Найдовший трамвайний маршрут у Києві

Найдовший трамвайний маршрут у Києві Фото: Unsplash

Доїхати з Куренівського парку до берегів річки Котурка можна легендарним найдовшим трамвайним маршрутом у Києві, лінію якого відкрили у 1900 році.  20-кілометровий маршрут №12 працює тепер як №12К попри те, що колії зазнали пошкодження внаслідок бомбардувань росією. Його варто додати у свій путівник!

Фото: wikimedia
Фото: wikimedia

Поява маршруту 

Трамвай під номером 12, який багато років доставляв пасажирів від станції м. "Контрактова площа" до станції "Пуща-Водиця". (Зараз трамвай 12К — від Куренівського парку.) 

Коли у 1898 році почалося освоєння поселення Пуща-Водиця (під Києвом), постало питання його з'єднання зі столицею. 1900 року в Пущу проклали трамвайну колію, що поєднала селище з Олександрівською площею (нині Контрактова площа). Протягом чотирьох наступних років на цьому маршруті курсував паровий трамвай. 

Фото Архів (Київський паровий трамвай)
Фото: Архів (Київський паровий трамвай)

У травні 1904 року маршрут реконструювали: власник трамваїв — "Товариство Київської міської залізниці" — електрифікувало Пуща-Водицьку лінію. Компанія встановила стовпи та проклала електричний дріт, побудувала дизель-моторну станцію, яка виробляла електроенергію для живлення лінії, додала моторні вагони. Кошти на реконструкцію виділив тодішній акціонер ТКМЗ — мільйонер Лазар Ізраїльович Бродський, йому належало 70% акцій компанії.  

Згодом Бродський помер, а проєкт продовжили розвивати бельгійці. У 1905 році бельгійська компанія АТ "Київські трамваї" (АТ Les Tramways de Kieff) викупила весь пакет акцій у спадкоємців Бродського. Вони реконструювали та облаштували додаткові роз'їзди та частково поклали другу колію. Це був прибутковий бізнес. 

Поїздка тривала 1 годину. Для порівняння: паровий трамвай долав маршрут за 1,5 години. Проїзд в один бік коштував 24 копійки, а в обидва  — 43 копійки. 

Діяли два трамвайні маршрути, які поєднували селища Пущу-Водицю, Горенку, Пріорку, Кинь-Ґрусть у Київській області з Подолом (№ 19) та Старим Києвом (№ 20). Найбільший пасажиропотік спостерігався на трамвайному маршруті №19, тож саме він забезпечував основний дохід.

Після військових дій у Києві часів Жовтневої революції маршрут № 20 було закрито, як і № 19, який замінили маршрутом № 12. 

Важливість маршруту № 12 відзначала й київська місцева влада. Вона планувала прокласти трамвайну лінію до Бучі та Гостомеля (Київська область), а надалі продовжити напрямок вгору Дніпром до Вишгороду, Нових та Старих Петрівців (Київська область).

Але все змінилося з початком Другої світової війни. Ворожі обстріли зруйнували трамвайні лінії. Лише у 1944 році маршрут відновили. Ним почали курсувати трамваї з трьох вагонів. Але через необхідність розвивати велику швидкість на лісовій колії довгі трамваї замінили одновагонними. 

У 1949 році колії перенесли з Вишгородської вулиці на Старозабарську, а в середині 1960-х — на Автозаводську вулицю (Подільський район). 

0 / 0

Протягом 1950-1980-х років існував подовжений маршрут № 25 (крім Подолу трамвай курсував до Залізничного вокзалу, а поъздка тривала 166 хвилин). 

Фото: unsplash
Фото: Unsplash

Що змінилося?

Сьогодні першою зупинкою 12К трамвайного маршруту є Пуща-Водиця, а останньою — Куренівський Парк. Загальна тривалість подорожі цим маршрутом складає приблизно 51 хвилину. Також до Пущі-Водиці курсує травай №17 "Оболонь — Пуща-Водиця — Оболонь" (тривалість маршруту— 2,5 години).

А з травня відновив роботу екскурсійний трамвай-кафе (для ефекту історичності місто залишило старі трамваї чеськогодля виробництва ČKD Tatra, відомі в колишньому СРСР під торговою маркою "Т-3М"). Тож під час екскурсії ти немов потрапиш у минуле.

Наразі є такі маршрути:    

 • Контрактова площа — Оболонь — Контрактова площа — 2 години;
 • Контрактова площа — Пуща-Водиця — Контрактова площа — 3 години;
 • Оболонь — Пуща-Водиця — Оболонь — 2,5 години;
 • Контрактова площа — м.Героїв Дніпра — Контрактова площа — 2,5 години;
 • Подільске депо — Пуща-Водиця, 5-а Ліния — Подольске депо — 2,5 години;

На екскурсії можна дізнатися:

 • історію київського трамвая;
 • де розташовані Змієві печери;
 • історію київських печер та легенди про київських богатирів, переможців Змія Горинича;
 • де розташований Смородиновий узвіз чи дорога Хрущова;
 • навіщо і коли прорубали Подільський узвіз;
 • у якому храмі зберігаються видатні витвори мистецтва — картини Михайла Врубеля;
 • де розташований Київський музей хліба;
 • хто такі пріори;
 • де розташовується дача Кульженка;
 • що й навіщо кинули в Кинь-Сум;
 • як любили відпочивати кияни влітку.

Вартість такої подорожі — від 240 грн.

На початку повномасштабного вторгнення у 2022 році рух трамваїв призупинили через пошкодження колій внаслідок ворожих обстрілів, але колії відновили й трамваї поїхали.  

Фото: Pinterest/Captain_Maliuz

Чому ще варто відвідати Пущу-Водицю? Ліс у Пущі — улюблене місце багатьох киян для прогулянок. Можна взяти з собою хліба та горіхів, аби нагодувати качок та білок. А ще — відвідати  мальовничий парк. У 2021 році його реконструювали. Тепер там є новий ​​дитячий майданчик і футбольне поле, встановили багато дерев'яних лавок та облагородили місток через озеро Горащиха. А який тут мальовничий краєвид!  

Цікаві факти:  

 • у часи Першої світової та Другої світової війн Пуща-Водицький трамвай перевозив бійців прямо на лінію фронту та забирав з передової поранених у міські шпиталі; 
 • у найхолодніші зими, коли Києву бракувало палива для обігріву, з Пущі-Водиці до столиці за допомогою трамваю доправляли необхідні запаси дров; 
 • у мирний час на лісовій лінії використовували відкриті причіпні вагони-платформи з лавами. 

Читай також: Евакуювали автомобіль: як його повернути?  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації