Цікава історія: станцію метро "Теремки" побудували в кредит

Цікава історія: станцію метро "Теремки" побудували в кредит Станція "Теремки" в день відкриття. Фото: пресслужба експрезидента України/zn.ua

Станцію метро "Теремки" відкрили за кілька тижнів до початку Революції гідності. Відтоді вже 13-й рік поспіль вона — остання новинка столичного метро. Що поєднує її з Одесою та як відбувалося її відкриття?

Читай також: Станція метро "Либідська" в Києві

Сьогодні може здатися, що до російської агресії станції метро проєктувалися й будувалися значно швидше. Та це не так: станція "Теремки" була запланована ще в 1970-х роках укупі з усією "синьою" гілкою столичного метрополітену...

Схема 1976 року. Фото: metropoliten.kiev.ua

...Утім, подальше проєктування станції відклали в довгий ящик. А кияни згадали про неї аж у 2010-х, після відкриття станції "Деміївська" та подальшого просування в бік житлового масиву та історичної місцевості Теремки.

Станцію "Теремки" планували відкрити спільно з попередньою станцією "Іподром". Утім, завадив брак фінансування: довелося похапцем запустити "Іподром" у 2012 році — якраз до виборів до Верховної Ради. А "Теремки" — на рік пізніше: повноцінні будівельні роботи Київметробуд розпочав восени 2012 року.

Станція метро "Іподром". Фото: Вікісховище

Головний архітектор станції "Теремки" — зодчий Валерій Гнєвишев: на його рахунку ще 16 реалізованих станцій київського метро. В авторському колективі також були Тамара Целіковська, Олексій Нашивочніков, Євген Плащенко та інші.

Що цікаво, на певному етапі станція "Теремки" мала проєктну назву "Одеська площа" — її, приміром, видно на схемі 2003 року. Раннє "хвилясте" оформлення станції також навіює асоціації з Одесою й Чорним морем, чи не так?

Фото: архів

Але згодом облицювання станції змінилося на мозаїку на склепінні платформи у вигляді геометричних візерунків, елементи яких переходять на колійні стіни й торці. Ось який дизайн "Теремків" планували у 2010-2011 роках...

Фото: архів

...А ось — фінальні, вже звичні киянам візерунки. Кольорів у них побільшало. А загальний візерунок склепіння підкреслює світлова лінія на колійній стіні.

Фото: Вікісховище

Поміж стін, облицьованих бежевим мармуром — 13 футуристичних торшерів із віддзеркалювачами. А довкола них — лавки з нержавіючої сталі для пасажирів. 

0 / 0

Будували "Теремки" повільно: через брак коштів Київметробуд навіть брав кредит у банку під державні гарантії на 60 місяців і тасував працівників між відпустками. У процесі риття котловану станції довелося навіть заморожувати ґрунт. А підземну трасу між "Іподромом" і "Теремками" зробили звивистою — так вдалося обминути опори естакади на Одеській площі. 3 листопада 2013 року, за три дні до відкриття, трасою пустили пробний поїзд.

Фото: kievcity.gov.ua (старий домен порталу КМДА)/zn.ua

Київметробуд мав привести станцію в готовність до Дня Незалежності. Однак проблема з коштами лишалася й надалі, тому зрештою "Теремки" відкрили 6 листопада 2013 року. Авжеж, тодішній уряд не оминув нагоди приписати заслугу собі: урочистий мітинг розпочав тодішній президент України Віктор Янукович, а стіни та вагони обклеїли його регаліями. Відкриття станції приурочили до Дня визволення Києва від німецьких загарбників, бо до Дня Незалежності не встигли.

Фото: пресслужба експрезидента України/lb.ua

А впродовж церемонії генеральний директор Київметробуду Володимир Петренко передав символічного ключа від станції керівництву столичного метро.

Фото: пресслужба експрезидента України/lb.ua

Нині станція метро "Теремки" — остання з відкритих у Київському метрополітені. Торік вона приймала поїзди в режимі човникового руху внаслідок протікання тунелю на перегоні "Либідська" — "Деміївська". А після ремонту на "синій" гілці станція "Теремки" працює у звичайному режимі.

Фото: Getty Images

Можливо, зрештою "Теремки" все ж утратить статус кінцевої": за планом її наступницею має стати станція "Одеська", розташована між житловим масивом Теремки та трасою "Київ-Одеса". Втім, нині вона не має навіть власного проєкту — отож відкриття метро на Виноградар усе ж видається реалістичнішим.

Фото: Getty Images

Читай також: Станція метро "Хрещатик" з 1960 року

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації