Чи залишиться Україна без снігу та чим це загрожує?
Засніжені зимові пейзажі стають для Києва та України загалом все більш рідкісним явищем. І вже скоро сніг на більшості території нашої країни може стати справжнім дефіцитом! Пояснюємо, чому це погано.
Про те, що зими в Україні стають все більш безсніжними та теплими, кажуть у Міндовкілля. Ну, здавалось б, що поганого у теплій зимі? Так, у Києві на лижах чи санчатах тепер особливо не покатаєшся, та й сніговиків дітям ліпити особливо немає з чого. Зате на вулицях чисто, під ногами не хлюпає, а сонце інколи гріє як навесні.
Та насправді дефіцит снігу — це погано не тільки для любителів зимового відпочинку, а й взагалі для усіх. Адже сніг відіграє важливу роль в екосистемі, а його зникнення може мати сумні наслідки.
Що відбувається із зимою
Останніми роками зимовий сезон в Україні помітно змінився. Якщо ще не так давно це був період сильних морозів та снігопадів, то сучасна зима все більше нагадує — чи то пізню осінь, чи ранню весну. Температура далеко не завжди опускається нижче нульової відмітки та періодично оновлює рекорди максимумів. Через це сніг, якщо і випадає, то затримується ненадовго.
Звісно ж, причина всьому — глобальне потепління. Клімат змінюється по всьому світу, але в Україні ці зміни особливо помітні. Кліматологи пояснюють, що наша країна входить до регіонів, де протягом останнього десятиріччя зростання температури відбувалося найшвидшими темпами. При цьому в основному температурні стрибки відбуваються саме у зимовий період.
За останні 60 років підвищення середньої температури на нашій території відбувалося майже у 2,5 раза швидше, ніж загалом у світі. Ми випереджаємо навіть Європу: швидкість зростання середньої річної температури в Україні у 1961–2023 роках становила 0,41 градуса за десять років, а в Європі — 0,34 градуса, — каже завідувачка лабораторії прикладної кліматології УкрГМІ Світлана Краковська.
Метеорологічна зима в Україні настає, коли середньодобова температура повітря знижується нижче нуля градусів і стабільно там тримається.
У Міндовкілля кажуть, що чверть століття тому вона збігалась із календарною, а тепер "зими, можна сказати, нема", з 2022 до 2024 року метеорологічну зиму в Києві взагалі не фіксували. Щоправда, у Центральній геофізичній обсерваторії імені Бориса Срезневського цю заяву спростували: зима у столиці поки нікуди не ділась, однак її тривалість стала меншою, і останніми роками становить півтора-два місяці.
Загалом же для української зими зараз характерні коливання температури від +5 до -5 градусів. Але можуть траплятися короткочасні хвилі екстремальних морозів або аномальної хуртовини. Погоду може "лихоманити", і це — також симптом змін клімату, який через глобальне потепління став непередбачуваним.
На тлі безсніжної зими можуть траплятися аномальні погодні явища, коли тепла плюсова температура за кілька днів змінюється короткочасними, але дуже сильними морозами, які прориваються до нас з Арктики, — пояснює Краковська.
Через усе перелічене стабільний сніговий покрив у багатьох регіонах України тепер формується рідко та тримається недовго.
Чому відсутність снігу — це погано
По-перше, сніг є важливим джерелом вологи в ґрунті та поповнює запаси підземних вод. Якщо його немає, ґрунти стають більш сухими, а рослини та сільськогосподарські культури недоотримують вологу. Також сніговий покрив запобігає ерозії ґрунту, утримуючи його від вивітрювання та вимивання. Без цього захисного шару ерозійні процеси посилюються, що негативно впливає на родючість ґрунтів.
Сніг захищає рослини від морозів. Якщо настає сильне похолодання, а сніг не випав, ґрунт може промерзнути, і разом із ним замерзнуть корені рослин. Це стосується як сільськогосподарських культур, так і дикорослих.
Наприклад, у Карпатах дефіцит снігу може негативно вплинути на ялинові ліси, які є важливою частиною екосистеми регіону.
Снігова подушка має велике значення для тварин. Наприклад, зайці взимку обростають білим хутром, яке робить їх менш помітними на снігу. А відсутність снігу, навпаки, робить їх легкою мішенню у цю пору. А у тварин, що впадають у зимову сплячку, через теплу погоду та відсутність снігової подушки збивається "біологічний годинник" — вони не висипаються та голодують.
Ще одна небезпека — паводки. Той сніг, який все ж випадає, через занадто теплі зими тане швидко та нерівномірно. Це загрожує більш масштабними паводками навесні.
Ну і, звісно ж, економічні наслідки. Через промерзання ґрунтів та дефіцит у них вологи знижується врожайність багатьох сільськогосподарських культур. У результаті вони дорожчають, а дещо доводиться імпортувати (і це також призводить до підвищення ціни). Також страждає зимовий туризм, який "годує" гірські регіони в холодний період. Чи можна взагалі уявити собі зимові Карпати без снігу?
Прогнози кліматологів хоч і не тішать, але вони — не вирок, а заклик до дії. Що робити в цій ситуації? Зберігати спокій, дбати про довкілля та адаптуватися до нових погодних умов.