Парки у Києві реконструюють за вимогами безбар’єрності
За перетворення Києва на місто-сад відповідає комунальне підприємство "Київзеленбуд". Разом з КМДА воно розробило план озеленення столиці на 2024 рік, зробивши акцент на реконструкції зелених зон із забезпеченням усіх вимог безбар'єрності. Що вже зробили та що буде зроблено?
Що зроблено минулого року?
За словами генерального директора "Київзеленбуд" Юрія Бахмата, у 2023 році, працівники компанії висадили понад 8 тисяч дерев у парках та скверах столиці та 320 тисяч сіянців у міських лісах та заліснили 13,5 га територій, в тому числі й ті, які постраждали внаслідок ракетних атак. Також висадили у парках та скверах близько 80 тисяч кущів та 6,5 мільйона квітів, майже третинах з яких — багаторічники.
А ще було проведено оздоровлення зелених насаджень. У підприємстві нам повідомили, що протягом 2023 року було видалено омелу з крон 5513 дерев. Підживлено 58105 дерев та 137556 кущів. Також торкнулися й облаштування зелених зон.
Протягом 2023 року у парках та скверах міста було встановлено 8 нових дитячих майданчиків та 2 нові спортивні майданчики. Проведено ремонт 467 наявних дитячих майданчиків та 202 спортивних майданчиків. Встановлено 249 нових лав та відремонтовано 3626 наявних лав. На балансових територіях встановлено 255 нових урн для сміття та 62 нових контейнерів для сміття, — розповів нам генеральний директор "Київзеленбуд" Юрій Бахмат.
Не забули й про ліси. У 2023 році залісили 13,5 га лісових площ та висадили 321,227 тис. сіянців. Ліквідували 66 випадків загорянь площею 5,62 га. Підтримують в належному стані 42 зони масового відпочинку населення.
А ще "Київзеленбуд" звітував про те, що:
- напередодні новорічних свят, аби протистояти вандалізму, майже у 200 парках та скверах Києва хвойні дерева обробили репелентами. Проводилося регулярне інспектування зелених зон та лісів;
- вперше на території парків та скверів Києва підготовлено 44 пункти приймання новорічних дерев;
- реалізовано проєкт із використання гранітної крихти як протиожеледного засобу в 130 парках та скверах міста.
Плани зміни міста на 2024 рік
За словами генерального директора підприємства, у 2024 році зроблять акцент на реконструкцію зелених зон із забезпеченням усіх вимог безбар'єрності, щоб парки та сквери були зручними для людей з інвалідністю, а також тих, хто проходить реабілітацію, адже війна триває й українців, які внаслідок поранень на фронті користуватимуться протезами, або кріслами колісними, ставатиме дедалі більше.
Безбар'єрність — це філософія суспільства без обмежень. Це про готовність створювати середовище, у якому буде комфортно всім.
Також у 2024 році триватиме впровадження європейських стандартів догляду за деревами, "Київзеленбуд" продовжить загальноміський проєкт з використання декоративних луків, надалі забезпечуватиме зміни у підходах до озеленення з акцентом на використання багаторічних рослин.
Спільно з Департаментом захисту довкілля та адаптації до змін клімату КМДА та Департаментом транспортної інфраструктури КМДА планують реалізувати низку природоорієнтованих рішень:
- дощові садки;
- зелені вуличні меблі (парклети);
- зелені зупинки;
- зелені колії;
- зелені парковки.
Скільки коштує щорічне озеленення Києва?
До складу КО "Київзеленбуд" входить 10 комунальних підприємств з утримання зелених насаджень Києва.
Щорічна сума коштів, що виділяється на закупівлю посадкового матеріалу для районних КП УЗН (саджанців дерев та кущів), значною мірою залежить від наповнення цільового фонду бюджету, а саме надходження коштів відновної вартості зелених насаджень, — додає Бахмат.
За словами Юрія Бахмата, відновна вартість зелених насаджень — компенсація, що сплачується місту суб'єктом господарювання в разі їхнього видалення. Вона складається з вартості посадкового матеріалу, робіт із висадки та утримання. Під час розрахунку вартості враховується також індекс інфляції.
У 2023 році надходження до міського бюджету від сплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягали видаленню, склали понад 10 млн грн. У цьому році "Київзеленбуд" очікує від КМДА таку саму суму.