Київський театр імені Івана Франка стане інклюзивним

Київський театр імені Івана Франка стане інклюзивним Фото: facebook.com/Yevhen.Nyschuk

Інклюзивність в Україні набуває все більшої актуальності, особливо в умовах воєнного часу. Тому київський Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка розпочав масштабний проєкт з покращення доступності для маломобільних глядачів.

Ініціатива реалізується завдяки співпраці театру з Sense Bank, Visa Ukraine та громадською організацією "Доступно.UA". Мета проєкту — зробити театральний простір зручнішим не лише для людей з інвалідністю, а й для всіх, хто з різних причин має труднощі з пересуванням.

Генеральний директор — художній керівник театру імені Івана Франка Євген Ніщук, фото: facebook.com/Yevhen.Nyschuk

Євген Нищук, генеральний директор — художній керівник театру Франка, наголошує на важливості цієї ініціативи: "Театр має бути таким, яким суспільство має бути завтра — слова видатного режисера Леся Курбаса стають актуальнішими, ніж будь-коли. Воєнний час диктує нам нові умови, ми маємо підлаштовуватися під ці реалії. Це, зокрема, і про інклюзивність — зараз це необхідність, яку не можна ігнорувати. Через військові дії кількість людей з інвалідністю збільшується, тому наше пріоритетне завдання — зробити простір театру доступнішим".

Фото: facebook.com/Yevhen.Nyschuk

Читай також: Безбар'єрні світлофори в Києві: як переходять дорогу пішоходи з порушенням зору

Будівля театру на площі Івана Франка (колишній театр Соловцов) побудована 1898 року в стилі історизму та нео-грек. Тоді архітектори більше думали про красу, а доступність для людей з інвалідністю не була пріоритетом. От і маємо: високі сходи при вході, вузькі дверні прорізи, відсутність інклюзивних ліфтів, круті внутрішні сходи між поверхами, в глядацькій залі немає спеціально обладнаних місць, неадаптовані вбиральні та гардероб, тісні проходи між рядами, що ускладнює пересування на інвалідному візку...

Фото: архів

Тому проєкт передбачає комплексний підхід до розв'язання проблеми доступності. Планується вдосконалення вже наявних пандусів, що полегшить доступ до будівлі театру. Крім того, буде розроблена нова система навігації всередині приміщення, яка враховуватиме потреби людей з порушеннями слуху та зору. Це допоможе відвідувачам легше орієнтуватися в театрі та знаходити необхідні їм локації.

Особливу увагу приділять переобладнанню спеціальних місць у глядацькій залі. Це дозволить маломобільним глядачам комфортно розміщуватися та насолоджуватися виставами нарівні з іншими відвідувачами. Також будуть адаптувати вбиральні та гардероб, що зробить перебування в театрі зручнішим для всіх категорій відвідувачів.

Фото: facebook.com/Yevhen.Nyschuk

Ця ініціатива театру імені Івана Франка є частиною руху за інклюзивність у культурному просторі України. Подібні кроки вже роблять і в інших театрах країни. Наприклад, Київський національний академічний театр оперети нещодавно реалізував проєкт "Тактильна адаптація вистав" за підтримки Українського культурного фонду.

В рамках цього проєкту були видані програмки шрифтом Брайля до п'яти вистав: "Тигролови", "Сімейка Аддамсів", "Доріан Грей", "За двома зайцями" та "Sugar, або в джазі тільки дівчата". Крім того, для цих вистав були створені тактильні книжки, які знайомлять глядачів з костюмами й окремими елементами декорацій. Це значно розширює можливості сприйняття театрального мистецтва для людей з порушеннями зору.

Фото: ft.org.ua

Після 24 лютого 2022 року артистам і глядачам тетару Франка довелося адаптуватися до нових реалій: шукати сили для стійкості, мотивацію та мету для своєї роботи й творчості. За цей час театр переосмислив себе, своє місце та свої можливості в умовах війни.

Першим кроком стала мобілізація та розвиток волонтерського руху серед працівників театру для перемоги над агресором. Артисти та працівники театру добровільно пішли до війська. Сьогодні вони є частиною Збройних сил.  

Поступово театр почав повертатися до своєї звичної діяльності, функціонуючи як простір для рефлексії та єднання. З початку повномасштабного вторгнення, театр випустив 8 прем'єр, зіграв понад 600 вистав, які подивилися понад 130 тис. глядачів! 

Вистава "Лимерівна" для воїнів ЗСУ, фото: ft.org.ua

В репертуарі театру сьогодні — найкраща українська та світова драматургія, наново інтерпретована нашими театральними режисерами.

Проєкт театру Франка є прикладом того, як культурні установи можуть адаптуватися до нових реалій, він не лише покращить фізичну доступність театру, але й сприятиме формуванню більш інклюзивного суспільства в цілому.

Допомогти театру та його розвитку можна тут.       

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації