Що відбувається з Охматдитом та коли його відбудують

Що відбувається з Охматдитом та коли його відбудують Фото: facebook.com/ndslohmatdyt

Не встигли кияни оговтатися після липневого прильоту по Охматдиту, як дитячу лікарню охопили скандали: ідея знести історичний корпус, скасовані тендери, відсторонення гендиректора... А тепер відбудову закладу можуть заморозити на рік! То що ж відбувалося з Охматдитом останніми тижнями?

Контекст

  • 8 липня 2024 року росія здійснила масований удар по Україні. Одна з ракет Х-101 влучила в корпус дитячої лікарні "Охматдит";
  • 16 серпня гендиректор лікарні Володимир Жовнір заявив про відмову БФ "Охматдит — Здорове дитинство" перерахувати самому медзакладу пожертви громадян та бізнесів, які вирішили допомогти лікарні. У фонді ж заявили, що не отримували від лікарні офіційних запитів. Зрештою Володимира Жовніра тимчасово відсторонили від виконання обов’язків.

17 серпня новим очільником Охматдиту замість відстороненого Володимира Жовніра став Олександр Урін — завідувач відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих інтоксикацій. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко призначив його виконувачем обов'язків генерального директора дитячої лікарні. 

0 / 0

Для мене було важливо тимчасово довірити керівництво лікарні людині, яка знає Охматдит, любить Охматдит, вболіває за Охматдит і працює заради того, аби лікарня ставала ще потужнішою. [...] Пересвідчився, що колектив лікарні [Олександрові Уріну] довіряє, — зазначив Віктор Ляшко у Facebook.

Фото: facebook.com/viktor.liashko

24 серпня Охматдит спільно відвідали Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та Прем'єр-міністрка Литви Інгріда Шимоніте. Вони оглянули зруйнований токсикологічний корпус та пошкоджені будівлі. А ще поспілкувалися з лікарями, які працювали на місці під час ракетного удару та допомагали рятувати дітей.

Литва була серед перших, хто відгукнувся на трагедію. За особистої ініціативи Прем'єр-міністрки Інгріди Шимоніте Уряд Литви виділив 1 млн євро на відновлення лікарні. Дякуємо за цю неймовірну підтримку! — повідомив тоді Денис Шмигаль на офіційній Telegram-сторінці.

Як писав Денис Шмигаль, за час війни росія знищила більше за 200 українських медзакладів, а ще понад 1600 — пошкодила!

Прем'єр-міністр також зазначив, що українська влада вже розпочала відбудову Охматдиту. За його словами, для прозорого процесу МОЗ створило Раду з відновлення Охматдиту, куди увійшов представник Литви.

Що з грошима на відбудову?

Ми вже писали, що благодійний фонд "Охматдит — здорове дитинство", який збирав пожертви на відновлення дитячої лікарні, відмовився переказувати гроші на рахунок закладу. Йдеться про суму у 378 млн грн, які залишаються на рахунку фонду. Туди переказували кошти прості українці, бізнес та міжнародні партнери.

За словами відстороненого гендиректора Охматдиту Володимира Жовніра, комунікація лікарні з фондом почала погіршуватися після скандалу з тендером на ремонт фасаду та внутрішнього опорядження закладу — його проводив сам БФ.

Тендер виграло ТОВ "Буд-Технолоджі", яке запропонувало значно вищу ціну, ніж інші учасники торгів. Зрештою МОЗ анонсувало новий тендер на відбудову.

А 23 серпня ПАТ "Укрнафта" відкликало свій внесок — 5 мільйонів гривень із БФ "Охматдит — здорове дитинство". Натомість компанія вирішила передати донат самій дитячій лікарні — фонд кошти повернув.

Для нас критично важливо, щоб кошти пішли саме на відбудову, а всі процеси були прозорими та знаходилися під суворим контролем. Тому компанія вирішила перерахувати ці кошти безпосередньо на офіційний казначейський рахунок НДСЛ "Охматдит" МОЗ України, — повідомила пресслужба ПАТ у Facebook.

Фото: facebook.com/yevgen.vember

Голова фонду Євген Вембер того ж дня писав, що команда БФ "Охматдит — здорове дитинство" очікує на зустріч із Міністром охорони здоров'я Віктором Ляшком та представниками новоствореної Ради з відновлення Охматдиту. Очільник фонду висловив сподівання, що законний механізм перерахунку коштів на відновлення лікарні знайдуть якомога швидше.

Це те, про що ми вже кричимо впродовж місяця. В листі йдеться, що кошти, які спрямовані на конкретні цілі, не можуть бути перераховані на казначейський рахунок лікарні без будь-якого цільового призначення! — написав Євген Вембер у Facebook.

А що з відбудовою?

За словами Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, експертизу ушкоджень Охматдиту внаслідок ракетної атаки завершать протягом місяця. Про це він заявив 27 серпня під час форуму "Україна 2024. Незалежність".

Збитки від російського удару по Охматдиту оцінить Державний науково-дослідний та проєктно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконструкція". А відбудову закладу розпочнуть після повного огляду будівлі. Про це повідомила голова Ради з відновлення Охматдиту Інна Іваненко на пресбрифінгу 27 серпня.

За її словами, для початку відновлювальних робіт необхідно мати такі основні документи:

  • дефектний акт (він покаже, які терміни потрібні для відновлення);
  • кошториc;
  • незалежну експертизу.

І вже за результатами цих документів буде змога оголосити тендерну процедуру.

Засідання Ради з відновлення Охматдиту від 27 серпня. Фото: facebook.com/inna.boyko.37

За результатами консультацій міністра з будівельними компаніями до скликання ради, найкраще рішення — залучити Національний державний інститут до проведення оцінювальних робіт. Вони мають найбільшу експертизу в країні й найбільшу кількість персоналу. Нам кажуть, що можуть одразу залучити 100+ людей. [...] За роботу цього інституту погодився заплатити фонд "Таблеточки", — цитує Інну Іваненко Lb.ua.

Утім, роботи з відновлення дитячої лікарні "Охматдит" у Києві можуть відкласти до наступного року. Про це повідомила колишня міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька в ефірі каналу "Київ24". 

За її словами, наразі потрібно багато чого оцінити та спланувати, тому й розглядається варіант заморозити всі роботи до наступного року. Але, як зазначила Зоряна Скалецька, це є найкритичніша ситуація.

З 1 січня 2025 року "Охматдит" мав перейти на зовсім іншу модель фінансування, а значить, укладати договори з НСЗУ, максимально стежити за їхнім виконанням, тобто виконувати великі та суттєві обсяги роботи. [...] На сьогодні виходить так, що навіть підготовча робота до цього переходу загальмовується, не кажучи вже про повноцінне функціонування, — сказала Зоряна Скалецька.

Маємо надію, що до критичного сценарію все ж не дійде, а найбільшу дитячу лікарню в Україні відбудують швидко та якісно — і бажано без нових скандалів.

Фото: facebook.com/ndslohmatdyt

Читай також: Садиба Зеленських: скандали, інтриги, розслідування

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації