Скандали, будівництво, розслідування: коли будуть нові станції метро на Виноградар?

Скандали, будівництво, розслідування: коли будуть нові станції метро на Виноградар? Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Проєкт метро на Виноградар можна віднести до довгобудів, яких у Києві багато. У 2019 році нові станції метрополітену на цьому напрямку почали будувати, але їх і досі не відкрили. Чому? 

"Виноградар" — це проєктована станція Сирецько-Печерської лінії метро в Києві.

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Будівництво та гроші

13 жовтня 2017 року Київський метрополітен і Київметропроєкт уклали угоду щодо розробки техніко-економічного обґрунтування та проєктування метро у напрямку Виноградаря. 2019-го почалося активне будівництво нових станцій. У грудні 2021 року планували відкрити дві нові станції метро — "Мостицька" та "Варшавська". Але відкриття переносили-переносили, й досі жодна з них не добудована.

Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році й мови не було про відкриття станцій, лише 2023-го Віталій Кличко спрогнозував, що метро на Виноградар можливо відкриють наступного року. 

На початку січня 2023 року КП "Київський метрополітен" замовило корегування проєкту будівництва метро на Виноградар за 70 мільйонів гривень. Але вже у грудні того ж року, підприємство розірвало договір з Київметробудом через зрив термінів будівництва. Тоді директор Київського метрополітену Віктор Брагінський заявив, що продовжити будівництво метро планують у 2024 році, а за  "півтора-два роки" станції будуть збудовані.

За словами Брагінського, будівництво станцій — дуже дорогий процес, але метро на Виноградар таки побудують, бо не можна залишати цей об'єкт у такому стані. 

Зараз треба побудувати метро на Виноградар. Це першочерговий захід. Думаю, що через півтора-два роки воно буде. Уже один тунель звели. Залишається ще один тунель і наземна частина, — повідомив тоді журналістам Віктор Брагінський.    

Підряднику з урахуванням авансу тоді перерахували 4 млрд грн. Тепер цей аванс Київметробуд має повернути.

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Скандали

У квітні 2024 року з'ясувалося, що замість того, щоб будувати метро на Виноградар, підрядник вирішив трохи заробити.... Київська міська прокуратура повідомила громадськості, що комерційна структура всупереч законодавству розмістила кошти, отримані з бюджету столиці на будівництво метрополітену від станції "Сирець" до житлового масиву Виноградар, на депозитних рахунках у банку. Завдяки цій операції підрядник заробив відсотки в розмірі 139 млн гривень. Згідно із рішенням суду, з нього стягнули ці кошти на користь столичної громади. 

Ще у 2022 році Господарський суд Києва задовольнив позов прокуратури про стягнення 139 млн гривень до бюджету столиці. 

Ще через рік Північний апеляційний господарський суд залишив це рішення в силі. Але згодом Верховний суд скерував справу на новий розгляд. 

Вже за результатом нового розгляду, Господарський столичний суд своїм рішенням від 24.04.2024 задовольнив позов прокурора — з підрядної організації до бюджету столиці стягнули понад 139 млн гривень. 

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

А ще в скандал з метро на Виноградар потрапив родич народного депутата Миколи Тищенка. За інформацією журналістів Bihus.Info, член сім'ї засвітився у кримінальній справі із "розпилу" 140 мільйонів. 

У чоловіка сестри Тищенка Германа Блінова силові структури проводили обшуки в рамках кримінальної справи щодо виведення бюджетних коштів, виділених на будівництво метро на Виноградар.

За даними слідства 140 млн грн, виділених на будівництво метро на Виноградар, у жовтні 2022 року як фіндопомогу перерахували фірмам, пов'язаним з оточенням Блінова. А за даними Нацполіції, у жовтні 2022 року компанія "Київметробуд" перерахувала ТОВ "Позитив-В" 140 млн грн авансом за постачання будівельних матеріалів на будівництво метро. 

Натомість фірма "Позитив-В" переказала кошти як поворотну безвідсоткову допомогу низці фірм: ТОВ "Занд-трейд", ТОВ "КТ-44", ТОВ "Бетон альянс Україна", ТОВ "Трансбудтрейд", ТОВ "Трансмир ГМБХ" і ТОВ "Позитив Шиппінг". 

Слідство вважає, що переказ бюджетних коштів на рахунки фіктивних підприємств та їх переведення у готівку здійснили, аби пізніше розподілити між учасниками схеми. 

Фото: Київметрополітен
Фото: Київський метрополітен

Нагадаємо, що загальна кошторисна вартість будівництва ділянки Сирецько-Печерської лінії метрополітену від станції "Сирець" на Виноградар із будівництвом електродепо становить 11,2 млрд грн.

13 травня 2024 року "Київський метрополітен" неочікувано оголосив тендер на продовження будівництва метро на Виноградар. Очікувана вартість закупівлі становить 13 956 843 711,13 грн. Тендер діятиме до 28 травня 2024 року.

Відкриття станцій все переноситься (востаннє у столиці відкривали нову станцію "Теремки" 11 років тому, але й вона наразі закрита для реконструкції тунелю). Також не забуваймо про довгоочікуване метро на Троєщину. А будівництво метро на Виноградар триває...  

Читай також: Нові станції метро у Києві: "Глибочицька", "Райдужна", "Суднобудівна" та "Труханів острів" 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Що буде на місці демонтованої "церкви-МАФу" біля Музею історії України - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Що буде на місці демонтованої "церкви-МАФу" біля Музею історії України

Геннадій Попенко: "Завдяки "Будинку "Слово" я зустрівся з дружиною та доньками на один день" - 412x412
Люди

Ольга Безсонова

Геннадій Попенко: "Завдяки "Будинку "Слово" я зустрівся з дружиною та доньками на один день"

В Оболонському районі на кілька місяців обмежать рух транспорту - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

В Оболонському районі на кілька місяців обмежать рух транспорту

На День Києва у столиці прикрашатимуть тризуба-рекордсмена - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

На День Києва у столиці прикрашатимуть тризуба-рекордсмена

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації