Що приховує "Дім невтішної вдови"

Що приховує "Дім невтішної вдови" Фото: архів

Особняк Аршавського, або "Дім невтішної вдови" – це памʼятка архітектури, побудована у 1907 році на вулиці Лютеранській, 23 на Липках. Проєкт в стилі раннього модерну створив архітектор Едуард Брадтман, тому й має статус памʼятки архітектури місцевого значення.

Головний фасад вінчає жіноча маска, камʼяними щоками якої під час дощу невпинно течуть сльози. Саме цей факт й дав у народі будівлі назву "Дім невтішної вдови".

За легендою, будинок належав вдові, хоч і замовником був Сергій Аршавський, родина якого жила достатньо щасливо.

Історія

У 1882 році садибу на розі Лютеранської та Банковій придбав колезький радник Андрій Гербаневський. На цьому місці він збудував деревʼяний будинок на один поверх, а поряд був невеликий сад з фонтаном і каретною, стайнею та коморою.

Пізніше, у 1902 році, садиба перейшла за заповітом помічнику Пирятинського повіту, підпоручику Льву Гербаневському.

Будинок невтішної вдови

Через 3 роки садибу придбав полтавський купець 2-ї гільдії Олександр Аршавський. Він зразу задумав величезне будівництво та знайшов архітектора Едуарда.

Зʼявилися камʼяні двоповерхові служби з двома приміщеннями: для автомобілів, кімнати для прислуги, дві льодовні та два льохи. У дворі також провели каналізацію та водогін, а сад займав площу 125 кв. м.

Будинок невтішної вдови

Однак не все було так солодко для Аршавського. Щоб закрити всі позики, потребувалося здати весь другий поверх на три роки В. Слатвінському. А згодом через великі витрати на підтримку життя в домі він вирішив у 1913 році продати його.

Натомість він придбав ділянку на Крутому Університетському узвозі, 3 та два інші прибуткові будинки по вул. Басейній, 11 та 13, які раніше належали В. Спегальському. 

Будинок невтішної вдови

Новим власником садиби став київський купець 1-ї гільдії Тевʼє Апштейн. Після його смерті у 1917 році там ще два роки мешкала його вдова з родиною сина Звичайно, саме через велику тугу за чоловіком дім так і назвали.

У 1918 році садибу націоналізували, тому у 1919 році там розмістилася Федерація іноземних груп при ЦК РКП(б), у 1921 році – "Особливий відділ 12 армії" та з 1922 по 1925 роки – профспілка Південно-Західної залізниці.

Будинок невтішної вдови

Пізніше, коли Україна здобула незалежність, "Дім невтішної вдови" став однією з київських офіційних резиденцій президента. Там зупинялися Леонід Кучма, Мадлен Олбрайт, Кондоліза Райс, принц Андорри, президент Бразилії та інші поважні гості нашої країни.

Будинок невтішної вдови

 

Ще в період проживання родини Аршавських у дворику збереглося блюдце фонтану з гіпсовим лебедем-вазонкою та три люстри Swarovski, ліпнина й камін в інтер'єрі.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації