Київ для людей з порушенням зору та слуху

Київ для людей з порушенням зору та слуху Фото: Getty images

"ТиКиїв" продовжує спецтему безбар’єрності у столиці. Ми з'ясували: що робить міська влада для комфортного життя людей з інвалідністю та як у цьому допомагають міжнародні партнери.  

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Створення безбар'єрних умов для людей з порушеннями слуху та зору 

Як показав моніторинг Міністерства соціальної політики України, у 2023 році лише 20 % публічних об'єктів інфраструктури країни були безбар'єрними. Тож поступово міста обладнають всім необхідним для комфорту людей з інвалідністю. 

Ми вже розповідали про те, що планують зробити для людей на кріслах колісних. Також для "ТиКиїв" у КМДА розповіли, що для людей з порушенням зору на вулицях столиці вже з'явилася тактильна плитка, світлофорні об'єкти облаштовують дублювальними звуковими сигналами, а на сходи важливих будівель наносять спеціальну контрастну смугу.  

Усі входи до станцій метро вже обладнані тактильною плиткою, входи та виходи — звуковим дублювальним сигналом. Усі плани з реконструкції та капітальних ремонтів об'єктів вулично-дорожньої мережі обов’язково виконують з дотриманнями принципів безбар'єрності, — розповіли нам у КМДА

За словами міської ради, КП "Київбудреконструкція" та фахівці ліфтового господарства при розробці завдань на проєктування об'єктів тепер враховують такий параметр як фізична доступність. Для безперешкодного доступу маломобільних груп населення кабіни ліфтів обладнують додатковими функціями:  

  • виклик диспетчера;  
  • гонг (звуковий сигнал прибуття кабіни);  
  • кнопки з індикацією поверху (зі шрифтом Брайля).

Значну увагу надають і безбар'єрності у туристичній сфері: у столиці відкривають мініскульптури, обладнані рельєфно-крапковими тактильними табличками зі шрифтом Брайля, у межах інклюзивного туристичного маршруту.  

У 2023 році завдяки співпраці міста з "Українським товариством глухих" та за ініціативи Уповноваженої Київської міської ради з прав осіб з інвалідністю Лесі Петрівської люди з інвалідністю зі слуху можуть звернутися жестовою мовою до контактного центру 1551 зі скаргою, пропозицією або зауваженням щодо роботи комунальних служб та благоустрою міста. 

За словами міськох ради, Київ активно працює над захистом прав людей із порушеннями слуху, щоб столиця стала для них доступною фізично та інформаційно — у цифрових сервісах.   

Ми плануємо запровадити переклад українською жестовою мовою та з української жестової мови через відеозв'язок з оператором-перекладачем жестової мови під час комунікації з відвідувачами КМДА з порушеннями слуху, які є жестомовними особами, — додали у КМДА 

Також на 2024-2025 роки міська рада запланувала адаптацію офіційної інформації міської влади для людей з порушенням зору. Так, на офіційному порталі Києва вже адаптували для людей з порушеннями зору перелік укриттів.  

Таблиця з адресами опублікована на Офіційному порталі Києва за посиланням

Мер міста Віталій Кличко особисто тримає на контролі ініціативи та проєкти, які допомагають покращити якість життя усіх киян, забезпечуючи їм рівні можливості та доступ до інфраструктури міста.  

За дорученням мера Києва, безбар'єрність стала наскрізною темою при підготовці всіх міських цільових програм. Віталій Володимирович затвердив план заходів з формування єдиної системи надання реабілітаційної допомоги в Києві, — розповідає Марина Хонда  

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Що зроблено за 2023 рік? 

З урахуванням війни, за минулий рік міська влада зробила велику роботу у напрямку наближення до безбар'єрності. Вже завершено будівельні роботи з реконструкції світлофорних об’єктів за адресами:  

  • вул. Героїв Дніпра, 24 та 45; 
  • вул. Ревуцького, 40. 

Завершено будівництво нових світлофорних об'єктів:  

  • просп. Алішера Навої — вул. Воскресенська; 
  • вул. Академіка Заболотного — вул. Квітуча; 
  • вул. Василя Касіяна (зупинка громадського транспорту "Автостоянка — дублер").

На таких світлофорах передбачено встановлення пристроїв звукового супроводу, пониження бордюрного каменю та облаштування тактильної плитки для безпечного переходу проїзних частин особами з інвалідністю з порушеннями зору.  

Також тривають будівельні роботи з реконструкції світлофорного об’єкта на перетині вулиць Володимира Брожка та Монтажників. Ще міська влада розробила 3 проєкти з облаштування наземних та підземних пішохідних переходів пристроями звукового супроводу, пониженням бордюрного каменю та тактильною плиткою на перехрестях:  

  • бульв. Тараса Шевченка —  вул. Пирогова;  
  • вул. Вадима Гетьмана — вул. Олекси Тихого;  
  • пл. Галицька — вул. Бульварно-Кудрявська.  

Також в роботі 2 проєкти будівництва світлофорних об'єктів з облаштуванням регульованих пішохідних переходів пристроями звукового супроводу, пониженням бордюрного каменю та тактильною плиткою за адресами:  

  • вул. Милославська, 12; 
  • вул. Юрія Іллєнка, 5.  

У 2023 році встановили 153 пристрої звукового супроводу для безпечного переходу проїжджих частин особами з інвалідністю з порушеннями зору на 68 світлофорних об’єктах.

У столиці функціонує комунальна реабілітаційна установа "Київський центр незрячих" за адресою Берестейський проспект, 98/2. Центр надає можливість отримати фізичну, психологічну, соціально-побутову реабілітацію особам з інвалідністю із зору або з інвалідністю інших нозологій та глибокими порушеннями зору, корекційному вихованню та інклюзивній освіті дітей з глибокими порушеннями зору задля їх максимального включення до повноцінного життя в суспільстві.

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Допомога міжнародних партнерів  

У КМДА повідомили, що з переходом до безбар'єрноcті Києву допомагають США, Канада та країни ЄС різноманітними програмами та ініціативами. Приміром, проєкт RISE, який запропонувало КП "Центр організації дорожнього руху" реалізується у межах Декларації про співпрацю з Міністерством Транспорту та Трансформації мобільності у Гамбурзі. Метою цього проєкту є обмін досвідом у впровадженні транспортних рішень щодо забезпечення безбар'єрного простору.

Також у січні 2023 року Київ та ізраїльська організація Israel Trauma Coalition підписали меморандум про співпрацю. Закордонні фахівці навчають наших психологів роботі з постраждалими від війни. Навчання в офлайн та онлайн-форматах пройшли вже близько сотні фахівців. 

Далі ми розповімо, які освітні програми є у місті для маломобільних груп населення та які безкоштовні програми допомоги діють у Києві. 

Читай також: Парки у Києві реконструюють за вимогами безбар’єрності

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації