За два роки впаде? Для порятунку Гостинного двору потрібно два мільярди гривень та п'ять років
Вже понад 10 років столичний монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі Подолу "Гостинний двір" перебуває у вкрай жахливому стані й потребує знесення або капітальної реставрації. Команда "ТиКиїв" зв'язалася з Департаментом охорони культурної спадщини (ДОКС) КМДА, щоб дізнатися про подальшу долю будівлі.
Понад 200 років історії
Гостинний двір має довготривалу та яскраву історію. З 1809 року він пережив перебудови, реконструкції, пожежі, війни.... Протягом останнього століття споруда поступово руйнувалася, адже її не реставрували та не проводили реконструкції. Навіть за часів незалежності України комплекс не відновлювали — він продовжує занепадати.
У березні 1994 року держава передала комплекс в оренду приватному акціонерному товариству "Спеціальне науково-реставраційне проєктне будівельно-виробниче підприємство "Укрреставрація", яке за даними Опендатабота займається дослідженням і розробками в галузі природничих та технічних наук, реставраційною діяльністю, діяльністю у сфері інжинірінгу й іншими будівельними та монтажними роботами. Орендар зобов'язався зберігати історичну пам'ятку в належному санітарному, протипожежному й технічному стані.
Здавалося б, все змінитися на краще... Проте з огляду на аварійний стан приміщень комплексу, 17 грудня 2015 року Фонд державного майна України достроково розірвав договір оренди з компанією "Укрреставрація".
21 грудня 2012 року Гостинний двір включили до Державного реєстру нерухомих пам'яток України у складі комплексу споруд Контрактової площі — пам'ятки містобудування й архітектури місцевого значення.
21 січня 2016 року Київський апеляційний адміністративний суд повернув Гостинному двору статус пам'ятки національного значення, якого комплекс позбавили 15 серпня 2011 року рішенням Міністерства культури. Мінкульт керувалося фальсифікованим дослідженням Українського державного науково-дослідного та проєктного інституту, фахівці якого не виявили ознак пам'яток архітектури у цій будівлі. Причиною цього стало зокрема неправильне трактування даних фахівцями інституту, які замість зовнішніх розмірів вказали внутрішні відстані між крайніми осями. У пояснювальній записці до Мінкульту зазначили параметри 100×60 м, які не підтверджуються жодними даними з інвентаризаційних документів.
Для порятунку комплексу за останні десять років міська рада та архітектори пропонували уряду декілька проєктів реставрації, були навіть пропозиції взагалі знести будівлю і побудувати нову, але ця ідея суперечить цілям збереження історичного комплексу. Далі дискусій справа не просунулася, а Гостинний двір і надалі продовжує руйнуватися.
У Департаменті охорони культурної спадщини кажуть, що через повномасштабну війну виділення коштів з державного бюджету на реставрацію цієї споруди зараз не в пріоритеті, тому відомство підтримує пропозицію КМДА передати будівлю на баланс міста, щоб врятувати пам'ятку.
Якщо протягом двох років не зробити реставрацію Гостинного двору, він зруйнується. Нам край необхідно провести хоча б укріплювальні роботи для того, щоб будівля встояла, — розповіла нам очільниця ДОКС Марина Соловйова.
З 2021 року мер Києва Віталій Кличко періодично звертається до уряду з проханням передати Гостинний двір на баланс міста.
Україні потрібен Музей сучасного мистецтва. Тому міська влада сприятиме реалізації такого задуму. Буде це в Гостинному дворі або в іншій будівлі, стане ясно після експертизи щодо придатності цього пам'ятника архітектури для повноцінного розгортання в ньому музею. Зрештою, Гостинний двір може вмістити кілька музейних інституцій, ставши культурним центром Подолу й столиці в цілому. Тому я переконаний, уряд повинен передати Гостинний двір громаді Києва, — заявив Кличко.
За словами очільниці ДОКС Марини Соловйової, Гостинний двір необхідно укріпити через специфічні ґрунти, на яких він розташований, та метрополітен під ним, оскільки це впливає на стійкість споруди.
Ситуація з метро у столиці складна: це стосується і станцій "Контрактова площа" та "Поштова площа", над якими знаходиться Гостинний двір. Вони не в найкращому стані й мають бути закриті на ремонт. Враховуючи ці фактори, укріпляти будівлю потрібно зараз. Співробітники Департаменту охорони культурної спадщини сподіваються, що споруду нарешті передадуть на баланс Києва, щоб встигнути її врятувати, — розповідає Марина Соловйова.
Що планують робити?
За словами Марини Соловйової, на реставрацію Гостинного двору потрібно 2 млрд гривень та майже п'ять років.
Після реставрації будівлі наш Департамент планує там відкрити Музей історії Києва. В нас є багато цікавих експонатів, які ми з радістю там представимо, — каже Марина Соловйова.
Плани про відкриття Музею історії Києва в Гостинному дворі після реставрації офіційно підтвердила пресі й заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.
За Гостинний двір наша команда активно бореться вже понад 10 років, щоби цю будівлю передали київській громаді. Адже у столиці досі немає великого приміщення для розміщення всіх музейних фондів Музею історії Києва, — розповіла журналістам онлайн-видання "Вечірній Київ" Ганна Старостенко.
Вона пояснила, що 20 років тому Музей міста знаходився у Кловському палаці. Нині ж музейні експонати припадають пилом у ящиках в Українському домі. Тому необхідна територія, щоб відродити музей.
Хотілося б, щоб Гостинний двір передали місту, а вже потім міська рада знайде кошти для його реставрації, щоб він став окрасою міста, — додала Старостенко.
Що ж стосується інформації, начебто після реставрації у Гостинному дворі планують відкрити новий ТРЦ, у Департаменті (ДОКС) кажуть, що це лише чутки, які не відповідають дійсності. За словами Марини Соловйової, ДОКС не дозволить спотворити споруду та відкрити в ній торговельний центр після реставрації.
Нагадаємо, що з 2012 року Гостинний двір планували перетворити в громадську багатофункціональну будівлю з розвиненою торговельною функцією. Простими словами — збудувати черговий ТРЦ, тільки у центрі міста. Згідно з тодішнім проєктом архітектора Андрія Миргородського, планували не реставрацію, а реконструкцію. Тоді збиралися зробити новий дах зі скляними ліхтарями, зовнішні стіни оформити в кольорах старовинної київської цегли, а внутрішні зали — у світлих тонах з мармуровою підлогою та світильниками на стінах під старовину.
За планом мало бути так:
- Гостинний двір мав стати чотирирівневим;
- підвальний поверх був запроєктований під супермаркет;
- перший поверх і внутрішній дворик призначалися для проведення публічних заходів: виставок, концертів, урочистих подій та балів;
- у кутових блоках з окремими входами могли розміститися банки, кафе й магазини;
- на другому поверсі — магазини одягу, електроніки й зони коворкінгу;
- мали відкрити три невеликих кінотеатри на 10–20 людей, де на замовлення можна було б подивитися будь-який фільм із кінотеки.
Після реконструкції Гостинний двір мав виглядати так:
Але через пожежу в 2013-му будівельні роботи не розпочалися. Через рік місцеві активісти домоглися в суді скасування дозволу на реконструкцію будівлі, а тепер відкрити ТРЦ не дозволить ДОКС.
Читай також: Чи отримають жителі Троєщини новий міст восени?