Щасливий квиток 2024: як оплатити проїзд у київському транспорті
Правила оплати за проїзд в Києві часто змінюються, міський транспорт активно цифровізується, з'являються нові можливості та вимоги щодо купівлі послуг перевезення. Розповідаємо, скільки коштує квиток, а головне — де його придбати!
Читай також: Київ змінює підземні переходи на наземні: навіщо?
У Києві два види транспорту: комунальний ("Київпастранс") та автобуси й маршрутки приватних перевізників. Ціни на комунальний транспорт регулюються міською владою і наразі є такими:
- метро — 8 грн;
- тролейбус, автобус, трамвай, міський фунікулер — 8 грн;
- міська електричка — 15 грн.
Варто зазначити, що за розрахунками "Київпастрансу", економічно обґрунтований тариф у метро та наземному транспорті становить від 20 грн.
Приватні перевізники самі встановлюють тарифи на проїзд. Зазвичай він росте разом із цінами на пальне. Зараз проїзд у київських маршрутках коливається від 10 до 15 грн, причому в більшості з них доводиться платити максимальну ціну.
Оплатити проїзд у приватних київських маршрутках можна наразі єдиним способом: готівкою, яку передаємо водію.
Важливо! З розкладом руху міського транспорту можна ознайомитись на сайті Київпастрансу, також на ньому регулярно оновлюється інформація про зміни в курсуванні маршрутів. Про оновлення в транспортній системі міста можна дізнатись і в Telegram-каналі КП "Київпастранс".
У комунальному транспорті оплата за проїзд здійснюється винятково безконтактно. Купити "щасливий квиток" можна в такий спосіб:
- Одноразовий QR-квиток. Підійде гостям міста або жителям Києва, які нерегулярно користуються громадським транспортом. Він дійсний для оплати за проїзд в усіх видах комунального транспорту: тролейбусах, трамваях, автобусах, метро та фунікулері. Термін дії квитка — 15 діб.
Квиток може бути в паперовому чи електронному вигляді. Для оплати за проїзд потрібно піднести QR-код з квитка чи смартфона до валідатора та дочекатись підтвердження оплати.
Купити QR-квиток можна:
- в додатку "Київ Цифровий";
- в Особистому кабінеті киянина;
- на кожній станції метро — в терміналі самообслуговування;
- у терміналах самообслуговування — наприклад, Ibox або City24;
- за допомогою телеграм-ботів: Kyiv Pay Bot і KyivMetroBot.
- Kyiv Smar Card — це транспортна карта, якою можна розраховуватись у будь-якому комунальному транспорті Києва. Її потрібно поповнювати на певну кількість поїздок — від 1 до 50. Це зручно для постійних користувачів транспорту, оскільки не треба думати щоразу про оплату. Поза тим при поповненні картки на 50 поїздок можна зекономити по 1,5 грн на кожній.
Придбавши карту, варто зареєструватись у застосунку "Київ Цифровий" та створити особистий кабінет. Там фіксуються та зберігаються дані про поїздки, кількість яких можна відстежувати. Після втрати карти її можна заблокувати, а невикористані поїздки перенести на іншу.
Де можна придбати карту:
- у терміналах самообслуговування у вестибюлях станцій метрополітену;
- у Т-кіосках.
Поповнити карту можна у додатку "Київ Цифровий", терміналах самообслуговування, через онлайн-банк Privat24 та за допомогою чат-ботів Kyiv Pay Bot і KyivMetroBot у Telegram.
У застосунку "Київ Цифровий" можна також придбати й віртуальну карту, прив'язати її до банківської та зберігати в електронному гаманці. За допомогою онлайн-карти можна купувати QR-квитки. Для цього потрібно натиснути на карту та обрати функцію "Створити QR-квиток".
- Карта киянина — універсальна платіжна система, яку може отримати кожен, хто зареєстрований у столиці. Це платіжна картка та одночасно носій персональних даних її власника. Серед інших функцій — вона є проїзним документом. Поповнювати її можна в касах самообслуговування, терміналах банків, на сайті ГІОЦ та через систему EasyPay.
- Платіжна карта будь-якого банку. Заплатити за проїзд можна також платіжною картою чи за допомогою Google Pay, Apple Pay чи електронного гаманця Masterpass. Просто приклади карту чи гаджет із функцією оплати до валідаторів за аналогом проїзного. У випадку контролю потрібно сказати чотири останні цифри номера карти або показати списання в застосунку. Нині платити банківською картою можливо не лише на деяких турнікетах у метро, а й у наземному транспорті.
- E-pass від EasyPay. Ця платіжна система наразі лише починає заходити на ринок цифрових послуг, але в багатьох містах, і в тому числі в Києві, її вже можна використовувати. По суті це електронний квиток, що веде облік із надання цифрових послуг, наприклад, оплати проїзду. Система оплати інтегрована з інформаційними та обліковими послугами.
Важливо! Корисна інформація, зокрема про зміни в графіках, міститься і на сторінці Контактного центру міста. Тут же можна залишити скаргу чи поставити запитання. Зробити це можна й за телефонами: 1551 — зі стаціонарного та мобільного; (044) 205-73-37 — з міжміського.
Як заплатити за проїзд у міській електричці?
У електричці діє інший QR-квиток, скористатись яким можна винятково у день придбання. Також він недійсний в інших видах транспорту. Валідувати його потрібно на вході до станції, подібно як на турнікеті в метро. Також заплатити за проїзд можна у додатку "Київ Цифровий".
Детальну інформацію й інструкцію про способи оплати проїзду можна дізнатись на сайті "Київ Цифровий".
Важливо! Штраф за безквитковий проїзд у київському транспорті становить 160 грн.
Оплата без валідатора
"Київ Цифровий" почав тестувати нову функцію — валідація квитка одразу в застосунку. Тобто тепер карту чи телефон не потрібно буде підносити до пристрою. Функція діє для квитків на проїзд у наземному транспорті. Для цього потрібно ввести бортовий номер транспорту або QR-код, що зазвичай міститься на плакаті чи наліпці у салоні. Після чого натиснути "К" — "Оплата проїзду".
Цифровий сервіс уже працює у трамваях Подільського депо. Зокрема такі QR-коди можна знайти в салонах трамваїв під номерами: 11К, 12К, 15, 16К, 17, 18 та 19K, передає КМДА.
Важливо! Також про графік руху, номери, напрями маршрутів та оновлення в курсуванні як метро, так і наземного транспорту, можна дізнатись на платформі EasyWay. Це дуже зручний сервіс, що дає можливість не лише вибудувати маршрут — як краще доїхати з пункту А в пункт В, а й у реальному часі відстежувати рух потрібного тролейбусу, автобусу чи трамваю, ефективно плануючи свій час.
Текст: Ярослава Тюпка