У Києві вироблятимуть енергію зі сміття
Столична влада взяла на озброєння досвід інших українських міст країни щодо перероблення відходів. Планують побудувати дві ТЕЦ на різних берегах столиці, що використовуватимуть висококалорійні фракції відходів! Простими словами — енергію будуть виробляти зі сміття.
Нещодавно делегація КМДА оглянула у Львові механіко-біологічний сміттєпереробний комплекс, який наразі будується, та полігон поблизу села Грибовичі, що перебуває в процесі рекультивації. Такий комплекс необхідний і Києву для порятунку енергетичної системи міста, яка постраждала внаслідок ворожих обстрілів, а також для швидшої утилізації столичного сміття. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), що сприяв відкриттю сміттєпереробного комплексу у Львові, допоможе побудувати перший такий завод у столиці.
Нова реальність
За словами заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, тема управління відходами є надзвичайно важливою, навіть попри воєнний стан.
Сміття не зменшується, і його правильна утилізація потребує ефективних рішень. Зараз львівський полігон продовжують будувати завдяки підтримці ЄБРР, і це добре, бо в майбутньому сміттєпереробний комплекс зможе використовувати відходи для виробництва електроенергії, — розповів Пантелеєв.
У пресслужбі КМДА повідомили, що міська влада домовилася з львівськими колегами про подальшу співпрацю й обмін досвідом у цій сфері. Мета — максимально раціональне використання сміття як енергоджерела.
Україна зараз стикається з енергетичним дефіцитом. Ворог намагається знищити нашу енергосистему, і ми маємо шукати альтернативні шляхи для виробництва енергії. Концепція енергетичної стійкості Києва передбачає створення двох ТЕЦ на різних берегах столиці, які працюватимуть на комбінованому паливі та використовуватимуть висококалорійні фракції відходів. Це розв'яже дві проблеми — дефіцит енергії та накопичення сміття, що є типовою практикою для європейських міст, — додає Пантелеєв.
Сміття — це скарб
Завдяки сучасним технологіям відходи можна перетворювати на енергію, яка живитиме домівки та вулиці. Приміром, у країнах ЄС відходи вже давно стали цінним ресурсом: у Швеції, Данії, Нідерландах та Німеччині сміття перетворюють на енергію, і це приносить неабиякі результати.
У Швеції сьогодні працює понад 30 сміттєспалювальних заводів, які забезпечують близько 20% потреби в тепловій енергії. У скандинавів настільки все наладжено, що вони імпортують сміття з інших країн, аби підтримувати роботу своїх підприємств. Данія має один із найсучасніших сміттєспалювальних заводів у світі — Амагер Бакке, який розташовується у Копенгагені. Він переробляє не лише відходи на енергію, а й має незвичайну архітектуру... на його даху розміщується лижна траса! Завод виробляє тепло для близько 60 тисяч домогосподарств і електроенергію для 30 тисяч домівок.
У Нідерландах працюють кілька високотехнологічних заводів, які перетворюють сміття на електрику і тепло, одночасно зменшуючи обсяг відходів, що потрапляють на полігони. Понад 80% сміття у країні переробляють або використовують для виробництва енергії.
Стратегічний партнер України та Києва — Німеччина — сьогодні посідає перше місце у галузі переробки відходів, тут функціонує понад 70 сміттєспалювальних заводів. Німці не зупинилися лише на переробленні сміття, вони розробили систему сортування відходів, яка дозволяє перетворювати їх на корисну енергію.
Тож, очікуємо і в Києві появи сучасного сміттєпереробного комплексу!