Як BIM-технології та 3D-принтери допоможуть у відбудові Києва

Як BIM-технології та 3D-принтери допоможуть у відбудові Києва Фото: Getty Images

Будівництво майбутнього вже в Україні! "ТиКиїв" розповідає, як у країні та на Київщині впроваджують новітні технологічні рішення у будівництві. Це відкриває нові перспективи для відбудови міст, зруйнованих війною. 

Інформаційне моделювання будівель або скорочено BIM (від англ. Building Information Modeling) — це процес оптимізації проєктування і будівництва. За допомогою BIM-технологій створюється інформаційна модель, яка забезпечує точне бачення проєкту в цілому.

Головна перевага над звичайним будівництвом полягає в тому, що BIM створює якісне цифрове представлення будівлі, яке використовується для прогнозування продуктивності, оцінки витрат і планування робіт. Завдяки програмі одразу можна побачити проблему у проєкті та спрогнозувати вартість робіт, оскільки технологія розраховує вартість матеріалів. Таким чином можна понизити рівень корупції та махінацій з тендерами. 

Програма прораховує, скільки часу потрібно на зведення будівлі та допомагає архітекторам і інженерам побачити модель реалізації різних конструкційних елементів, що сприяє розумінню, наскільки вони підходять для проєкту.

17 лютого 2021 року Кабмін затвердив розроблену Мінрегіоном концепцію впровадження технологій будівельного інформаційного моделювання (ВІМ-технологій) та план заходів з її реалізації. 

BIM-технології — інструмент подальшого реформування, модернізації та цифрової трансформації будівельної галузі України. Їх системне впровадження на державному рівні дозволить оптимізувати витрати на будівництво та експлуатацію об'єктів, підвищити надійність та безпеку будівель і споруд, зробити вітчизняну будівельну продукцію конкурентоздатною, — зазначив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Концепцію впровадять до 2025 року, вона буде реалізовуватись поетапно. На початковому етапі протягом 2021–2022 років:

  • розробили та затвердили необхідні зміни в законодавстві у сфері застосування ВІМ-технологій;
  • прийняли нормативні документи (стандарти), гармонізовані з міжнародними та європейськими нормативними документами з будівельного інформаційного моделювання;
  • прийняли національні стандарти, які визначають основні вимоги до проєктної документації та проведення експертизи;
  • затвердили Національний класифікатор будівель і споруд та Національний класифікатор будівельної продукції, матеріалів, робіт та послуг.

На другому етапі, протягом 2023-2025-х рр., мають:

  • забезпечити повну актуалізацію будівельних норм з урахуванням особливостей застосування BIM-технологій;
  • забезпечити реалізацію пілотних проєктів будівництва з використанням будівельного інформаційного моделювання на рівні не менше ніж 10 відсотків проєктів будівництва, що фінансуються коштом видатків державного бюджету.

Через повномасштабну війну другий етап застопорився. Тож, очікуємо, що у цьому році почнеться його реалізація, а у наступному — з'являться перші міські проєкти з використанням BIM-технологій.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Будівля з 3D-принтера

А ще в Київській області впроваджують технології будівництва з використанням 3D-принтера. Найбільша їх перевага — швидкість. 3D-принтер створює каркас дому площею 130 м² всього за 8 днів.

Будівельний 3D-друк (c3Dp) або 3D-будівельний друк (3DCP) належить до тих технологій, які використовують 3D-друк як основний метод для виготовлення будівель або будівельних компонентів.   

У 2023 році міська рада Ірпеня прийняла рішення про створення будинку для родини, що втратила житло через війну, за допомогою 3D-принтера. Про це повідомив очільник міста Олександр Маркушин.

Я вперше побачив на власні очі, як програміст запустив з комп'ютера роботу 3D-принтера, і він почав "друкувати" стіни майбутнього будинку. Словами важко описати, просто подивіться на відео, як працює це будівельне диво, — написав в соцмережах Маркушин.

Фото: скриншот з відео
Фото: скриншот з відео

А нещодавно у Львові закінчили будівництво стін школи, які надрукував 3D-принтер. Це перша в Україні школа, зведена за такою технологією.

За допомогою 3D-принтера створили будівлю, розраховану на 100 першокласників, загальною площею 506,5 м кв. Навчальний корпус введуть в експлуатацію цього року, він має один поверх, де розміщені класні кімнати, учительська, вбиральні та хол з інклюзивним простором.    

Тільки уяви, як можна відбудувати Київ, якщо поєднати ці дві новітні технології!

Читай також: 9 геніальних речей, які винайшли у Києві  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації