Від Троєщини до аеропорту, або як об'їхати Київ за півтори години
Столична електричка — відносно новий вид транспорту в Києві. Її запустили у вересні 2009 року. За майже 15 років роботи потяги значно полегшили життя тим, кому потрібно швидко дістатися з одного берега Дніпра на інший. Ми з'ясували, які новації чекають на електрички.
Не метро єдиним
Міська електричка набуває ще більшого значення, враховуючи те, що останнім часом у Києві на реконструкцію закривають деякі станції метро. Цей вид транспорту запустили ще п'ятнадцять років тому, відкривши перші дві станції "Троєщина" (колишня "Городня") і "Петрівка" (зараз "Почайна"), так жителі Троєщини нарешті отримали сполучення з правим берегом столиці.
Станції, які діють зараз: Берестейська — Сирець — Пріорка — Куренівка — Почайна — Райдужний — Воскресенка — Микільська Слобідка — Лівобережна — Русанівка — Дарниця — Березняки — Видубичі — Київ-Деміївський — Протасів Яр — Вокзальна — Караваєві Дачі — Київ-Волинський — Борщагівка — Святошин.
Як і у розвинених містах Європи, міська електричка мала стати пересадним вузлом зі станціями метрополітену, але як-то кажуть... поки не склалося. В УЗ (Укрзалізниця) повідомили, що щодня кільцева електричка перевозить понад 11 тисяч пасажирів. Для порівняння: метрополітеном користуються понад 660 тисяч людей на добу, але слід пам'ятати про інтервали руху, тому що потяги метро курсують кожні 3–7 хвилин, в той час, як електрички — кожні пів години або навіть раз на годину.
Нагадаємо, що на перший потяг можна сісти о 5:30, останній прибуває після 23:00.
Найпопулярніші станції лівого берега: "Дарниця", "Воскресенка" й "Райдужний". Оскільки гілки метрополітену там поки що немає, міські потяги сподобалися жителям лівого берега.
А ще 30 листопада 2018 року відбулася майже "революція" у громадському транспорті. Нарешті жителі Києва отримали можливість майже з дому дістатися до аеропорту "Бориспіль".
Сьогодні запускаємо залізничний експрес з центру Києва в аеропорт "Бориспіль". Проєкт реалізували дуже швидко. Від затвердження урядом до запуску першого поїзда пройшло лише дев'ять місяців. Тепер можна без проблем прогнозувати час на дорогу до аеропорту — 35 хвилин від залізничного вокзалу в "Бориспіль", — написав тоді на своїй Facebook-сторінці експрем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
За перший рік нового маршруту Укрзалізниця перевезла 1 мільйон пасажирів на експрес-поїздах Kyiv Boryspil Express, який запустили наприкінці листопада 2018 року між залізничним вокзалом "Київ-Пасажирський" і міжнародним аеропортом "Бориспіль".
До цього останній раз з'єднати аеропорт "Бориспіль" з Києвом намагалися у 2011 році. Україна у 2011-2012 роках досягла угоди з "Ексімбанком" Китаю про фінансування низки проєктів. Згідно з умовами одного з них, для реалізації проєкту "Повітряний експрес" цей банк повинен був надати Україні кредит у розмірі 372 мільйонів доларів. Але тоді з рахунку дивним чином зникли 50 мільйонів доларів кредиту, тому проєкт назвали "безперспективним".
Через повномасштабну війну рух до "Борисполя" на паузі. Але якщо роботу аеропорту відновлять, відновлять й рух електрички.
Розвиток міської електрички
Наразі в Укрзалізниці розглядають відкриття ще двох станцій: на Либідській площі та на Оболоні. Перша — це ласий шматочок землі, тому що на Либідській цілий хаб з транспорту: тут тобі й метро, й автобуси, і тролейбуси, ще й автовокзал та ТРЦ поряд. План виглядає круто, але цей проєкт дуже витратний, особливо під час повномасштабної війни. Тому чи дасть влада зелене світло на такий проєкт — велике питання. Зазначимо, що синя гілка метро від "Теремків" до "Деміївської" (поряд з "Либідською") досі закрита на ремонт. Там би електричка не завадила...
В УЗ нам розповіли, що інвестора для цього проєкту шукали навіть серед забудовників та іншого бізнесу, але підтримки також не знайшли. Складність проєкту полягає в тому, що в нього потрібно інвестувати мільйони, а профіт виміряти складно, тобто немає гарантії, що гроші відіб'ються.
Що стосується Оболоні, тут все набагато простіше, поряд вже є готові колії, а нову станцію планують звести по сусідству із "Почайною" біля розважального центру Blocbuster Mall. Звісно, така станція була б зручною, аби швидко дістатися до ТРЦ та Оболонської набережної, але чи будуть раді такому місцеві жителі — теж питання відкрите.
Ще однією з нових станцій, потенційно може стати КПІ (Київський політехнічний інститут). Тут також все начебто просто: залізничні колії проходять повз станцію швидкісного трамвая на зупинці "Політехнічна". Складність лише в одному — тут протікає річка Либідь. Проблеми з синьою гілкою метро вже показали нам, що з нею треба бути обережнішими, бо невтішна доля метро у майбутньому може спіткати й електричку. В УЗ кажуть, що зі стратегічного погляду розвитку міста — це необхідний проєкт, але не на часі.
Блекаути не страшні
З серпня 2022 року УЗ провела модернізацію всіх потягів. Вартість оновлення одного електропоїзда на власних потужностях перевізника — 80 млн грн (понад $2 млн). Через яскраве забарвлення потягів, в народі їх тепер називають "папугами".
Оновлені потяги інклюзивні: в них є місця для людей з інвалідністю та дитячих візочків, а також тримачі для велосипедів. Також в електричках нарешті з'явилися зручні сидіння, взимку працює опалення, а влітку можна відкрити вікна. Ще планують модернізувати платформи кільцевої електрички, аби також зробити їх комфортними та безбар'єрними. УЗ запросила архітекторів до обговорення проєктів. Але поки що все на стадії балачок.
"City Express" — проєкт приміського залізничного сполучення в агломераціях українських міст-мільйонників, зокрема у Києві та Дніпрі (в перспективі — у Харкові та Львові).
Сьогодні вартість проїзду в електричці коштує 15 грн. Оплатити поїздку можна на турнікетах банківською картою, мобільним із NFC чи карткою "Київ Цифровий". Ще є можливість придбати Qr-квиток у мобільному застосунку "Київ Цифровий" або в чатботі УЗ в усіх можливих месенджерах. Для "старовірів" зберегли можливість купити паперовий квиток за готівку в контролерів.
Цікаві факти:
- міська електричка — шостий вид громадського транспорту Києва — після трамвая, тролейбуса, автобуса, метро та фунікулера;
- має два напрямки: один — за годинниковою стрілкою, інший — проти;
- довжина маршруту за кільцем складає 50,8 кілометра. Електричка його долає в середньому за півтори години;
- станція "Дарниця" є тупиковою, там електричка змінює напрямок руху;
- потяги обладнані GPS-навігаторами, стежити за ними можна через додаток Easy Way;
- Раніше міська електричка підпорядковувалася КП "Київпастранс".
Читай також: Коли буде метро на Троєщину?