Київ змусив забудовника відновити садибу Зеленських: скандали, інтриги, розслідування
19 липня у Києві знесли садибу Зеленських — одну з окрас Шевченківського району. Шок, сенсація: ТОВ "Тургенєв Білд", яке її зруйнувало — її й відбудує!
Яке історичне значення мала садиба Зеленських?
Це була чи не найстаріша споруда на вулиці Олександра Кониського. Садибу збудували в 1890-х роках для Василя Малініна, російського літературознавця. Звідси й стара назва споруди — "садиба Малініна". Росіянин викладав у Київській духовній академії та Київському університеті (нині КНУ імені Тараса Шевченка). Його дисципліни — російська та церковнослов'янська мови, історія російської літератури.
А ось у 1911-1915 роках у будівлі мешкала родина міщанина Євменія Зеленського. Відтоді кияни називають споруду "садибою Зеленських" або "будинком Євменія Зеленського".
Спершу садиба була одноповерховою, а в 1980-1990-х роках над нею звели мезонін — надбудову в італійському стилі над центральною частиною житлового будинку.
Знесена будівля була побудована з дерева й обкладена декорованою цеглою — це була остання дерев'яна споруда на вулиці Кониського.
Садиба Зеленських мала стримані ознаки історизму (архітектурний стиль) та неоренесансу (напрям історизму). Схожим чином стилізовані деякі столичні пам'ятки: зокрема, Володимирський собор та особняк Лібермана.
1 — Володимирський собор, Київ. 2 — особняк Лібермана. Фото: Вікісховище
На пілястри будівлі спиралися трикутні та напівциркульні сандрики — невеликі карнизи, які відводили дощову воду. Завдяки цьому фасад був динамічним — тобто регулював мікроклімат у приміщеннях. А над вікнами садиби була лиштва.
До речі, колишня назва вулиці Олександра Кониського — Тургенєвська, на честь російського письменника та українофоба Івана Тургенєва. Зокрема, у творі "Рудін" автор писав, що "жодної особливої малоросійської мови не було, нема і бути не може". Утім, саме на честь росіянина зветься ЖК "Тургеневъ", чий забудовник зніс садибу Зеленських задля побудови другої черги комплексу.
11-поверховий житловий комплекс "Тургеневъ" звела компанія "Сервіт" у 2017 році. Рік по тому була перша спроба позбутися садиби Зеленських: щоб забезпечити проїзд у новобудову, забудовник поламав ліве крило. Суспільство втрутилося, і знесення зупинили. Проте в липні 2021 року почали розбирати дах садиби. У серпні будинок внесли до "Списку Кличка" з культурної спадщини — але забудовник продовжив демонтаж.
19 лютого 2024 року на сайті Київради з'явилася петиція "Зберегти історичну Садибу Зеленських!" від активіста Дмитра Перова. Вона зібрала необхідні 6 тисяч голосів. Але врешті забудовник ЖК "Тургеневъ" зніс садибу 19 липня.
Статус садиби Зеленських
Будинок Євменія Зеленського не був внесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток. Однак у Мінкульті звертають увагу на Історико-архітектурний опорний план міста Києва. За його даними, садиба Зеленських розташована в історичному ареалі столиці.
Історичний ареал — це частина населеного місця, що зберегла об'єкти культурної спадщини і пов'язані з ними розпланування та форму забудови. Цей термін є в чинному Законі України "Про охорону культурної спадщини".
Історико-архітектурний опорний план Києва визнавав садибу Зеленських значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ сторіччя. У Мінкульті кажуть, що такий статус мав би захистити пам'ятку від зносу. Чому? Бо діяльність в історичних ареалах регулюють:
- Закон України "Про охорону культурної спадщини";
- Державні будівельні норми України "Планування та забудова територій" (ДБН).
За правилами, в межах історичних ареалів зносити цінні історичні будівлі заборонено. У ДБН такі споруди позначені як "значні історичні" та "рядові історичні" забудови. Реконструкцію цінної історичної забудови має погодити відповідний орган охорони культурної спадщини. Обов'язкова умова — зберегти архітектурно-художній характер цінного історичного середовища.
Що далі?
Ми вже писали, що столична влада позиватиметься до забудовника ЖК "Тургеневъ" ТОВ "Тургенєв Білд", який незаконно зніс садибу Зеленських. Мер Києва Віталій Кличко заявив, що місто вимагатиме заново відбудувати пам'ятку в тому вигляді, який вона мала. Юрист Олександр Дядюк сприймає цей крок скептично.
Департамент охорони культурної спадщини КМДА спеціально затягнув час, не вніс вчасно, не надав пам'яткоохоронного статусу будівлі і надав час забудовнику знести цю будівлю. Тепер з юридичної точки зору дуже неприємна ситуація. Ми всі розуміємо, що забудовник вчинив аморальну справу, але його притягнути нема за що. Кримінальна справа порушена для того, щоб випустити пар і за декілька місяців її закриють, — сказав Олександр Дядюк в ефірі "Громадського радіо".
Натомість Мінкульт нагадав про садибу Барбана по вулиці Обсерваторній, 6. З нею була схожа ситуація: в ніч проти 20 серпня 2021 року забудовник пригнав будівельну техніку та зніс дворову частину споруди. Мінкульт каже, що рекомендував занести садибу Барбана до Державного реєстру нерухомих пам'яток — проте КМДА вже пів року гальмує присвоєння пам'яткоохоронного статусу.
Віталій Кличко ж уважає знесення садиби Зеленських провокацією. Він каже, що будівлю знесли за кілька днів після того, як Департамент охорони культурної спадщини КМДА отримав документацію щодо присвоєння статусу пам'ятки.
Чому обурені демонстранти не йдуть і не ставлять питань парламенту, який вже понад 5 років так і не ухвалив поданий містом законопроєкт, щоб столиця мала важелі впливу на недобросовісних власників старовинних будівель? [...] За останні роки місто направило до Мінкульту десятки звернень про те, щоб занести понад півтори тисячі пам'яток та щойно виявлених об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. А внесло міністерство тільки близько сотні, — пише мер Києва у Telegram.
Активісти ж висунули 5 вимог:
- скасувати дозвіл на проведення підготовчих будівельних робіт виданий Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва;
- Департаменту охорони культурної спадщини КМДА визнати садибу Зеленських об'єктом культурної спадщини та включити його до Переліку пам'яток м. Києва;
- Київській міській раді — розірвати з ТОВ "Сервіт", що демонтувало будинок, будь-які господарські відносини;
- у разі невиконання зобов'язань щодо відновлення пам'ятки — повернути її в державну/комунальну власність міста;
- на найближчому пленарному засіданні проголосувати проєкт рішення про надання додаткового охоронного статусу для всіх історичних будівель старше 100 років.
Щойно, після палкої дискусії під час засідання консультативної ради Департаменту культурної спадщини, представник власника садиби Зеленських завірив громаду та владу міста, що власним коштом відновить знищену будівлю. Про це власник, Департамент культурної спадщини КМДА та представники громади підписали відповідний меморандум.
Як то кажуть, to be continued...