Чому втомилися мости Метро та Патона в Києві?

Чому втомилися мости Метро та Патона в Києві? Фото: hromadske

Вже кілька років два ключових мости в Києві — Метро та Патона, знаходяться в аварійному стані. Через це міська влада має намір закінчити будування Подільсько-Воскресенького шляхопроводу у 2024-му. Після чого на ремонт закриють один з проблемних об'єктів. Що буде далі з транспортним рухом у місті?

Фото: pixabay
Фото: pixabay

Що чекає на проблемні мости?

Наприкінці 2023 року в етері телемарафону голова постійної комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрій Вітренко заявив, що міст Метро перебуває в аварійному стані понад два роки, а фінансування на ремонт виділять лише у цьому році. 

Якщо експертиза покаже, що міст Метро треба буде закривати (зараз виділено кошти на розробку проєктно-кошторисної документації, на створення відповідних пошукових робіт), і якщо буде підтверджено, що він аварійно небезпечний, то, на жаль, доведеться закрити цей міст, який з'єднує два береги Дніпра, — заявив Вітренко. 

У Київраді вважають закриття моста катастрофічним рішенням для міста, оскільки це змусить закрити ще одну гілку метро — на цей раз червону. Нагадаємо, що у Києві вже призупинена частина синьої гілки метро на Теремки. В цьому випадку дієздатними залишаться тільки Південний міст, Дарницький, який має великі ями, аварійний Патона та закритий для руху Північний міст. 

Це стратегічні об'єкти для пересування не лише громадян. У нас в країні воєнний стан, який пов'язаний із певними обмеженнями та необхідністю ресурсного забезпечення діяльності Сил оборони. Тому це страшна подія, яка може статися будь-якої миті, — додав Вітренко.

Також критичну ситуацію з мостами підтвердив й очільник столиці Віталій Кличко. За його словами, оновлення планують почати у 2024 році. Про це він заявив в інтерв'ю виданню "Бабель". 

Міст Патона в аварійному стані. Два роки тому, як я вже казав, ми передали його на баланс Міністерства інфраструктури під "Велике будівництво", щоб розпочалися роботи. Цей об'єкт — пам'ятка архітектури, і там багато нюансів, зокрема з Мінкультури, які держава може вирішити максимально швидко. Також в аварійному стані наразі міст Метро. Його конструкція за радянських часів була експериментальною, таких мостів було лише кілька в СРСР. Перебудувати його — великий виклик. Але ми вже розробляємо проєкт першочергових протиаварійних робіт на цьому мосту. І плануємо розпочати його оновлення наступного року, — заявив Кличко.

Фото: fakty
Фото: fakty

Головні артерії міста 

Торік у пресслужбі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомили, що на мостах Метро і Патона експерти виявили суцільну корозію балок та головних елементів прогонів, тріщини в поверхнях опор з утворенням сталактитних відкладень усередині, руйнування бетону, наскрізну корозію балок у місцях з'єднання з поперечними вузлами.

У Мінвідновленні нагадали, що ще у 2018 році під час обстеження мосту Патона фахівцями його визнали аварійним. Огляд об'єкта, згідно з регламентом, мав проходити щороку. Остання перевірка відбулася у 2020-му, тому ремонт і досі не був розпочатий, а з кожним роком ситуація погіршувалася. 

У січні 2023 року розпорядженням КМДА замовником робіт з реставрації мосту Патона визначено службу відновлення Київської області. Проте балансоутримувачем об'єкта залишається Київська міська адміністрація, яка відповідає за його належний стан. При цьому, передача функцій замовника службі відновлення у Київській області тривала понад рік, — йдеться у повідомленні.

За словами мера Віталія Кличка, міст Метро будуть перекривати лише частково, оскільки це одна з ключових артерій міста. Що планують робити з Патоном, наразі невідомо. Стосовно і так патової ситуації з метро голова "Київського метрополітену" Віктор Брагінський сказав, що попри важливість ремонту на мосту — на метрополітен це ніяк не вплине.

Міст Метро знаходиться в дуже важкому, як кажуть, "втомленому" стані. Він потребує капітального ремонту. Але нічого критичного з боку метрополітену там не відбувається. Ми регулярно проводимо обстеження наших шляхів спеціальними дорожньо-вимірювальними машинами. Тобто це не візуальний огляд, а огляд за допомогою спеціальної техніки, — пояснив він.

Фото: pixabay
Фото: pixabay

Член технічної ради Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України та інженер Дмитро Беспалов вважає, що міст Патона офіційно можна лише реставрувати або ремонтувати. Це пов'язано з тим, що він має статус пам'ятки архітектури. Згідно з законодавством, проводити капітальний ремонт чи реконструкцію такого об'єкта заборонено, що ускладнює ремонтні роботи. 

Я інженер і не розумію, як можна експлуатувати споруду, яку ми визнаємо офіційно за нашими нормами та стандартами непрацездатною. Це повна деградація всього інженерного. І якщо ми продовжуватимемо так і надалі, я боюся, що ми просто втратимо всю свою інфраструктуру, — зазначив Дмитро Беспалов.

Остаточне рішення щодо закриття на час ремонту стосується поки що тільки моста Патона. З мостом Метро ситуація виглядає неоднозначно, оскільки одна гілка влади за часткове закриття, інша — за повне закриття, а керівництво метрополітену не бачить ніяких проблем.

Одне можна сказати точно, це рішення ускладнить рух транспорту в столиці, адже покладатися на й досі недобудований Подільсько-Воскресенский міст ризиковано. Сподіваємося, що вихід з цієї ситуації буде знайдено.  

А ви знали?

  • Для побудови моста Патона у 1953 році необхідно було знести опори старого, який був ще до Другої світової війни. Міст підірвали за допомогою вибухівки, яку кидали у воду. Щоб ізолювати її від води, використали презервативи, тому що целофанових пакетів тоді ще не було. Для вибуху було використано 5000 гумових виробів.
  • Перед появою моста Метро у 1965 році неподалік вже були два мостові переходи. Але їх підірвали під час війн — у 1920 році Миколаївський міст зруйнували поляки під час відступу, а у 1941 році було знищено міст імені революціонерки Євгенії Бош. 
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації