7 знаменитих футболістів із Київщини: до Дня футболу

7 знаменитих футболістів із Київщини: до Дня футболу Фото: колаж "ТиКиїв"/Getty Images

10 грудня світ відзначає День футболу. На честь традиційного свята "ТиКиїв" розповідає про 7 славетних футболістів родом із Київщини. Гра почалася!

Скільки свят у футболістів?

Всупереч популярній думці, 10 грудня як День футболу не має офіційного схвалення ООН — це радше традиція, закладена самою футбольною спільнотою. Так світові організації, спортсмени та вболівальники віддають данину футболу як видові спорту й святкують кінець календарного року.

Лише цьогоріч Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо Всесвітнього дня ​​футболу й призначила його на 25 травня. Адже 100 років тому, а саме 25 травня 1924 року, відбувся перший в історії міжнародний футбольний турнір з представництвом усіх регіонів. Сталося це в межах літніх Олімпійських ігор у Парижі.

Уругвайська футбольна команда, яка здобула свою першу золоту медаль на Олімпіаді-1924. Фото: Вікісховище

А Всеукраїнський день футболу відзначається 29 квітня. Саме цього дня 1992 року свій дебютний матч проти угорців зіграла національна збірна України з футболу. Як не дивно, це свято поки також неофіційне — зате ще яке традиційне!

То хто з українських видатних гравців походить із Київщини?

Ілля Забарний (22 роки)

Центральний захисник національної збірної України й англійського клубу "Борнмут". Вихованець академії "Динамо". Народився в Києві.

Ілля Забарний збірна України з футболу
Фото: Getty Images

2020 року "динамівці" мали серйозні проблеми із центральними захисниками: всі три основні центрбеки клубу (Микита Бурда, Артем Шабанов та Денис Попов) не могли зіграти через травму. Так у першій команді з'явився молодий центральний захисник Ілля Забарний на пару зі своїм земляком Олександром Сиротою.

7 жовтня 2020 року Забарний дебютував за національну збірну на "Стад-де-Франс" у товариському матчі проти збірної Франції (1:7) — йому тоді було 18. З того часу в національній збірній України провів 45 матчів, забив 1 гол. А торік у січні Ілля на додачу став гравцем англійського клубу "Борнмут".

Ілля Забарний збірна України з футболу
Фото: Getty Images

Олександр Сирота (24 роки)

Захисник "Динамо" (Київ). Вихованець академії "Динамо". Провів за першу команду киян 85 матчів у всіх турнірах. Народився в Києві.

Олександр Сирота футболіст футбол
Фото: Getty Images

Олександр — півфіналіст Євро-2023 у складі молодіжної збірної України. За підсумками змагання "синьо-жовті" вперше кваліфікувалися на футбольні змагання літніх Олімпійських ігор. А з липня 2024 року Сирота грає на правах оренди за ізраїльський клуб "Маккабі" (Хайфа). Вартість трансферу — 500 тисяч євро.

Олександр Мельник (24 роки)

Український футболіст, захисник рівненського "Вереса". Народився у місті Вишневе на Київщині.

Фото: nkveres.com

Олександр — іще один вихованець столичного "Динамо", у дитячо-юнацькій академії якого виступав з 2008 року. В Прем'єр-лізі дебютував 16 липня 2020 року в переможному (3:1) домашньому поєдинкові проти чернігівської "Десни". Мельник вийшов на поле в стартовому складі та відіграв увесь матч.

У складі юнацької збірної України (U-17) Мельник дебютував 23 вересня 2016 року. Змагався проти однолітків з Литви (1:1) в поєдинку кваліфікації юніорського чемпіонату Європи.

Фото: nkveres.com

Денис Бойко (36 років)

Вихованець київського "Динамо". Чемпіон України сезону 2020/21. Дворазовий переможець Кубка України, триразовий переможець Суперкубка України. Народився в Києві.

Денис Бойко футболіст футбол
Фото: Getty Images

На початку сезону 2013/14 Бойко перейшов до "Дніпра". І завдяки його неймовірній грі дніпровці дійшли до фіналу "Ліги Європи".

У минулому Денис — воротар збірної України. Там провів 7 матчів. Також потрапив до заявки збірної України на чемпіонат Європи 2016 року у Франції, але на поле не виходив. У липні 2023 року перейшов з "Динамо" до "Полісся". Нині — без клубу.

Денис Бойко футболіст футбол
Фото: Getty Images

Андрій Шевченко (48 років)

Легенда українського футболу народився в селі Двірківщина Київської області в родині прапорщика Миколи Шевченка. А за три роки сім'я переїхала до Києва — на Оболонь. Там 9-річний Андрій потрапив до футбольної секції.

Андрій Шевченко футболіст футбол
Фото: Getty Images

Професійна карʼєра Шевченка розпочалася в команді "Динамо". В основній команді він дебютував у листопаді 1994 року в Донецьку — у матчі проти "Шахтаря". Перший свій гол за "Динамо" Шевченко забив у грудні того-таки року в матчі проти "Дніпра".

Андрій Шевченко — переможець Ліги чемпіонів, володар Суперкубка УЄФА, п’ятиразовий чемпіон України та чвертьфіналіст чемпіонату світу. У 2004 році він був нагороджений "Золотим мʼячем" як найкращий гравець у Європі й отримав звання Героя України. А в складі "Челсі" заробляв по 8 мільйонів євро на рік!

Андрій Шевченко футболіст футбол
Фото: Getty Images

До 31 липня 2021 року Шевченко був головним тренером збірної України. А віднедавна спортсмен — президент Української асоціації футболу. Солідно!

Олег Блохін (72 роки)

Як не згадати найвидатнішого українського футболіста 50-річчя за версією УЄФА! А народився він у Києві за часів Української РСР. 

Мати, Катерина Адаменко, була відомою легкоатлеткою, батько працював у Київській обласній раді спортивного товариства "Трудові резерви". Матері дуже хотілося, щоб син теж став легкоатлетом — та Олег обрав футбол.

Олег Блохін футболіст футбол
Фото: Вікісховище

Футбольну кар'єру Блохін розпочав у юнацькій команді київського "Динамо". За основну команду дебютував 25 листопада 1969 року на тбіліському стадіоні "Локомотив". І зрештою доріс до найкращого футболіста СРСР. До речі, найкрасивіший гол у кар'єрі, на його погляд, був забитий московському "Динамо" в падінні через себе — у кубковому матчі 1973 року.

У рідному київському "Динамо" Олег Блохін грав до 1987 року, віддавши клубу вісімнадцять років. Останній свій гол за цю команду забив у матчі на Кубок СРСР проти волгоградського "Ротора".

Валерій Лобановський (помер у 63 роки)

Жодний перелік столичних футболістів не обходиться без видатного Валерія Васильовича Лобановського. Саме в Києві народився багаторічний наставник "Динамо" (Київ) та найтитулованіший футбольний тренер XX сторіччя.

Валерій Лобановський футболіст футбол
Фото: Вікісховище

Вищої фізкультурної освіти Лобановський не мав. Утім, 1957 року талант 18-річного нападника розпізнали та запросили до дубля "Динамо" (Київ). Зрештою Лобановський прославився вмінням надзвичайно точно подавати підкручені м'ячі з кутових та штрафних ударів (так званий сухий лист). На тренуваннях відпрацьовував удари за власними математичними підрахунками.

Валерій Лобановський футболіст футбол
Фото: uinp.gov.ua

У 1973 році молодого тренера запрошують до київського "Динамо". Саме з цим клубом пов’язані найгучніші успіхи Лобановського. Під його керівництвом "Динамо" вісім разів вигравало чемпіонат СРСР, шість разів виборювало Кубок СРСР,  двічі ставало володарем Кубка кубків європейських країн, а в 1975 році здобуло Суперкубок УЄФА.

Валерій Лобановський виховав цілу плеяду видатних українських футболістів, які стали зірками європейського та світового футболу: Олег Блохін, Ігор Бєланов, Олександр Заваров, Леонід Буряк, Олексій Михайличенко, Андрій Шевченко та ін. Отож 15 травня 2002 року, вже після смерті легендарного тренера, київський стадіон "Динамо" назвали іменем Валерія Лобановського.

Валерій Лобановський футболіст футбол
Поштова марка України, присвячена 80-річчю від дня народження Валерія Лобановського. Фото: Вікісховище

Хто знає, можливо, наступна гроза світових футбольних стадіонів також народиться в Києві? 

Читай також: Велика гра починається з футбольного поля біля дому

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації