стандартами та увінчаний уже знайомою нам мурованою короною.

Герб Києва, 1480 рік
Герб Києва у гербовнику Конрада Ґрюненберґа, 1480 рік

Подільський герб має давню історію та бере початок ще з часів Речі Посполитої. Тоді лук, а пізніше — самостріл-арбалет був зображений на гербі міста. Появу цього символу деякі історики пов'язують з наданням Києву Магдебурзького права десь наприкінці XV століття. За тих часів Поділ був осередком міського життя та центром самоврядування: тут розташовувалась ратуша та діяла міська канцелярія.

Святошинський

Герб Святошинського району
Герб Святошинського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

А ось ще один незвичайний герб, до створення якого підійшли з фантазією. Щит герба ділить на дві частини висока сосна — символ Святошинського лісу. У правій частині на червоному тлі примостився все той самий Михаїл, весь у золоті. У лівій частині на зеленому тлі — вигадлива композиція зі смолоскипа, шестерні та пропелера. Обрамлений щит золотим листям, а зверху увінчаний тризубом.

Шестерня — це поширена емблема промисловості та технічного виробництва. Пропелер символізує авіабудування, бо на Святошині розташовані підприємства "Антонов" та "Авіант". А факел — символ освіти та знань.

Солом'янський

Герб Солом'янського району
Герб Солом'янського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

На гербі Солом'янського району вмістилися цілих чотири символи. Окрім все того ж архангела Михаїла, тут зображені три золоті елементи: ключ, подвійна сокира та циркуль. Щит герба обрамлений колосками та декоративною стрічкою, а вінчає композицію… так, знову тризуб.

Ключ у геральдиці має кілька значень, але тут він є символом відкритості та натякає на "ворота" Києва: аеропорт і залізничний вокзал. Сокира символізує розвиток ремесел, а циркуль відсилає до точних наук та технічного прогресу, адже на території району є багато навчальних закладів. Врешті колоски відсилають до походження назви району, яка пішла від вкритих соломою дахів будинків, яких тут було багато у XIX столітті.

Шевченківський

Герб Шевченківського району
Герб Шевченківського району: малий (зліва) та за стандартами УГТ (справа)

Центральне місце на гербі Шевченківського району посідає одна з головних пам'яток України — Софія Київська, що символізує духовність та давню історію цієї частини міста. Під Софією розташований фігурний золотий ключ. Як ми вже знаємо, ключ може мати кілька значень. Тут він означає мудрість, знання та свободу вибору.

Софія Київська
Софія Київська. Фото: st-sophia.org.ua

Щит герба обрамлений стилізованим рослинним орнаментом і увінчаний золотим княжим вінцем, у центрі якого — офіційний символ міста. Корона ж відсилає до тих часів, коли на території сучасного Шевченківського району розташовувався державно-політичний центр Київської Русі. 

Читай також: "На гербі, на торті, на вулицях: як каштани стали символом Києва

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації